Zatürre hastalığı ve zatürre belirtileri nelerdir

zatürre

zatürre

Sonbahar ve kış mevsimi enfeksiyon hastalıkları açısından ciddi bir risk oluşturuyor. Özellikle erişkinlerle kıyaslandığında bağışıklık sistemleri çok daha zayıf olan çocuklar, bu enfeksiyon hastalıklarına daha kolay yakalanıp daha fazla etkileniyorlar. Akciğerin akut iltihabı olan zatürre de bunlardan birisi. Bakteri, virüs, mantar gibi çeşitli mikroorganizmalarla oluşabildiği gibi yiyeceklerin, mide içeriğinin, yabancı cisimlerin, nefes borusundan akciğere kaçmasıyla da ortaya çıkabiliyor. Zatürreye genellikle virüs ve bakterilerin neden olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeynep Altınel Tamay, bu mikropların kişiden kişiye öksürükle, tükürükle, direkt temasla bulaşabildiğini belirtiyor ve ekliyor:
“Bu yüzden çocukların diğer kişilerle kapalı ortamlarda yakın temasta bulunduğu sonbahar, kış ve erken ilkbaharda zatürre daha sık görülür.

Bakteriyel zatürre, çoğunlukla solunum sisteminin savunma mekanizmasını bozan viral bir üst solunum yolu enfeksiyonundan birkaç gün sonra gelişir. Akut bir üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra ani yüksek ateş, sık soluk alıp verme, solunum güçlüğü, öksürük, süt çocuğunda dudak ve tırnaklarda mavimsi renk, huzursuzluk, iştahta azalma, halsizlik, hırlama zatürre bulgularıdır.”

Zatürre başlangıcı

Ciddi sorunlara neden olabilen zatürre, bazı çocuklarda da karın ağrısı ile gelişebiliyor. Zatürrenin şiddeti mikrobun cinsine, hastanın yaşına ve bağışıklık sistemine göre değişiyor. Kızamık ve su çiceği sonrasında da görülebiliyor. Ayaktan tedavi görecek kadar hafif veya hastane bakımı gerektirecek kadar ağır seyredebiliyor. Bakterilerle gelişen zatürrenin genellikle ilk dört yaşta görüldüğüni işaret eden Dr. Zeynep Altınay Tamay, şunları söylüyor:
“Bakterilerle gelişen zatürrede en sık etken streptococcus pneumonia’dır. Tanındığında ve 7-10 günlük uygun antibiyotik ve destek tedavisi yapıldığında tamamıyla iyileşir. Ölüm riski yüzde 1′in altındadır. Bunun dışında A grubu streptokoklar, haemophilus influenza, staphylococus aurus da zatürreye neden olur ve hastalık daha ağır seyreder. Zatürre ile birlikte orta kulak iltihabı, sinüzit menejit gibi vücudun diğer bölgelerinde de aynı mikropla enfeksiyon oluşabilir. Virüsler de zatürre yapar. En sık etkenler ise respiratuar sinsisyal virüs, parainfluenza, influenza ve adenovirüstür. Her yaşta görülebilse de ilk iki yaşta daha sıktır.”

zatürre filmi

zatürre filmi

Zatürre tanısı nasıl konulur?

Zatürrenin tanısı akciğer dinleme bulguları ve akciğer grafisi ile konuluyor. Küçük çocuklar tükürüklerini yuttukları için balgam muayenesi yapılmıyor. Çok ciddi hastalarda ise girişimsel teknikler kullanılarak akciğerden alınan materyalde mikroorganizma üretilebiliyor. Dr. Zeynep Altınel Tamay, şöyle konuşuyor. “Virüslerle bakterilerin neden olduğu zatürreyi birbirinden ayırt etmek son derece zordur. Virüsleri saptamaya yönelik laboratuvar yöntemleri zor ve zaman alıcıdır. Bu yüzden zatürre tanısı konulan her hastaya uygun antibiyotik tedavisi başlanır. Bu tedavinin yanısıra hastane bakımı gereken hastalarda oksijen, nemli hava, uygun sıvı tedavisi ve beslenme düzenlenerek destek tedavi yapılabilir. Ayaktan yapılan tedavide ana ilke hekim kontrolü altında uygun ve yeterli tedavi yapılması ve tedavinin yarım bırakılmamasıdır. Tekrarlayan zatürrede mutlaka altta yatan kistik fibroz, bağışıklık sisteminde yetersizlik, damak yarığı, alerji, doğumsal kalp hastalığı, yabancı cisim aspirasyonu gibi nedenler araştırılmalıdır.”
Özellikle küçük çocuklarda çok tehlikeli hale gelen zatürre konusunda ailelerin son derece dikkatli olması gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yenidoğan döneminde (0-1 aylık), dakikadaki solunum sayısı 60′ın üzerinde ise, 1-2 aylıkken 50′nin üzerinde ise, bir yaştan büyüklerde ise 40′ın üzerinde ise çocuğun akciğer enfeksiyonu açısından incelenmesi ve bir çocuk hekiminin görmesi şart.

Zatürre hastası ne Zaman hekime doktora götürülmeli?

  • Sık soluk alıp veriyorsa
  • Burun kanatları solunum ile hareket ediyorsa
  • Zorlu solunum, hırıltı, öksürük varsa
  • Tırnak ve dudaklarda morluk, solukluk varsa
  • Ani titreme ile ateşin 38 derecenin üzerine yükseldiği durumlarda
  • Huzursuzluk, halsizlik, dalgınlık geliştiğinde
Tagged

Leave a reply

Your email address will not be published.