Enfeksiyon hastalıkları nelerdir

enfeksiyon hastalıkları

enfeksiyon hastalıkları

Yetersiz alt yapı koşulları, temizlik alışkanlığının yaygın olmayışı, ve ekonomik sorunlar Türkiye’de enfeksiyon hastalıklarına yakalanmayı kolaylaştırıyor. Özellikle sonbahar mevsiminde görülen soğuk algınlığı, akut tonsillofarenjit, bronşit, grip, tifo dışı salmonellozlar, viral gastroenteritler, viral hepatit A, su çiçeği, daha az olarak da kızamık streptokoksik deri enfeksiyonları, akut bakteriyal menenjitler ise halk sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor.
Soğuk algınlığı, tonsillofarenjit, bronşit, grip, su çiceği ve viral menengoansefalitler ile akut bakteriyel menenjitler solunum yolu ile bulaşıyor. Bakteriyel ve viral gastroenteritler, kolera, viral hepatit A ise sindirim yolu ile geçiyor. Deri enfeksiyonları ise sıyrık, çizik ve yaralarla bulaşıyor.

iç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Acaroğlu, özellikle solunum yolu ile bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için bazı önlemler alınması gerektiğini söylüyor. Enfeksiyonlu kişilerin öksürürken, aksırırken elleriyle veya mendilleriyle ağızlarını kapamaları, mendillerini ortada bırakmamaları, hatta mümkünse maske takmaları gerekiyor. Hasta ve hasta yakınlarının el temizliğine özen göstermeleri, kirli ellerini yüzlerine gözlerine sürmemeleri gerekiyor. Odaların iyi havalandırılması ve salgın zamanlarında kapalı ortamlarda bulunulmamasını öneren Dr. Aliye Acaroğlu, “Bunların yanısıra, bol vitamin içeren sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi gerekiyor. Sindirim yoluyla bulaşan hastalıklar için de yine el temizliğine özen gösterilmesi şart. Su ve besinlerin sağlıklı koşullarda toplanıp saklanması bu hastalıklardan korunmada son derece etkili” diye konuşuyor.

Sonbaharda en fazla görülen üst ve alt solunum yolları enfeksiyonları arasında nezle, grip, farenjit, kulak iltihapları, bronşit ve zatürree var. Halsizlik, kırgınlık, ateş gibi belirtilerin hepsinde ortak olarak gözlendiğini belirten Dr. Aliye Acaroğlu, hastanın direncine, bulaşan mikrobun cinsine ve hastalık yapıcı etkisine göre klinik tablonun değiştine dikkat çekiyor. şikayetlerin uzaması ve ateşin düşmemesi halinde ise hemen bir hekime başvurulması, kulaktan dolma ilaçlarla tedaviden kaçınılması gerekiyor.

Grip aşısı kimler için gerekli?

Grip aşısı iki influenza A ve bir influenza B serotipi içeren inaktif bir virüs aşısı. Her yıl aktif olan virüslere karşı yeniden hazırlanıyor ve hastalık açısından risk grubunda olan kişilere yapılması öneriliyor. Dr. Aliye Acaroğlu, “Risk grubu içinde 65 yaşın üzerindekiler, kronik kardiyovasküler hastalığı olanlar, bakımevi ve huzurevi sakinleri, yüksek risk grubu ile teması olan sağlık personeli, kronik metabolik hastalığı olanlar, kronik böbrek hastalığı ve bağışıklığı zayıf kişiler yer alıyor. Risk altındaki bu kişiler her yıl sonbaharda aşılanmalıdır” diyor.

Tedavi yöntemleri neler?

Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde ateş düşürücü ve ağrı kesici verilebiliyor. Bol sıvı alımı, vitaminler ve istirahat ile destekleyici tedavi sağlanıyor. Antibiyotik, antiviral ve antiparaziter ilaçlar tedavide kullanılıyor. Hastalığı oluşturan etkene yönelik, etkili ilaç seçimi önem taşıyor.
yukarı

Korunma Yolları

  • Öksürürken, aksırırken elinizle ya da mendilinizle ağzınızı kapayın, mendilinizi ortada bırakmayın.
  • Enfeksiyonu almış kişilerle aynı ortamda bulunmamaya, ellerinizi temiz tutmaya özen gösterin. Kirli elinizi yüzünüze ve gözlerinize sürmeyin.
  • içtiğiniz suyun temizliğinden emin değilseniz, muhakkak kaynatın, sebze ve meyveleri bol suyla yıkayın.
  • Beslenmenizde bol sebze ve meyveye ağırlık verin, yeterli vitamin alırsanız bağışıklık sisteminizin de hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlarsınız.
Tagged

One comment on “Enfeksiyon hastalıkları nelerdir

Leave a reply

Your email address will not be published.