C Vitamininin Görevleri

Büyükannem konserveleme   ve dondurma işlemlerinin, yiyeceklerdeki yararlı maddeleri yok ettiğini söyler. Bu C vitamini için de geçerli midir?

Bütünüyle değil, ama sebzeler dondurulmak için soyulduklarında belli bir değer yitimi söz konusu olabilir. Bu, dondurulmuş sebzeler uzun süre saklanırlarsa daha da artar. Saklanan taze sebzeler, havayla karşılaştıklarında kolayca zarar gördükleri için dondurulmuş olanlara göre daha az C vitamini içerirler. Konservelemedeki ısıtma işlemi de C vitaminini olumsuz. yönde etkiler. Taze meyveler, konservelerden daha fazla C vitamini içerirler (fazladan. C  vitamini eklenmediği sürece).

 

Sebzeleri pişirirken C  vitamini yitirmelerini nasıl önleyebilirim?

Sebzeler pişirilmeden hemen  önce hazırlanmış olmalıdır. Olabildiğince kısa sürede, en az miktarda kaynar (tuzlu) suda ya da daha iyisi  buharda pişirin. Sebzeleri, pişirme suyunda bırakmayın ve hemen servis yapın. Uzun süreli pişirme ve sıcak tutma, C vitamini içeriğinin neredeyse tümünü yok eder. .

Patates pişirmenin en iyi yolu, kabuklarını soymadan fırınlamaktır. Sebzelerin renginin koyulaşmasını önlemek için suya karbonat atmayın, C vitamini değerini azaltır. Hattâ sebzeleri  kesmek ve doğramak kadar, bakır ya da demir tencerede pişirmek de buna neden olur. Kuşkusuz, en iyisi sebzelerin çiğ olarak yenmesidir.

 

Sigara ve fazla alkol içenlerin ayrıca C vitamini almaları gerektiğini duydum. Doğru mu?

Fazla sigara ve alkol  içenlerde, beslenmeleri yeterli bile olsa, C vitamini düzeyinin daha düşük olduğu görülmüştür. Eğer fazla sigara ya da içki içen bir kişiyseniz, gerekli miktardan daha fâzla vitamin almanız akıllıca bir önlem olur. Ayrıca, akşamdan kalmalığı gidermek için de, içki içilen  günün ertesi sabahında biraz vitamin almak,  yararlı olabilir.

C Vitamini Gereksinimi

Bazı uzmanlar, önerilen günlük mik­tarın çok ötesinde C vitamini gereksini­mimiz olduğunu öne sürmektedir. Cid­di bir hastalık ya da yaralanmadan son­ra bedenin C vitamini gereksiniminin arttığı herkesçe bilinir; damar yoluyla ya da ağızdan. C vitamini alınıp, deriye C vitamini çözeltisi uygulandığında, yanık­ların daha çabuk iyileştiğini gösteren de­neyler vardır.

•Yüksek dozda C vitamininin, damar­lardaki kolesterolü (yağ birikimleri) azaltıcı etkisi bazı deneylerle kanıtlan­mıştır. Eklem iltihabı gibi bir hastalık nedeniyle sürekli olarak yüksek dozda aspirin alan kişilerde, C vitamininin, mi­de kanamasını önleyebileceği de ileri sü­rülmüştür.Nezle ile C vitamini arasındaki kar­maşık ilişki üzerindeki araştırmalar sür­dürülmektedir. Şu ana kadar elde edi­len bilimsel verüer, bu konuda kesin bir şey söylenebilmesi için yeterli değildir. C vitamininin, nezlenin önlenmesinde ve tedavisinde doğrudan etkili olduğu henüz kesin olarak kanıtlanamamıştır. Ancak sık sık hasta olanların C vitami­ni almayı denemesinde bir sakınca yok­tur.

Tagged

Leave a reply

Your email address will not be published.