oksuruk.org https://www.oksuruk.org Öksürük, Öksürük Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, oksuruk.org Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Fri, 06 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Bal Öksürüğe İyi Gelirmi https://www.oksuruk.org/bal-oksuruge-iyi-gelirmi.html Sat, 11 Aug 2018 12:03:38 +0000 Bal öksürüğe iyi gelirmi: Günlük hayatınızda soğuk A algınlığı grip ya da nezle gibi durumlarda kendini belli eden önemli etmenler arasında öksürük gelmektedir. Öksürük kimi zamanda ses kısıklığı ya da boğaz ağrıs Bal öksürüğe iyi gelirmi: Günlük hayatınızda soğuk A algınlığı grip ya da nezle gibi durumlarda kendini belli eden önemli etmenler arasında öksürük gelmektedir. Öksürük kimi zamanda ses kısıklığı ya da boğaz ağrısı ile kendini belli eder. Öksürüğün ileri gittiği zamanlarda ise bu durum daha ciddi bir boyut olabilir. Kişinin öksürük için kullandığı doğal yöntemler arasında bal gelmektedir. Balın öksürüğe iyi geldiği söylenir fakat bunun bilimsel bir gerçek olduğu kesin değildir. Kullanılan bal da çok önemli tabi. Koyu renkli ve organik balın boğazı daha fazla yumuşattığı söylenir. Şekerli bal ise bazı insanlar da öksürüğe iyi gelmek yerine daha kötü yapıp kişinin boğazını gıcık edebilir. Ve bu gıcık kişinin daha çok öksürmesine neden olabilir. Balın boğazda yapmış olduğu yumuşak etki öksürüğe iyi gelir. Boğazın yumuşaması sonucu öksürük azalır ya da tamamen de geçebilir.

Öksürüğe balın faydaları,

Boğazda sürekli öksürükten dolayı tahriş olma gözlenir. Ve bal bu tahrişe çözüm olarak boğazı yumuşak bir hâl almasına yardımcı olur. Boğazda ki kuruluğu ve tahrişi azaltarak öksürüğün hafiflemesine ya da azalmasına neden olur. Öksürüğü olan kişiler balı farklı şekillerde kullanabilir. Eğer balı çiğ olarak hiçbir şeyle karıştırmadan yiyebiliyorsanız eğer gece yatmadan önce 1-2 kaşık yiyebilirsiniz. Ya da kaşıkla yiyemiyorsanız bir çay bardağına bie miktar bal koyun karıştırın ve için ( suyunuz sıcak ya da ılık olabilir bu size kalmış). Veya bir bardak süte bal koyup içebilir, ya da zencefil ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

Bal öksürüğe iyi gelirmi: Öksürük vücudun akciğerlerde ki havayı boşaltmak için uyguladığı bir korunma mekanizmasıdır. Öksürük ile yapılan amaç vücutta bulunan zararlı ve yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştırmaktır. Kuru öksürük, alerji ta da üretken olabilir. Bu durum kişiden kişiye ve hastalığa neden olan etmene göre değişmektedir. Soğuk algınlığı ya da grip gibi durumlarda öksürüğe tükürük ve balgam da eşlik etmektedir. Sürekli öksürme sonucunda boğaz tahriş olur. Bu durum için de kimi zaman öksürük kesici kimi zamanda bal gibi doğal yöntemlere başvururuz. Bal boğazda oluşan tahrişe yardımcı olarak boğazın yumuşamasına yardımcı olur. Bu yüzden de öksürük problemi olan kişiler ballı su, ballı süt, zencefille bal ua da limonlu bal kullanabilirsiniz. Doğal ve organik olan malzemeler öksürüğü rahatlatır ve bağlamın dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca tahriş olan boğaz ve boğaz ağrılarına da iyi gelir. Doğal olan bu malzemeler kişide antibiyotik etkisi yapar. Ve bu durum sonucunda boğaza saldıran mikroorganizmalarla savaşır.
Sonuç olarak balın hem boğaza hem de öksürüğe çok iyi gelmektedir. Boğazın yumuşatarak öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur. Bal çeşitli yöntemlerle hazırlanarak sunulabilir. İstediğinize göre, zevkinize göre balı karıştırıp kullanabilirsiniz. Şimdiden acil şifalar diliyorum. Geçmiş olsun.
]]>
Bebeklerde Balgamlı Öksürük https://www.oksuruk.org/bebeklerde-balgamli-oksuruk.html Sat, 11 Aug 2018 12:26:13 +0000 Bebeklerde balgamlı öksürük: Bebeklerde balgamlı öksürük bebeğin akciğerlerini üşüttüğü veya akciğerde farklı problemlerin varlığını göstermektedir. Bebeğin akciğerlerinin teneffüs yoluyla almış olduğu mikropların Bebeklerde balgamlı öksürük: Bebeklerde balgamlı öksürük bebeğin akciğerlerini üşüttüğü veya akciğerde farklı problemlerin varlığını göstermektedir. Bebeğin akciğerlerinin teneffüs yoluyla almış olduğu mikropların bir göstergesi olarak var olan balgam bebeğin devamlı olarak öksürmesine neden olmaktadır. Bebeklerde balgam hava yoluyla bebeğin akciğerlerine giren yabancı maddeleri temizlemek için vücudun üretmiş olduğu bir salgıdır. Anne ve babanın bebekteki balgamlı öksürüğe dikkat etmesi gerekir. Balgamlı öksürük bebeklerde ihmal edildiğinde çok daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. 

Bebeklerde balgamlı öksürük tıpta doğal ve fizyolojik bir olay olarak bilinmektedir. Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de belirli dönemlerde balgama rastlanır. Bebeklerde görülen balgam çoğu zaman çeşitli hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Genellikle soğuk algınlığından kaynaklanan balgam öksürükle atılmaktadır. Bebeklerin balgamı yutma veya tükürme yeteneği henüz olmadığı için boğazdaki balgam öksürükle atılmaktadır. Bebeklerde balgamlı öksürük ihmal edildiği takdirde bronşite veya astıma neden olabilmektedir. Bu nedenle bebeklerde balgamlı öksürük mutlaka tıbbi müdahale gerektirmektedir. Doktorun muayenesi sonucunda bebek için uygun göreceği tedavi yöntemini ailelerin ihmal etmeden uygulaması gerekmektedir.

Bebeklerde balgamlı öksürük nedenleri:
 • Bebeklerde balgamlı öksürüğün en büyük nedeni soluk borusuna tükürük kaçması veya herhangi bir nedenden oluşmuş balgamın kaçmış olmasıdır.
 • Diğer bir neden ise bebeğin solunum yolları enfeksiyonu hastalığı ile karşı karşıya kalmış olmasıdır. Solunum yollarında enfeksiyon oluşması balgam oluşmasına neden olmaktadır.
 • Bebeğin akciğerlerinin enfeksiyona maruz kalması da balgam oluşmasına neden olarak bilinmektedir. Bebeğin akciğerlerine yayılan enfeksiyon bebeklerde devamlı olarak balgamlı öksürük oluşmasına neden olmaktadır.
 • Bebeklerde balgamlı öksürük soğuk algınlığı nedeni ile oluşabilmektedir. Bebeğin grip, nezle veya diğer hafif hastalıklar nedeni ile öksürmeye başlaması balgamlı öksürüğe neden olmaktadır. Yetişkinler için hafif bir sorun olarak bilinen soğuk algınlıkları, grip ve nezle bebekler için büyük problemlere yol açmaktadır. Bu sorunlardan biri de bronşit hastalığıdır.
Bebeklerde balgamlı öksürük tedavisi: 

Bebeklerde balgamlı öksürük oluştuğunda yaş engelinden dolayı çoğu zaman ilaç tercih edilmez. Eğer bebekte görülen balgamlı öksürük gün içerisinde 3 veya 4 defa gibi az bir şekilde duyulduysa bebeğe ilaç vermek önerilmez. Bunun yerine bebeği yüz üstü çevirip sırtına çok hafif bir şekilde ufak ufak vurulmalıdır. Bebeğin balgamlı öksürüğü ara sıra tekrarlıyorsa yastığının altına bir yastık daha koyarak bebeğin başını yükseltin. Bu işlem bebeğin balgamının rahat atılmasına fayda sağlayacaktır. Ayrıca bebeğin odası nemli tutulmalıdır. Bebek uyumadan önce bebeğe ılık su verebilirsiniz. Bebeğe çok sıcak yada çok soğuk içeceklerin verilmemesi gerekir. Son olarak alınan tüm tedbirler rağmen bebeklerde balgamlı öksürük devam ediyorsa mutlaka doktordan yardım almak gereklidir.
]]>
Balgamlı Öksürük Ve Burun Akıntısı https://www.oksuruk.org/balgamli-oksuruk-ve-burun-akintisi.html Sun, 12 Aug 2018 05:32:59 +0000 Balgamlı Öksürük ve Burun Akıntısı, balgamlı öksürük genelde sigara kullanan kişilerde görülen bir durumdur. Ancak balgamın rengi ve sıklığı takip edilmelidir. Özellikle sabahları kalkınca öksürükle birlikte balga Balgamlı Öksürük ve Burun Akıntısı, balgamlı öksürük genelde sigara kullanan kişilerde görülen bir durumdur. Ancak balgamın rengi ve sıklığı takip edilmelidir. Özellikle sabahları kalkınca öksürükle birlikte balgam geliyorsa bunun beklenen bir durum olması nedeniyle sıvı alımı artırılmalıdır. Çıkartılan balgamın renginde değişme varsa ve zor çıkartılıyorsa, terleme, hırıltı, nefes darlığı, kilo kaybı gibi durumlar söz konusuysa ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Mutlaka bir hekime muayene olunmalıdır. Balgamın vücuttan atılması iyi bir durumdur, atılmaz ve içeride kalırsa tıkanıklık yaşanmasına neden olur. Balgamın rengi hastalığın teşhisini belirler. Sigara içenlerde beyaz balgam beklenen bir durumdur. Balgamın sigaradan kaynaklı olduğu ve enfeksiyon olmadığının göstergesidir. Sarı ve yeşil renkli balgam kişide enfeksiyon göstergesidir. Koyu renkli ve pas renginde çıkan balgam kişide ciddi bir enfeksiyon ve zatürre olduğunu gösterir. Öksürükle birlikte çıkan balgamın rengi, miktarı hastalığın teşhisini belirlemek için önemli bulgular taşır. Başlangıçta kuru öksürüğe balgam da ekleniyorsa, balgamın gittikçe koyulaşıyor ve sarıdan yeşile dönüyorsa, ateşlenme varsa kronik bronşit başlangıcı olabilir. Balgamlı öksürük ve burun akıntısı birlikte başladığı zaman nezle ve grip virüsü alınmış olabilir. Soğuk algınlığı ile birlikte başlayan nezle, grip, hapşırma ve öksürük kişinin birden bire yaşam kalitesini bozabilecek düzeyde rahatsızlık yaratabilir. Kişi kendince birtakım ilaçlar kullanarak tedavi uygulamaktadır. Ancak soğuk algınlığı ile başlayan balgamlı öksürük ve burun akıntısı bir haftadan önce geçmemektedir. 

 Tedavi ve Önlem Olarak Ne Yapılabilir
 • Stres bağışıklık sistemini zayıflatarak soğuk algınlığına daha kolay yakalanmayı sağlar. Her türlü stresten uzak durmaya çalışılmalıdır.
 • Yatak dinlenmeye çalışmak daha kolay atlatılmasını sağlar
 • Sigaradan uzak durmak balgamlı öksürük ve burun akıntısının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Beslenmeye dikkat edilmeli, bol sebze ve meyve, taze meyve suyu tüketilmelidir.
 • Bol bol sıvı alınarak balgamın daha kolay atılması sağlanabilir 
 • Tuzlu su buruna çekildiğinde tıkanıklığı ve akıntısını azaltabilir
 • Bol C vitamini alınmalıdır 
]]>
Bebeklerde Hırıltılı Öksürük https://www.oksuruk.org/bebeklerde-hiriltili-oksuruk.html Sun, 12 Aug 2018 20:46:46 +0000 Bebeklerde hırıltılı öksürük çok karşılaşılan bir problemdir. Özellikle hırıltılı öksürük durumu, bebeklerde nefes alamama ve boğulma belirtilerine neden olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok bebekte bir kere bile olsa mey Bebeklerde hırıltılı öksürük çok karşılaşılan bir problemdir. Özellikle hırıltılı öksürük durumu, bebeklerde nefes alamama ve boğulma belirtilerine neden olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok bebekte bir kere bile olsa meydana gelen bu rahatsızlık, genellikle sağlık sorunlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Yeni doğan bebeklerde ve genellikle bir yaşından daha küçük olan bebeklerde sık meydana gelen bu durum, başta zatürre, bronşit ve buna benzer birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar beraberinde burun tıkanıklığı ve fark edilemese bile baş ağrısı sorunlarına neden olacağı için hem ailenin hem de bebeğin rahatsızlığına neden olacaktır. Bebeklerde öksürükle birlikte ortaya çıkan hırıltılı solunum, direk olarak bebeklerin boğaz yapılarında bulunan yumuşak dokulardan kaynaklanmaktadır. Bu dokuların biraz daha esnek olmasından dolayı bebekler ağzından solunum yaptıklarında hırıltılı solunum meydana gelecektir. Ancak bu sorunun tam olarak nedeninin ortaya çıkarılması için kesinlikle bebeğin uzman doktorlar tarafından tıbbi muayenede geçmesi gerekmektedir. Bu şekilde verilecek olan tıbbi ilaçlarla bebeklerde hırıltılı öksürük problemi ortadan kaldırılabilecektir. 

Bebeklerde hırıltılı öksürük için ne yapılabilir

Hırıltılı öksürük sorunu olan bebekler için tabi ki yapılması gereken en önemli şey tabi ki doktora giderek gerekli olan muayeneleri olmaktır. Doktorların vereceği tıbbi ilaçları bebekler kendileri kullanamayacağı için bu görev aileye düşmektedir. Anne ya da baba ilaçları aksatmada ve zamanında bebeğe vererek etkilerin artmasını sağlamalıdır. Bunun yanı sıra yapılması gereken bir diğer önemli işlem ise bebeğin burnunu sık sık uygun aletlerle temizlemektir. Bunun için vakumlu burun temizleyici ürünler bulunmaktadır. Bunlardan kaliteli olanlarını kullanarak bebeğinizin burnunu sık sık açın ve bu şekilde daha rahat nefes almasını sağlayın. Hırıltılı öksürük için bu işlemin ne kadar etkili olduğunuz siz de görebileceksiniz. Bebeklerde hırıltılı öksürük için yapmanız gereken bir diğer önemli şey ise günde en az üç defa serum ile yani tuzlu su ile burun içerisinin nemlendirilmesidir. Bu nemlendirme işleminde de bebeğinizin burnu açılacak ve bebeğiniz çok daha rahat bir şekilde nefes alarak hırıltılı olarak meydana gelen nefes sorunlarından kurtulacaktır. Eğer bebeğinizin beslenmesi için bal kullanabiliyorsanız günde birkaç defa az az bal yedirerek öksürüğün azalmasını sağlamanız da olumlu etkilere neden olacaktır. 

Bebeklerde hırıltılı öksürük nedenleri: 
 • Bu durumun ortaya çıkmasına neden olan en önemli etken tabi ki şiddetli soğuk algınlığı durumlarıdır. Meydana gelen soğuk algınlığı durumlarında direk olarak bebeklerde yüksek ateş, öksürük, hırıltılı solunum, nefes alamama ve buna benzer birçok belirti ortaya çıkacaktır. Bu belirtilere burun akıntısı da dahil edilebilir. 
 • Bebeklerde hırıltılı öksürük durumuna neden olan bir diğer etken ise bebekte alerjik durumların ortaya çıkmasıdır. Bazı bebeklerde süt bile alerjik etkilere neden olabilir. Bunun yanında baha ve sonbahar aylarında bu sorun çok sık karşılaşılan bir durumdur. 
 • Solunum yollarını tahriş edebilecek diğer birçok durum da bebeklerde hırıltılı öksürük sorununun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gerek ortamdan kaynaklanan gerekse diğer durumlardan kaynaklanan sorunlar giderilmelidir. 
 • Eğer bebeğin bulunduğu ortamda sigara içiliyorsa bu durum da çok ciddi bir şekilde bebeklerde hırıltılı öksürük sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle bebeğin bulunduğu ortamda kesinlikle duman oluşturacak maddeler kullanılmamalıdır. 
]]>
Ciğerden Gelen Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.org/cigerden-gelen-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Sun, 12 Aug 2018 22:54:17 +0000 Ciğerden gelen öksürüğe ne iyi gelir; sorusu en çok kış aylarında kafamızı karıştıran bir konudur. Öksürük bir solunum yolu hastalığıdır. Başta okul çağındaki çocuklar olmak üzere hemen hemen her yaşta sık sı Ciğerden gelen öksürüğe ne iyi gelir; sorusu en çok kış aylarında kafamızı karıştıran bir konudur. Öksürük bir solunum yolu hastalığıdır. Başta okul çağındaki çocuklar olmak üzere hemen hemen her yaşta sık sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olarak bilinir. En büyük nedeni soğuk algınlığı olan öksürük bazen de mide reflüsü, astım ve geniz akıntısı gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Özellikle derinden yani ciğerden gelen öksürük hastayı daha fazla zorlar. Bu öksürük daha çok enfeksiyona bağlı olarak meydana gelmekte olup hastanın öksürme nöbeti geldiğinde nefes almaya ara bile vermeden devam eder. Ciğerden gelen öksürüğün nedenlerinin ortaya konulması gerekir. Bunun için hastanın ciğeri dinlenir, ciğer röntgeni, üfleme testi gibi diğer yöntemler de kullanılır. Hastalığın tedavisinin ihmal edilmesi halinde akciğer kaynaklı ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Uygulanan ilaç tedavisine ilave olarak bazı doğal ilaçlar kullanılarak da hastalık tedavi edilebilir. 

Ciğerden gelen öksürüğe iyi gelen şeyler nelerdir 
 • Kuru incir öksürüğe çok iyi gelir ve göğsü yumuşatır. Bunun için yapılması gereken şey çok basittir. 5 adet inciri doğrayın. Yaklaşık 250 gr. sütü kaynatın. Doğranan incirleri içerisine atın ve sıcak haldeyken kapağını kapatarak üzerini iyice sarıp yaklaşık bir gece mayalanmasını bekleyin. Bu harika tatlı ciğerden gelen öksürüğe çok iyi gelir. 
 • Ballı zencefil kürü de ciğerden gelen öksürüğe çok iyi gelir. Bunun için bir yemek kaşığı balın içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefili karıştırın ve günde 3 kere yiyin.
 • Ciğerden gelen öksürüğe ne iyi gelir diye düşünenler için bir başka öneri ise kara turp yenilmesidir. Kara turpu soyun içini oyu bal doldurun ve 1 hafta bekletip yiyin. Öksürüğün kısa sürede iyileştiğini göreceksiniz.
]]>
Boğazdaki Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.org/bogazdaki-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Mon, 13 Aug 2018 16:48:32 +0000 Boğazdaki öksürüğe ne iyi gelir: Başta üst solunum yolları hastalıkları olmak üzere, bir çok hastalığın ortak belirtisi olabilmektedir. Özellikle kış aylarında görülmektedir. Boğazdaki öksürük, bağlı o Boğazdaki öksürüğe ne iyi gelir: Başta üst solunum yolları hastalıkları olmak üzere, bir çok hastalığın ortak belirtisi olabilmektedir. Özellikle kış aylarında görülmektedir. Boğazdaki öksürük, bağlı olduğu hastalığa yönelik tedavi edilmelidir. Öksürüğünüz 3 haftadan fazla devam ediyor ise, mutlaka doktora gidilmelidir. Çünkü öksürük ciddi hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. İlaç tedavisinin dışında da evde uygulanacak yöntemlerle öksürüğün önüne geçilebilir.

Boğazdaki öksürüğe ne iyi gelir
 • Bir tane turbu rendeledikten sonra suyunu sıkın. Turp suyuna bal ilave ederek için.
 • Bir çay bardağı kaynar sütün içine 5 gram hatmi çiçeği ilave edilir. 2-3 dakika bekledikten sonra içilir. Günde 2 defa tekrar edilmelidir.
 • Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, 2 yemek kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır. Üzerine kaynar su dökerek 15 dakika bekleyin. Demlendikten sonra süzerek için.
 • 2 tatlı kaşığı dut pekmezine bir miktar karabiber ilave edilir. Günde  bir kaşık tüketildiğinde boğazınız rahatlayacaktır.
 • Ayva yaprağı ve ıhlamur beraber kaynatılıp içilir.
 • Bir bardak suyun içine kekik ilave edilip kaynatılır. Demlendikten sonra bal eklenerek içilir.
 • Bir dilim limonun üzerine karabiber ve tuz serptikten sonra yiyin.
 • İnce kıyılmış bir çay kaşığı dağ şebboyu, bir miktar sıcak su içine koyarak demleyin ve için.
 • Elma kabuklarıyla birlikte, zencefil, limon, tarçın, ayva, ıhlamur kaynatılarak suyu içilir.
 • Nişastayı su ile kaynattıktan sonra pekmez ve limon suyu ile karıştırıp tüketin.
 • Bir kaç tane bademi rondo yardımıyla parçalayın. Parçalanmış bademleri bir fincan portakal suyu ile karıştırarak tüketin.
 • Bir tane karaturp ve yarım kök zencefili katı meyve sıkacağından geçirerek suyunu çıkartın. Elde edilen suyla birlikte yarım limon suyu ve bir çay kaşığı dut pekmezini ya da harnup pekmezini cam bir kap içinde karıştırın. Bu doğal şuruptan çocuklar 1 yemek kaşığı, yetişkinler ise 2 yemek kaşığı tüketebilirler.
]]>
4 Aylık Bebek Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.org/4-aylik-bebek-oksuruk-surubu.html Tue, 14 Aug 2018 14:29:00 +0000 4 aylık bebek öksürük şurubu: 4 aylık bebeklerde özellikle kış aylarında öksürük gözlemlenebilir. Bebeğin geçirdiği ilk kış veya hatalı bakım sonucunda öksürmeye başlaması dikkat edilmesi gereken bir durumdur. 4 aylık 4 aylık bebek öksürük şurubu: 4 aylık bebeklerde özellikle kış aylarında öksürük gözlemlenebilir. Bebeğin geçirdiği ilk kış veya hatalı bakım sonucunda öksürmeye başlaması dikkat edilmesi gereken bir durumdur. 4 aylık bebekte öksürük oluşumunun ilk gününde hemen aile kendince tedbirler almalıdır. Oda içinde bir miktar su kaynatılmalı ve oda buharlı ve nemli bir oda haline getirilmelidir. Ardından bebeğin giysilerine özen gösterilmelidir. Bebeğin salyasının özellikle göğüs bölgesinde ıslaklık oluşturması engellenmelidir. Bebeğe gece uyurken 2-3 kaşık ılık su verilmelidir. Bebekte bulunan öksürük hızla çoğalmaya başlamış ise veya yaptığınız önlemler işe yaramamış ise ilk 2 gün sonrasında daha fazla zaman geçirmeden doktordan yardım almak gerekir. Bebeğin henüz 4 aylık olması doktor kontrolü altında olmasını gerektirir. Doktorun muayenesi sonucunda bebek için en uygun öksürük şurubuna karar verilir. 4 aylık bebeklerde öksürük şurubu etkisini çok çabuk gösteren bir ilaçtır. Öksürüğü direkt kesme veya 1-2 gün içinde tamamen yok etmeye yönelik bir şurup olan öksürük şurubu hastalığın dahada ilerlemesine engel olmaktadır.

4 aylık bebek öksürük şurubu faydaları:
 • Bebeğin solunum yollarındaki enfeksiyonun giderilmesine fayda sağlamaktadır.
 • Solunum yollarındaki enfeksiyonun akciğere yayılmasını engellemektedir.
 • 4 aylık bebek öksürük şurubu öksürüğü hemen tedavi edici özelliği vardır. 
 • Öksürük şurubunun ilk kullanımdan itibaren bebeğin öksürüğünü engellemesi bebeğin boğazında tahriş oluşumunu engeller.
 • Bebekte bulunan öksürüğü ve hastalığı bronşite çevirmeden iyileştirir.
4 aylık bebekte öksürük şurubu doktor tarafından verildikten sonra ailenin  bu şurubu kullanırken dikkatli olması gerekir. İlacın hangi koşullarda saklanması gerektiğine, dozunun ne kadar olacağına ve gün içerisinde kaç ölçek verilmesi gerektiği konusunda bilgili olması gerekir. Düzensiz ve bilinçsiz kullanılan her ilaçta olduğu gibi öksürük şuruplarında da etkinin gecikmesine neden olmaktadır. Düzensiz kullanılan öksürük şurupları bebeğin iyileşme sürecinin gecikmesine neden olmaktadır.
]]>
Alerjik Öksürük İçin İlaç https://www.oksuruk.org/alerjik-oksuruk-icin-ilac.html Wed, 15 Aug 2018 00:03:28 +0000 Alerjik öksürük için ilaç, Bu rahatsızlık son derece can sıkıcı ve kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen bir  durumdur. Bu hastada sürekli olarak öksürür, bu duruma hiçbir şekilde engel olunamaz. B Alerjik öksürük için ilaç, Bu rahatsızlık son derece can sıkıcı ve kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen bir  durumdur. Bu hastada sürekli olarak öksürür, bu duruma hiçbir şekilde engel olunamaz. Bu gibi sıkıntı yaşayan hastaların, alerji olabilme durumu ortaya çıkar. Bu durumda hasta sürekli olarak öksürme hissi ile birlikte, nefes alıp vermede, oldukça zorlanmaktadır. Bu alerjik durum hastaya göre değişiklikler gösterebilir. Alerjik öksürük, bazı hastalarda aşırı şiddetli olurken bazı hastalarda seyrek ama devamlı görülebilir. Her ne şekilde olursa olsun bu durum boğazdaki kaslarda zorlanma ve gevşemeye neden olduğundan, boğazda bulunan kaslarda ve dokularda sıkıntıya neden olur. Hastanın alerjiye neden olan nesne ile sürekli olarak aynı ortamda olması sebebiyle solunum yolu ile hasta bünyesine rahat bir şekilde geçer. Tabi vücut bu alerjik durumdan kurtulmak için öksürük yolu ile dışarı atmaya çalışacağından ,bu sıkıntı  artık alerjik olarak hastada devam eder gider.

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer

Bu sıkıntılı durumdan kurtulmanın kesin çözümü bir sağlık kuruluşuna giderek konuyla ilgili hekimden mutlaka destek alınmalıdır. Yapılacak testlerden sonra, hastaya uygulanacak olan ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Daha sonra alerjiye sebep olan nesneler hastanın bulunduğu ortamdan kaldırılarak, önlemler alınmalıdır. Bu arada hastanın bolca sıvı tüketmesi sağlanmalı,sıvı tüketimi hastanın boğazında yumuşamayı sağlayacak ve sıcaklığını da muhafaza edecektir. Bu gibi durumlarda doğal yöntemlere başvurulabilir. Yarım çay bardağı limon suyuna 1 yemek kaşığı balı iyice karıştırarak öksürük şurubu gibi kullanabilirsiniz.  Rutubetli buharlı hava solumak bu sıkıntı için oldukça faydalıdır. Bağazı yumuşatmak için hazırladığınız karışımı ilave ederek, çeşitli bitki çayları kullanabilirsiniz.

 Alerjik Öksürük İçin Doğal İlaç: 

Yapılacak olan karışım; 1 çay kaşığı karabiber,bir su bardağı beyaz dut pekmezi, ilave ederek kısık ateşte kaynatalım. Bu karışım kesinlikle sıcak olarak içilmelidir. Bu doğal mucizeyi günlük üç öğün aç karna  10 gün uygulanılırsa çok faydalı olacaktır. Geçmiş olsun

]]>
5 Aylık Bebekte Balgamlı Öksürük https://www.oksuruk.org/5-aylik-bebekte-balgamli-oksuruk.html Wed, 15 Aug 2018 18:06:47 +0000 5 aylık bebekte balgamlı öksürük; oldukça sık karşılaşılan bir çocuk hastalığı çeşididir. Öksürüğün oluşmasının en temel sebebi solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak meydana gelen ve balgam adı verilen madden 5 aylık bebekte balgamlı öksürük; oldukça sık karşılaşılan bir çocuk hastalığı çeşididir. Öksürüğün oluşmasının en temel sebebi solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak meydana gelen ve balgam adı verilen maddenin dışarı atılmasına yardımcı olan bir fiziki reaksiyondur. Vücut öksürük sayesinde vücutta birken balgamın dışarı atılmasına yardımcı olur ve böylece balgamın vücuda zarar vermesi ihtimali azalmış olur. Yetişkinler açısından balgamın dışarı atılması çok kolayken bebeklerde bu durum daha zordur. Bebekler öksürük sonrasında boğazlarına kadar gelen balgamı genellikle çıkartamayarak yutarlar ve bu durum bir süre sonra mide bulantısına neden olur. Eğer bebekler kusmayı başarabilirse balgam kusma sayesinde dışarıya atılabilir. Bebeklerde öksürük yoluyla balgamın dışarı atılmasını kolaylaştırabilmek için mutlaka bol su verilmesi gerekir. Fakat ilk 6 ay su verilmesi tavsiye edilmediğinden anne babalar tereddüt yaşayabilirler. Oysaki eğer suyun hijyenik olmasını sağlanabilecekse su vermenizde bir mahsur bulunmamaktadır. 

5 aylık bebekte balgamlı öksürük için yapılması gereken nelerdir   
 • Bebeklerin balgamlı öksürüğü için mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Pek çok öksürük ilaçları reçetesiz satıldığı halde doktora danışılmadan ilaç verilmemesi gerekir. Ayrıca doktor tarafından reçete edilen ilaçların yanı sıra bazı doğal yöntemler sayesinde de hastalığın seyri yavaşlatılabilir.
 • 5 aylık bebek henüz tam anlamıyla ek gıdaya başlamadığı için doğal tedavi yöntemlerinin bir kısmını uygulamak zorlaşacaktır. Fakat hazırlanan bazı sıvı gıdalar rahatlıkla verilebilir. 
 • Ayrıca bebekler için en iyi ilacın anne sütü olduğu unutulmamalı ve sürekli emzirilmelidir. Özellikle çalışan anneler daha fazla anne sütü verebilmek için bebeklerine zaman ayırmalıdır.
 • 5 aylık bebekte balgamlı öksürük bazen ateşle birlikte görülebilir. Bu durumlarda bebeğin ateşinin kontrol altında tutulması çok önemlidir. Öksürük korkulan bir hastalık değildir. Fakat uzun sürmesi halinde başka önlemler alınmalıdır.
]]>
Çoçuklarda Kuru Öksürük Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.org/cocuklarda-kuru-oksuruk-ne-iyi-gelir.html Thu, 16 Aug 2018 12:01:32 +0000 Çocuklarda kuru öksürüğe ne iyi gelir; sorusu özellikle kış aylarında tüm anne babaların cevap aradığı bir sorudur. Çocuklarda görülen öksürüğün oluşmasının altında yatan pek çok neden bulunmaktadır. Bu hastal Çocuklarda kuru öksürüğe ne iyi gelir; sorusu özellikle kış aylarında tüm anne babaların cevap aradığı bir sorudur. Çocuklarda görülen öksürüğün oluşmasının altında yatan pek çok neden bulunmaktadır. Bu hastalıklar genellikle alerji, bronşit, zatürre ve soğuk algınlığı olabilir. Öksürük bazen daha yumuşak olur ve bu durumda genellikle dışarıya balgam adı verilen mukoza atılır. Fakat öksürün sert ve kuru şekilde yaşandığı bazı durumlarda söz konusu olabilir. Bu öksürük şekli çocukların bedenini çok fazla yorar. Öksürük atakları geldiğinde çocuklar hiç nefes almadan sürekli öksürür ve bir süre sonra göğsün etrafında ağrılar da hissedilmeye başlar. Kuru öksürük ile mücadele edebilmek için öksürüğün yumuşamasına katkı sağlayacak ilaçların kullanılması gerekir. Bu ilaçlar heme çocuklar kemde yetişkinler için reçetesiz olarak alınmamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca alternatif tıbbın sağladığı bazı pratik uygulamalardan da istifade edilebilir. 

Çocuklarda kuru öksürüğe iyi gelen şeyler nelerdir

Öksürüğü yumuşak hale getirerek balgamın vücuttan atılmasını sağlamak gerekir. Bunun için bazı besin maddelerinden yararlanılabileceği gibi bazende bazı bitkisel çaylar içilebilir. İlave olarak bazı doğal uygulamalara da yer verilebilir. 
 • Çocuklarda kuru öksürük ile mücadele edebilmek için yararlanılabilecek en faydalı besin maddesi zencefildir. Özellikle toz zencefil kullanılarak hazırlanan macun düzenli olarak yenilmelidir. Toz zencefil acı olduğu için çocuklar tüketmekte zorlanabilir. Bu nedenle doğal süzme bal ile toz zencefili karıştırarak çocuklara yedirmeye çalışın. Bir süre sonra öksürük azalacağı gibi sertliği de kaybolacaktır.
 • Yine taze zencefil ile hazırlayacağınız çay da kuru öksürüğe iyi gelir. Taze zencefili ıhlamur ile demleyerek günde 3-4 fincan çocuğunuza içirin.  
 • Kuru incir şifa kaynağıdır. Eğer bu haliyle çocuklar tüketebilirse bol bol yedirmeye çalışın. Yine kuru incir uyutması da göğüs tutulmasını rahatlatır. İncir uyutması kaynar süt ve doğranmış incir ikilisinin sıcak ortamda mayalanması ile yapılır. 
 • Kara turp en iyi doğal öksürük ilacıdır. Kara turpu soyarak bal dolu bir kabın içerisine yerleştirin. Yaklaşık 1 hafta içerisinde turp erimeye başlar elde edilen karışımı çocuğunuza düzenli olarak içirin. Bu uygulamayı yaptığınızda 2-3 gün içinde çocuğunuzun öksürüğünün tamamen geçeceğine emin olabilirsiniz.
 • Kuru öksürük ile mücadele etmenin diğer bir yolu ise bol ılık su tüketmektir. Su sayesinde balgamın atılması hızlanır ve öksürük yumuşar. Suyun içine limon ve bal koyarsanız daha fazla tüketmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bir tülbentin üzerine limon kolonyasını dökün ve bol miktarda karabiber ekin. Bu tülbenti çocuğunuzun göğsüne yatmadan evvel koyun. Sabah kalktığında öksürün azaldığını far edeceksiniz. 
 • Kuru öksürüğe ne iyi gelir sorusuna verilecek bazı öneriler sıralanmıştır.
]]>
Boğaz Ağrısı Öksürük https://www.oksuruk.org/bogaz-agrisi-oksuruk.html Thu, 16 Aug 2018 23:15:28 +0000 Boğaz ağrısı öksürük, birtakım nedenlerle birlikte ortaya çıkan sağlık problemidir. Boğazda yanma hissi, yutkunmada zorluk, boğaz içi şişlik, ses tellerinin tahrişi gibi vakalar bu sağlık probleminin etkileri arasında yer Boğaz ağrısı öksürük, birtakım nedenlerle birlikte ortaya çıkan sağlık problemidir. Boğazda yanma hissi, yutkunmada zorluk, boğaz içi şişlik, ses tellerinin tahrişi gibi vakalar bu sağlık probleminin etkileri arasında yer almaktadır. Mevsimsel olarak kış aylarında daha çok karşılaşılan bu rahatsızlık türü bazı ciddi hastalıkların varlığı ile de gelişim göstermektedir. Her yaştan insanın türlü etkenlerle beraber yaşayabileceği sorun olan bu rahatsızlığa halk sağlığı kapsamında bakıldığında vatandaşlarca şikayet konusu olarak birinci basamak doktorlar tarafından sıklıkla kontrol altına alınmaktadır. Boğaz ağrısı öksürük oluşumunun ana sebebi enfeksiyona etken olan virüs ve bakterilerin varlığıdır. Bulaşıcı bir niteliğe sahip enfeksiyon kaynaklı bu rahatsızlık buz, soğuk içecek ve gıda tüketimi gibi maddelerle daha da şiddetli bir hal almaktadır. Solunum yolları rahatsızlığı ile ortaya çıkan soğuk algınlığı, su çiçeği, kızamık, mononükleoz, krup ve virüs kökenli hastalıklar boğaz ağrısı öksürük sıkıntısını beraberinde getirir. Cerrahi operasyon esnasında anestezinin yapılmasıyla birlikte narkozun boğazdan verilmesi de bu hastalığın nedenleri içinde yer alır. Yalnız şunu da belirtmek gerekir ki gırtlak kanseri, karaciğer tahrişi ve verem gibi kronik hastalıklara maruz kalan insanlarda boğaz ağrısı başlangıçlı öksürük durumu kalıcı nitelikli olabilir. Bu durum belirli aralıklarla ortaya çıkar. Geçici olarak yüzünü gösterebilen boğaz ağrısıyla birlikte oluşan öksürük tedavi edildiği de ortalama bir hafta içerisinde iyi yönde gelişme göstermektedir.

Boğaz ağrısı öksürük tedavisi

Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen boğaz ağrısıyla bağ kuran öksürük rahatsızlığı hekim muayenesi altında tavsiye edilen ilaçlar eşliğinde tedavi edilir. Altında yatan birtakım ciddi hastalıkların olacağı da düşünülerek kan ve idrar analizi yapılıp değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Bu hususa yönelik doktorun doğru tanı koyması gerekir. Aksi halde ilaç kullanımı halinde yan etki görülebilir. Bunun yanı sıra bitkisel çözüm yolu ile takviye yapılması sağlığı olumlu yönde etkiler. Taze veya kuru olarak temin edilen bitkilerin demleme usulü ile hazırlanıp sıcak bir şekilde tüketilmesi boğaz ağrısı öksürük tedavisi için fayda sağlar.
]]>
Faranjit Öksürüğü https://www.oksuruk.org/faranjit-oksurugu.html Fri, 17 Aug 2018 04:27:34 +0000 Faranjit Öksürüğü, küçük dilin arkasında bulunan bademciklerin bulunduğu bölgede iltihaplanma olması ve iltihaplanma sonrası bademciklerin büyümesi ile oluşur. Faranjite genellikle virüs ve bakteriler sebep olmaktadır. Burun Faranjit Öksürüğü, küçük dilin arkasında bulunan bademciklerin bulunduğu bölgede iltihaplanma olması ve iltihaplanma sonrası bademciklerin büyümesi ile oluşur. Faranjite genellikle virüs ve bakteriler sebep olmaktadır. Burun tıkanması, nezle, grip gibi sağlık problemleri veya kötü hava koşulları, toz zerrecikleri, boğazı tahriş edecek herhangi bir neden ötürü veya çeşitli zehirlenmeler ve yüksek sesle konuşma bağırma gibi durumlarda ortaya çıkan bir durumdur. Bazen yüksek ateşe sebep olabilen bir hastalıktır. 

Faranjit Belirtileri:
 • Boğaz ağrısı, kaşınma
 • Kuruluk hissi ve yanma
 • Sürekli öksürük
 • Ateş, ses kısılması
 • Halsizlik yorgunluk
 • Burun akıntısı
 • Toz ve yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet
 • Yutkunmada zorlanma 
Faranjit Nedenleri:
 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Geniz akıntısı ve alerji
 • Kuru ve kirli hava
 • İklim değişiklikleri
 • Mikrop ve virüslerin boğaza yerleşmesi
 • Beslenme bozuklukları
 • Diş iltihabı
 • Aşırı sıcak ya da soğuk içecekler
 • Reflü
 • Burun tıkanıklığına sebep olan nedenler
 • Sinüs enfeksiyonları
Faranjitin Öksürük Yapması:

Faranjit alt solunum yolları rahatsızlıklarından olmasından dolayı öksürük yapmaktadır. Bu öksürüğün şiddeti ve iyileşme süresi faranjitin türüne göre farklılıklar göstermektedir. Öksürük yapan faranjit türleri şunlardır ;

Basit kronik faranjit: Boğazda yanma hissi ve kuruluk ile başlamaktadır. Sürekli ve kuru bir öksürük boğazdaki yanma hissini arttırmaktadır. 

Kronik hipertrofik faranjit: Boğazdaki hücrelerin büyümesi ile yutak duvarı kalınlaşarak, rengi mora çalan kırmızı bir renk almaktadır. Genellikle baş dönmesi, ses tonunda kısılmalar, mide bulantısı, kuru ve aşırı öksürük, yutkunma güçlüğü olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğunlukla 30 yaşını geçmiş yetiştin kişilerde görülür.

Kronik atrofik faranjit: Soluk borusundaki mukus çok incelmiş soluk bir renk almış koyu ve yapışkan bir hal almıştır. Kızarıklık çok az yada hiç yoktur. Belirtileri boğuk ve kısık bir ses kuru bir öksürük görülmektedir. Kısa sürede geçmektedir.

Faranjitin Tedavisi:

Faranjit bir bakteriyel enfeksiyon olduğu için öncelikle antibiyotik tedavi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra hasta sigaradan alkolden uzak durmalıdır. Kötü hava koşulları hastalığı tetikleyen etmenlerdendir. Bu nedenle kirli ve tozlu ortamlardan uzak durulmalı ve nefesi rahatlatıcı nemli bölgeler tercih edilmelidir. Hasta istirahat ederek yüksek kalorili besinler ve vitamin değerleri yüksek besinler yemelidir.

İlaç tedavisinde boğazdaki kanlanmayı önleyici burundan veya direkt olarak ağızdan sıkılan sprey tedavisi uygulanır. Ayrıca hasta tuzlu su ile gargara yapması da tedaviye yardımcı bir yöntemdir.
]]>
Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.org/bebeklerde-oksuruk-nasil-gecer.html Fri, 17 Aug 2018 17:55:25 +0000 Bebeklerde öksürük nasıl geçer: Bebeklerde oluşan öksürük birçok nedenden dolayı olabilir. Bu öksürük bebeği huzursuz bir hale sokar. Çocuk yaşlardan itibaren hastalıkların başında öksürük gelmektedir. Bebeklerde oluşa Bebeklerde öksürük nasıl geçer: Bebeklerde oluşan öksürük birçok nedenden dolayı olabilir. Bu öksürük bebeği huzursuz bir hale sokar. Çocuk yaşlardan itibaren hastalıkların başında öksürük gelmektedir. Bebeklerde oluşan bu öksürüğe neden olan etmen önemidir. Çocuk yaşlardan itibaren grip, soğuk algınlığı ya da nezle gibi hastalıklar da en çok bebeğin yakalandığı rahatsızlık öksürükdür. Bebeklerde oluşan öksürük balgamlı, kuru ya da alerjik olabilir. Bu durum çocuğu hasta hale getiren etmene göre değişmektedir. Eğer bebeğiniz öksürüyor ise bu durumun nedenini öğrenmelisiniz. Ve kaç gündür öldürdüğünü,öksürüğünnün nasıl olduğunu, hırıltı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bebeğin kaç gündür öldürdüğü ve bu öksürükle beraber kan, balgam gibi bulguların olup olmadığını kontrol edin. Bebeklerin bağışıklık sistemini yetişkinler gibi kuvvetli olmadığı için vücuda mikroorganizma ve enfeksiyon girişi daha çabuk olur. Ve bu durum bebeğin daha çabuk hastalanmasına neden olur. Bebebeklerin vücuduna giren mikroorganizmaları atmak için kullandığı yöntem öksürüktür. Yani öksürük ile solunum yollarında yabancı bir madde veya yabancı bir cisim varlığında solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olur.

Öksürük nasıl geçer

Yetişkinlerin, bebeklerin ve çocukların en çok karşılaştığı problemler arasında öksürük gelmektedir. Öksürüğün birçok tedavisi vardır. Bu tedavi için hem doğal yöntemleri hem de öksürük için iyi gelen ilaçları kullanabilirsiniz. İlk olarak doğal yöntemleri tercih etmenizi öneririz. Çünkü ilaçlar vücutta bir yeri iyileştirirken diğer yeri de yıkıma uğratabilir. Bebeklerin öksürük ve boğaz ağrıları için özellikle ıhlamur çayı, ada çayı, kuşburnu, böğürtlen çayı verebilirsiniz. Özellikle kış mevsimlerinde soğuğun etkisi ile oluşan öksürük için bu çaylar çok iyi gelmektedir. Hastalığa yakalanmadan kullanmanız da sizin için oldukça faydalı ve önemlidir.

Bebeklerde öksürük nasıl geçer: Yetişkinlerde çocuklarda hatta her yaş grubunda karşılaşılan öksürük kişide hafif belirtiler vererek başlar. Ve eğer önlemi alınmaz ise öksürüğün şiddetide artarak ilerleyebilir. Eğer bebeğiniz anne sütü içiyor ise o zaman bebeğinizi sık sık emzirebilirsiniz. Ayrıca annenin yedikleri ve içtikleri süt yolu ile bebeğe geçer. Bu yüzden anne beslenmesine dikkat etmeli, ve bebeği doğru besinlerle beslemelidir. Bebeklerin anne sütü içmesi onların bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bebeğin daha az hastalanmasını sağlar. Özellikle bebeklerin vücutları çok hassas olduğu için verilen ilaçların çok dikkatli verilmesi gerekir. Çünkü bebekler ilaçlardan çok çabuk etkilenir. Bebeğinizin öksürüğüne göre uygun doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanın. 
]]>
Çocuklarda Gece Öksürüğü https://www.oksuruk.org/cocuklarda-gece-oksurugu.html Sat, 18 Aug 2018 06:42:58 +0000 Çocuklarda gece öksürüğü, Çocuklar bizi hayat bağlayan en önemli yaşam sebeplerimizdendir. Bu yüzden çocuklara bir şey olsa anne babaların içleri acır her daim. İşte çocuklar da gece öksürüğü de bu can sıkıcı Çocuklarda gece öksürüğü, Çocuklar bizi hayat bağlayan en önemli yaşam sebeplerimizdendir. Bu yüzden çocuklara bir şey olsa anne babaların içleri acır her daim. İşte çocuklar da gece öksürüğü de bu can sıkıcı rahatsızlıkların listesinin başların da yer almıştır hep. Hemen hemen her anne baba bir kez de olsa çocuklar da gece öksürüğünün nedenini, neyin iyi geleceğini, ne kadar süre de geçeceğini mutlaka araştırmıştır.

Çocuklarda gece öksürüğüne neden olan faktörler bazen geçici bazen kalıcı olabiliyor. Bazıları çok basit sebepten olsa da bazıları göz ardı edilemeyecek kadar ciddi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Çocukların gece uykularını bölüp bütün bir ailenin gecesini kabusa çeviren gece öksürüğü küçümsenmeyecek kadar ciddi bir sıkıntıdır aslında.

Çocuklarda gece öksürüğü
 • Çocuğun rahat bir uyku uyuyamamasına,
 • Halsiz kalmasına,
 • İştahsızlık yaşamasına,
 • Algılama ve motivasyon gücünün azalmasına,
 • Huzursuzluk yaşamasına ve buna benzer bir çok sıkıntı yaşamasına sebep olabilir. Bütün bu kötü duyguları yaşamamak için işe önce yaşanılan çevreden başlanmalı. Çocuklar yaşadıkları çevrenin koşullarına göre sistematik olarak değişiklik gösterirler ve sonucun da farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
çocuklarda gece öksürüğü önlemek için neler yapılabilir
 • Yaşanılan çevrenin koşulları iyileştirilmeli (rutubetli odalar, kömür kullanımı, yatılan odanın aşırı soğuk ya da sıcak olması ve benzeri gibi koşullar).
 • Aynı evde yaşayan ebeveynler sigara gibi tütün ürünü kullanıyorsa acilen bırakması gerekir, tütün ürünleri yalnızca kullanan kişiye değil yaşam sürdüğü diğer insanlara da ciddi rahatsızlık vermektedir.
 • Çocuklara düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edindirilmelidir. bu bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.
 • Günlük mutlaka doğal olan bal tüketimi de çocuklarda gece öksürüğünü önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Çocuklara yatmadan önce aşırı yemek yada abur cubur vermemek gerekir. Bu midelerinin rahat olması ve göğüs kafesinin sıkışmasını önler.
 • Gece öksürüğü olan bir çocuk bol buharlı sıcak duş aldırılmalıdır. bu broşlarının açılmasına yardım edecektir. (eğer öksürüğü çok aşırı ve ciddi ise bir hekime baş vurmakta fayda vardır. Hekim kontrolün de soğuk buhar uygulaması  çocuklarda gece öksürüğüne iyi gelecektir ).
 • Gece öksürüğü olan çocuklar tozlu ortamlardan uzak tutulmalı ve toz çekebilen (pelüş ayıcık, tavşan ve benzeri) oyuncaklarla oynaması engellenmelidir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Öksürük Kürü https://www.oksuruk.org/ibrahim-saracoglu-oksuruk-kuru.html Sat, 18 Aug 2018 23:52:18 +0000 İbrahim Saraçoğlu Öksürük Kürü; Öksürük özellikle kış aylarında çeşitti hastalık belirtilerinden kaynaklanan ve bazende üşütme sonucu, alerjik reaksiyon ile kişide görülen öksürük için değerli hocamız İbrahim Sa İbrahim Saraçoğlu Öksürük Kürü; Öksürük özellikle kış aylarında çeşitti hastalık belirtilerinden kaynaklanan ve bazende üşütme sonucu, alerjik reaksiyon ile kişide görülen öksürük için değerli hocamız İbrahim Saraçoğlu'nun kürünü yaparak çözüm bulabilirsiniz. Öksürük aslında bir hastalık değildir. Bu sebeple de direk tek öksürük için ilaç bulunmamaktadır. Bebeklerden yaşlılara kadar herkesiz yaşayabileceği öksürük balgamlı ve kuru veya hırıltılı olabilmektedir. Özellikle akşam saatlerinde artan öksürük ile kişi, gece rahat uyuyamadığı için zor zamanlar geçirecektir. Öksürük olan kişinin çok soğuk içecekler içmemesi gerekmekte ve kendisini daha fazla üşütmekten koruması gerekmektedir. Biberiye bitkisinin erkek çocuklarda boy uzattığını İbrahim Saraçoğlu belirtmektedir. Biberiye ayrıca metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflama çayları içebilirsiniz. Öksürük bebeklerden yaşlılara kadar herkesin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Ayrıca hafızayı güçlendiren biberiye ile ders çalışan veya sınava giren kişilerin odalarında bulunduracakları biberiye yağı sayesinde miskinliği ve yorgunluğu alacak ve daha verimli ders çalışmalarına yardımcı olacaklardır.  Öksürük için Hatmi çiçeği, keçiboynuzu. zencefil kürleri bulunan ibrahim saraçoğlu nun öksürük için önerdiği kürler den birkaçını sizlerle paylaşmak istedik.

İbrahim Saraçoğlu Öksürük Kürü; 

Hatmi Çiçeği Kürü: Kaynamış bir bardak sıcak sütün içerisine bir tutam hatmi çiçeği bitkisi ilave edilir ve karıştırılır. 5 dakika bekledikten sonra süzülür. Günde 2 defa içilmesi gereken öksürük için yapılan kür sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinden yarım saat önce içilmesi gerekmektedir. Kür içileceği zaman taze olarak hazırlanması gerekmektedir.

Keçiboynuzu Kürü: Yarım litre suya 7-8 adet keçiboynuzu harnut olarak da bilinmektedir. Kırılarak 7-9 dakika kaynatılması gerekir. Kaynatılan kürün ılık olması beklenir ve süzülmesi gerekir. Balgamlı öksürükler için yapılan bu kürü kaynatılan suyu ikiye bölerek kişinin iki kerede içmesi gerekmektedir.

Soğan Kürü; Kuru soğanın kabuğu soyulur. Ortası açılır ve alt kısmından küçük bir delik açılıp çerisine bir tatlı kaşığı bal konulur. Akşam hazırlanan kürün suyunun çıkması için beklemesi gerekmektedir. Sabah bir tatlı kaşığı içilir. Öksürük kişi kendine dikkat ederse iki hafta sürebilir bu kürler sayesinde öksürük daha fazla ilerlemeyecek ve kısa sürece geçecektir. İbrahim Saraçoğlu öksürük kürünü çocukların öksürüğü için de özellikle kullanmanız gerekir.
]]>
Çoçuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.org/cocuklarda-balgamli-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Sun, 19 Aug 2018 01:01:36 +0000 Çocuklarda balgamlı öksürüğe ne iyi gelir; diye araştırma yapan ebeveynlerin yanı sıra kendi anne babalarından öğrendiği metotları uygulanan pek çok ebeveyn bulunmaktadır. Anne babaların en büyük arzusu doğan çocukl Çocuklarda balgamlı öksürüğe ne iyi gelir; diye araştırma yapan ebeveynlerin yanı sıra kendi anne babalarından öğrendiği metotları uygulanan pek çok ebeveyn bulunmaktadır. Anne babaların en büyük arzusu doğan çocuklarını sıhhatli bir birey olarak topluma kazandırmaktır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için elinden gelen tüm gayreti göstermelerine rağmen ummadıkları anda bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirler. Çocuk hastalıklarının oluşumunun en temel sebebi soğuk algınlığı ya da bazı virüslerdir. İlk birkaç yıl hayatını evde geçiren çocuk tıpkı bir cam fanus içinde yaşadığı için daha korunaklıdır. Ancak okul çağı gelip sosyal bir varlık olmaya başladığında hastalıkların meydana gelmesi de hız kazanır. Bu nedenle çocukların ev hayatınından çıktığı andan itibaren temizlik ve beslenme gibi konular daha fazla önem taşır. Özellikle yetersiz C vitamini alımı bir süre sonra çocukların vücut direncinin kırılmasına ve daha çok hastalanmasına neden olur. En sık görülen çocuk hastalığı ise solunum yolu enfeksiyonudur. Solunum yolu enfeksiyonun en yaygın belirtisi de öksürüktür. Çocuklarda görülen öksürüğün iyileşmesini hızlandırmak için mutlaka kendinizde doğal yöntemlere başvurmalısınız. Bu yöntemlerin pek çoğu basit ve zararsızdır. En büyük sorun bunların çocuklara uygulanmasının zor olmasıdır. 

Çocuklarda balgamlı öksürüğe neler iyi gelir
 • Balgam her öksürükte oluşmaz. Öksürük ne kadar yumuşak bir halde olursa o kadar çok balgam oluşur. Aslında balgam da tıpkı burun mukozası gibi vücuttan atılması gereken bir maddedir. Bu madde atılmak istendiğinde hemen öksürük refleksi gelir ve biraz gayret gösterildiğinde tükürük olarak dışarı atılabilir. Bu nedenle balgam ne kadar hızlı atılırsa öksürük o kadar kolay iyileşir. Fakat bebekler ve çocuklar yetişkinle kadar kolay balgam çıkartamaz ve ağza gelen mukozayı fark etmeden yutarlar. Çocuklara bunu tüketmesi tavsiye edilmelidir. Aksi halde yutulduğunda mideye giderek kusmaya neden olur. 
 • Çocuklarda balgamlı öksürüğe iyi gelen diğer bir şey ise su tüketimidir. 
 • Ayrıca ılık şekilde hazırlanan bazı çaylar ile çocuğun boğazı sürekli nemli halde tutulmalıdır. Fakat bu tarz çayların sıcak içilmesi boğazı daha fazla tahriş edeceğinden öksürüğü daha da arttıracaktır. 
 • Ayva yaprağı ve çekirdeği şifalı bir bitkidir. Ayva yaprağı ıhlamur ile birlikte demlenerek ılık halde iken balla tatlandırılarak içirilir ise balgamlı öksürük kısa süre sonra azalır.
 • Çocukların beslenmesi de hastalığın hızla iyileşmesinde önemli olduğu unutulmalıdır. Bu nedenle bol bol yağlı et suyu ile yapılan çorbalar hazırlanmalıdır. 
 • Yine zencefil, ıhlamur, kuşburnu gibi otlarla demlenerek hazırlanan çaylarda sürekli içirilmelidir. 
 • Süt balgamı arttırır. Bu nedenle sütten bu süre içerisinde çocukların uzak tutulması gerekir. 
 • Çocuklarda balgamlı öksürüğe ne iyi gelir diye düşünen anan babalara işe yarayacak son öneri ize zeytin yağıdır. Bir miktar zeytin yağı ile karabiber karıştırılarak kısık ateşte biraz kızdırılır. Daha sonra ılık hale gelmesi beklenerek çocuğun göğsüne bir miktar sürülür ve üzerine bir bez konulur. 
]]>
Gece Kuru Öksürük https://www.oksuruk.org/gece-kuru-oksuruk.html Sun, 19 Aug 2018 05:11:50 +0000 Gece kuru öksürük: İnsanları gece rahatsız eden kuru öksürükler genel olarak, kış aylarında yatılan yerlerde havanın nemini alan elektrikli ısıtıcıların kullanılmasından, alerjik sebeplerden ya da belli bir rahatsız Gece kuru öksürük: İnsanları gece rahatsız eden kuru öksürükler genel olarak, kış aylarında yatılan yerlerde havanın nemini alan elektrikli ısıtıcıların kullanılmasından, alerjik sebeplerden ya da belli bir rahatsızlıktan dolayı olmaktadır. Gece kuru öksürük olmasının sebebi odanın kuru olmasından dolayı ise odanın havasını kısmen nemli tutacak önlemlerin alınması bu şikayeti kesecektir. Hafif rahatsızlıklarda bir bardak sıcak su içine, bir miktar bal karıştırarak içilmesi, insanı rahatlatabilir. Ancak alerji, astım ya da reflü gibi rahatsızlıklarda en çok görülen gece kuru öksürüğünün belirtileri arasında olması, alınan tüm önlemlere rağmen bu nöbetlerin devam etmesi birkaç günden beri bu şikayetlerin bulunmasının altında başka sebepler olabileceği için en kısa bir zamanda bir doktora görünmek gerekir.

Gece kuru öksürüğe neden olan sebepler;

Alerjiler: mevsimsel olabilen alerji veya alerjenlere maruz kalma halinde gece kuru öksürük görülebilmektedir. Şayet böyle bir durumdan şüphe ediliyorsa, alerji yapan etken veya ortamdan uzak durularak, şikayet sona erdirilebilir. Öksürük nöbetleri aşırı miktarda ise bir doktora görünmek lazımdır.

Astım: Astım rahatsızlığı, nefes almada güçlük yaşanması durumu uzun süreli, gece kuru öksürük sebepleri arasındadır. Alerji kısmında da anlatıldığı üzere astım ve astıma neden olabilecek durumlardan uzak kalmak gerekir Astımdan dolayı görülen öksürük çoğu zaman göğüs kısmında hissedilen baskı ve hırıltılı nefesle kendini belli eder. Astımdan kaynaklanan öksürüğün sebebi, atak esnasında etrafına yayılan ve bronş duvarlarına etki eden kimyasal sıvılardır. Kimyasal sıvı sinirdeki uçları uyarıp, öksürük yapar.

Reflü: Gece kuru öksürük sebeplerinden birinin de reflü rahatsızlığı olduğunu belirtmiştik. Uyku esnasında, uykunuzu bölerek sizi uyandıran kuru öksürüğün çoğu nedeni reflü rahatsızlığıdır. Uyuma esnasında, vücudun pozisyonundan dolayı yemek borusuna değin gelen mide asidi boğazda tahriş oluşturarak öksürüğe neden olabilir. Şayet, öksürükle beraber ağızda ekşi bir tat olduğu hissedilirse, reflüden şüphelenmek gerekir. Mutlaka bir doktora gidi, önlem alınmalıdır.

]]>
Bebeklerde Öksürük Burun Akıntısı https://www.oksuruk.org/bebeklerde-oksuruk-burun-akintisi.html Sun, 19 Aug 2018 07:58:06 +0000 Bebeklerde öksürük burun akıntısı, bebekler yapı itibariyle bağışıklık sistemi zayıf olan varlıklardır. Doğumundan sonra anne sütüyle beslenmeleri oldukça önemli iken enfeksiyon, mikrop, virüs gibi zararlı oluşumları a Bebeklerde öksürük burun akıntısı, bebekler yapı itibariyle bağışıklık sistemi zayıf olan varlıklardır. Doğumundan sonra anne sütüyle beslenmeleri oldukça önemli iken enfeksiyon, mikrop, virüs gibi zararlı oluşumları açık olan varlıklardır. Bu sebepten dolayı herhangi bir hastalığa yakalanma riski yüksektir. Öksürük, hırıltı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı gibi şikayetler ile önemli problemler yaşarlar. Özellikle sigara içilen ortamda bebeğin bulunması, çiçekte bulunan polenler, hayvan tüyü, toz gibi olumsuzluklardan dolayı boğazda tıkanıklık ve burun akıntısı gibi problemler ortaya çıkar. Ayrıca kronik olarak meydana gelen astımda bebeklerin tıkanmasına sebebiyet verir. Astım hastalığının bebeklerde mukus artışına sebebiyet vermesi solunum yollarında birçok problem yaratması ve geniz akıntısı belirtileri ile ortaya çıkması sıklıkla yaşanılan problemler içerisindedir. Ayrıca bebeklerde sinüs iltihapları soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkarken; üst solunum yolu tıkanmasına neden olur.  Ayrıca egzoz dumanı, parfüm, kuru hava, boğaza kaçan sert cisimler bebeklerin öksürmesine ve burun akıntısına yakalanmasına sebebiyet verebilir.

Bebeklerde öksürük burun akıntısı belirtileri

Savunmasız durumda bulunan bebeklerde burun akıntısı öksürük gibi problemler birçok sebeple meydana gelebilir. Bunların başında balgamın boğazda yarattığı olumsuzluklar yer alırken; şiddetli öksürük olmasına sebebiyet verir. Ayrıca boğazda oluşan herhangi bir tahribat veya kanamada boğazda öksürük ve akıntı olmasına sebebiyet verebilir. Bebeklerde balgamı görmek oldukça zor iken bebek kustuğu anda balgam görülür. Kan da görülebilir. Bebeğin boğazına kaçan herhangi bir cisim sebebiyle bu bölümünü hasar görmesi boğaz duvarında kanama meydana getirebilir. Öksürük ile beraber bebekte nefeste zorluk, nefes darlığı, sinirlilik, huysuzluk, hırıltılı ses, yutkunmada güçlük, meme emme esnasında sık sık memeden ayrılarak nefes alma çabası, ateş, ses kısılması gibi problemleriyle bebeklerde öksürük ve burun akıntısı ile eşlik eder. Böyle durumlar yaşandığı zaman vakit kaybedilmeden bebek doktoruna gidilmesi gerekir.

Bebeklerde öksürük ve burun akıntısında tedavi

Gerekli tetkiklerin ardından tedavi edilmesi için doktorun uyguladığı şurup veya antibiyotik gibi ilaçları kullanarak bebeğin tedavi edilmesi sağlanır. Ancak doktorun vurguladığı en önemli nokta annenin bebeği emzirmeye devam etmesidir. Bebekler emdiği zaman bağışıklık sistemi daha güçlü olur. Bu sebepten dolayı annelerin 6 ay boyunca aralıksız bebeklerini emzirmesi tavsiye edilir. Bu süreç içerisinde bebeğin su tüketiminin artırılması tavsiye edilirken; bulunduğu odanın kuru olması sebebiyle öksürüğün arttığından dolayı odayı nemlendirecek buhar aletleri alınmaları tavsiye edilir. Ayrıca bu süre içerisinde öksürük ve burun akıntısını azaltmak için aspiratör kullanması ve tuzlu su çözeltisi uygulanması ile burun akıntısının azaltılması sağlanır. Öksürük ve burun akıntısı problemi virüsler sebebiyle ortaya çıktığından dolayı antibiyotik kullanımı yapılır. Doktor tavsiyesi ile belirli bir aydan sonra bebeğe nane yağı ile masaj yapılarak öksürüğünün hafifletilmesi sağlanır. Bu masaj sayesinde bebeğin solunum yolları açılarak kolay nefes alıp vermesi sağlanır. Bu süreç içerisinde bebeğin kullandığı biberon, emzik gibi maddelerin sürekli dezenfekte edilmesi; bebeğin kalabalık ortamlardan uzak tutulması. kullandığı nevresim gibi ürünlerin sık sık yıkanması oldukça önemlidir.
]]>
Bebeklerde Geniz Akıntısı Ve Öksürük https://www.oksuruk.org/bebeklerde-geniz-akintisi-ve-oksuruk.html Sun, 19 Aug 2018 10:50:15 +0000 Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük: Bebeklerde, üç haftadan daha uzun süren öksürüklerde %50 oranında geniz akıntısı görülür. Yetişkinler, boğazda mukus ile yutmaya ve öksürüğü yönetmeye yetecek kadar koordine Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük: Bebeklerde, üç haftadan daha uzun süren öksürüklerde %50 oranında geniz akıntısı görülür. Yetişkinler, boğazda mukus ile yutmaya ve öksürüğü yönetmeye yetecek kadar koordineliyken, bebeklerin geniz akıntısında; gece boğaz ağrısı, öksürük ve genel rahatsızlıkları için sık sık uyandığı görülür. Hastalığın daha iyi tedavi edilmesi için, geniz akıntısını oluşturan nedenlerin bulunması gerekir. Sorunu görmek için gece boyunca bebeğe dikkat edilmelidir. Bebekler, gece uyurken mukusu daha az yutarlar. Bu sıkça uyanma ve öksürük ile sonuçlanır. Boğazda sıklıkla boğulma hissi, ağrı ve gün boyunca yutma güçlüğü oluşur.

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük Nedenleri

Geniz akıntısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Basit bir bakteri enfeksiyonu bile, sinüsleri tıkayarak uygun drenajı engeller. Bebeğin alerjisi varsa, saman nezlesi ve alerji mevsimi ile sinüs pasajlarında tıkanıklığının sonucunda geniz akıntısı, akabinde öksürük görülebilir. Soğuk havalarda geniz akıntısı ve sonucunda öksürük görülebilir.

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük Tedavisi

Bebeklerde geniz akıntısı ve öksürük için gereken tedavi, büyük bir oranda hastalığın nedenine bağlıdır. Soğuk hava koşullarından dolayı gelişen bir geniz akıntısı var ise bebeğe rahat bir ortam sağlamak gerekir. Antibiyotik, bu gibi durumlarda en başarı çözümlerden biridir. Belirtiler alerjilerin bir sonucu ise, bebeğin doktoru ile görüşülmelidir. Doktor, bebeğin alerjisine göre ilaç tedavisi önerecektir. Yatak odasına nemlendirici cihazlar yerleştirmek, havayı nemlendirmeye yardımcı olur. Hava nemlendiğinde mukus, boğazı kolayca kaydırır. Bol miktarda sıvı verilmesi, boğazın yağlanması ve bebeğin konforu için önemlidir.
]]>
Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.org/gicik-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Sun, 19 Aug 2018 21:57:49 +0000 Gıcık öksürüğüne ne iyi gelir, sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alırken tedavi edilmesi gereken problemler içerisindedir. Gıcık öksürük olumsuz hava koşulları, sigara kullanımının etkileri, vücuda alınan sı Gıcık öksürüğüne ne iyi gelir, sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alırken tedavi edilmesi gereken problemler içerisindedir. Gıcık öksürük olumsuz hava koşulları, sigara kullanımının etkileri, vücuda alınan sıvının yetersizliği, mikrop enfeksiyon bakteri gibi sebeplerden dolayı oluşan boğaz problemleri ile meydana gelebilir. Ayrıca öksürüğün temelinde soluk borusunda bulunan hastalıklar ve akciğerde bulunan problemlerde gıcık öksürük şeklinde problem yaşanmasına sebebiyet verebilir. Boğazın gırtlağa baskı yapması, nefes alırken yaşanan olumsuzluklar gıcık şeklinde öksürük oluşumuna sebebiyet verir. Ayrıca vücutta anlatılmak istenen maddenin dışarı atılmasını sağlamak için de gıcık öksürük şeklinde oluşumlar meydana gelebilir. Kuru öksürük olarak da belirlenen bu şikayette öksürüğün hangi sıklıkta yaşandığı ve şiddeti son derece önemlidir. Bu gibi problemler yaşandığı zaman vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi akciğer ile alakalı bir problemin bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi önemlidir. Gıcık şeklinde öksürük problemi yaşayan kişilerin sağlık koşullarına bulunduğu ortamın temizliğine, vücut hijyenine dikkat etmesi öksürüğün tedavisinde son derece önemlidir. Şimdi gıcık şeklinde öksürüğü geçirecek yöntemlerden bahsedelim.

Gıcık öksürüğe ne iyi gelir
 • Bu gibi problemler yaşayan kişilerin öncelikle sıvı tüketiminin artırılması, organik meyve suyu tüketmesi ve çeşme suyu içmemesi tavsiye edilir.
 • Alkol ve sigara kullanımından uzak durması, bulunduğu ortamın sık sık havalandırılması gıcık öksürüğün geçmesi için son derece önemlidir. 
 • Gıcık öksürüğü kesmek için doğada bulunan bitkilerden de faydalanılır.Bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı karabiber karıştırılarak tüketilmesi halinde boğazda bulunan gıcık öksürüğün geçmesi sağlanır yapılan. Bu karışım düzenli olarak uygulanır ise boğazda bulunan öksürüğün geçmesi sağlanır. Bu uygulama ile birlikte süt tüketimi boğazla rahatlama yaratacağı için tedavinin daha hızlı olmasına yardımcı olur.
 • 1 tatlı kaşığı karabiber ve 4 yemek kaşığı dut pekmezi ile karıştırılarak günde iki öğün tüketilmesi boğazda bulunan gıcık öksürüğün geçmesine de oldukça etkilidir. Bu uygulamanın bir hafta yapılması halinde iyileşme sağlanır.
 • Gıcık öksürüğün geçmesi için ıhlamur ve ayva yaprağı kaynatılarak suyunun içilmesi tedavide son derece önemlidir. Ayrıca ayva, tarçın, elma kabuğu, zencefil limon ile kaynatılarak oluşan suyun içilmesi boğazda bulunan gıcık öksürüğün geçmesinde son derece etkilidir.
 • Uygulanan bir diğer yöntem ise limon suyu ve bir kaşık nişastanın bir bardak su ile kaynatılması ve içerisine pekmez ilave edilmesi ile birlikte tüketilmesi halinde gıcığın tedavi edildiği gözlenir.
 • Bal ile bir tatlı kaşığı kekiğin iki bardak suda kaynatılması ve ardından içilmesi boğazda bulunan gıcığın geçmesinde son derece etkilidir. 
 • Öksürük tuttu anda iki adet küp şekerin ağıza alınarak emilmesi gıcığın geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Ayrıca elma sirkesi ile ağızda gargara yapmak gıcığın belirli bir süre hafiflemesine katkı sağlar. 
 • Gıcık tedavisinde en önemli yöntemlerden biri turpun oyularak içerisine bal konulması ve oluşan suyun içilmesi ile öksürükte kesilme meydana gelir.
 • Kaynamış bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı dağ şebboyu konularak beş dakika beklenilmesinin ardından oluşan suyun içilmesi boğazda bulunan gıcığın geçmesinde son derece etkilidir.
]]>
Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler https://www.oksuruk.org/oksuruge-iyi-gelen-yiyecekler.html Mon, 20 Aug 2018 07:04:27 +0000 Öksürüğe iyi gelen yiyecekler, sık  karşılaşılan problemler arasında yer alan öksürük birçok hastalığın belirtisi olabilir. Solunum yolları problemleri sebebiyle oluşan öksürükte boğaza yabancı cisim kaçması veya kar Öksürüğe iyi gelen yiyecekler, sık  karşılaşılan problemler arasında yer alan öksürük birçok hastalığın belirtisi olabilir. Solunum yolları problemleri sebebiyle oluşan öksürükte boğaza yabancı cisim kaçması veya karaciğer ile alakalı oluşan herhangi bir problemden dolayı vücudun tepki göstermesiyle öksürük meydana gelir. Soğuk algınlığı problemleri, üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik problemler, astım, sigara dumanı gibi birçok sebepten dolayı meydana gelen öksürüğün geçmesi için birçok uygulama bulunmaktadır. Öksürüğe iyi gelen yiyecekler ile öksürük oluşması halinde şiddetine ve süresine bakılarak vakit kaybedilmeden doktor muayenesi gerekir. Öksürüğün asıl sebebinin öğrenilmesi, gerekli hastalıkların tedavi edilmesi açısından önemlidir. Ancak doğada bulunan besinler ile öksürüğün tedavi edilmesi de mümkündür. Bu sebepten dolayı öksürüğe iyi gelen yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi öksürüğün azalmasında önemli rol oynar. Öksürük başlaması halinde yapılacak ilk uygulama doktor kontrolü yapılmasıdır. Doktor kontrolünün ardından doğal çözüm yolları ile öksürüğün geçmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde öksürüğü bulunan kişinin bol sıvı tüketmesi, bulunduğu ortamın sürekli havalandırılması, doktorun uyguladığı öksürüğü kesecek ilaçların tüketilmesi tedavi için son derece önemlidir. Bunun yanı sıra öksürüğe iyi gelen yiyecekler tüketerek boğazın rahatlamasını sağlayarak öksürüğün geçmesi amaçlanır. Şimdi öksürüğe iyi gelen yiyecekler den bahsedelim.

Öksürüğe iyi gelen yiyecekler hangileridir
 • Yaşanılan öksürük kişinin hayatını olumsuz yönde etkilerken; nefes almada problem yaşanmasına sebebiyet verir. Öksürüğe iyi gelen yiyecekler ile öksürük başladığı anda ağza bir tatlı kaşığı bal alınması öksürüğün geçmesine sebebiyet verir. Bal boğazla rahatlama meydana getirdiği için belirli süre öksürükte kesilmesi sağlanır.
 • Öksürük tedavisinde kullanılan en önemli yiyecekler arasında lahana yer alır. Lahananın kaynatılarak lapa haline getirilmesi ve göğüs bölümüne uygulanarak bu bölümde 10 dakika bekletilmesi öksürüğün geçmesine sebebiyet verir.
 • Öksürükte soğan kullanılması son derece önemlidir. Bir kavanoz balın içerisine soğanı dörde bölerek koyarak 24 saat bekletilmesi sağlanır. Günlük bir yemek kaşığı tüketilmesi öksürüğün geçmesine yardımcı olur. Uygulanan bu şurup soğuk algınlığı, kuru öksürük, gıcık öksürük gibi problemlerde son derece etkilidir.
 • Öksürük bulunması halinde incir tüketilmesi boğazda rahatlama meydana getirir. İçerdiği tatlandırıcı sebebiyle oldukça etkilidir. Öksürük, boğaz ağrıları, bronşit gibi hastalıklarda son derece etkilidir. Vücuda enerji verir. Ceviz ile birlikte tüketilmesi öksürüğün geçmesinde etkilidir. 
 • Elma tüketimi öksürükte son derece önemlidir. Ayrıca soğuk algınlığı, öksürük gibi problemlerin şifa kaynağıdır.
 • Kuru üzüm tüketimi öksürüğün geçmesine iyi gelen yiyecekler arasında son derece önemlidir. Bronşite de oldukça iyi gelirken; karaciğer zafiyetinde önemli aşama sağlanmasına sebebiyet verir.
 • Kuru hurma tüketimi öksürük kesmede bir numaralı yiyecekler arasında yer alır. Ayrıca boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, bronşit gibi problemlerde son derece etkilidir.
 • Antep fıstığı tüketerek öksürüğün geçmesi sağlanabilir. Antep fıstığının göğsü yumuşatıcı etkisi ve ağrıları giderme etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple tüketilmesi faydalıdır. 
 • Marul tüketerek öksürüğün kesilmesi sağlanır. Marulun içerisinde bulunan mineraller göğsü yumuşatarak öksürüğün giderilmesine katkı sağlar. Ayrıca balgam söktürücü özelliği de oldukça fazladır.
 • Öksürüğe iyi gelen yiyecekler arasında roka tüketerek öksürüğün kesilmesi sağlanır. Rokanın yaprakları ve tohumu da öksürüğü keser. Ayrıca iştah açan etkisi öksürükte meydana gelen iştahsızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir.
]]>
Kronik Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.org/kronik-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Tue, 21 Aug 2018 02:06:39 +0000 Kronik öksürüğe ne iyi gelir: Kronik öksürük her yaştan insanı etkileyen bir rahatsızlıktır. Kronik öksürüğün yanında burun akıntısı, hırıltılı nefes, kalpte yanma hissi yada ağza gelen ekşi tat gibi belirtile Kronik öksürüğe ne iyi gelir: Kronik öksürük her yaştan insanı etkileyen bir rahatsızlıktır. Kronik öksürüğün yanında burun akıntısı, hırıltılı nefes, kalpte yanma hissi yada ağza gelen ekşi tat gibi belirtiler görülmektedir. Kronik öksürük astım, reflü, burun arkası akıntılar, kronik bronşitler ve enfeksiyonlara bağlı olarak gelişebilmektedir. Sürekli olan öksürük beraberinde göğüs ağrısı, idrar kaçırma, kas ağrısı, uyku kaybı gibi sorunlarda  görülmektedir. Yaşanan bu sorunlar da kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Özellikle kış aylarında görülen bu rahatsızlıktan kurtulmanızı sağlayacak bazı yöntemleri bulunmaktadır.

Kronik öksürüğe ne iyi gelir
 • Bir bardak sıcak sütün içerisine bir tutam hatmi çiçeği ilave edilir. Bir kaç dakika beklettikten sonra içebilirsiniz.
 • Öksürük tedavisinde kekik oldukça faydalıdır. Kekik suyla kaynatılarak 10 dakika bekletilir. Tatlandırmak için bal ya da limon ilave edebilirsiniz.
 • Öksürükte fayda sağlayan ıhlamur çayını, günde 3 defa içebilirsiniz.
 • 3 çorba kaşığı keten tohumunu bir bardak suda, suyunu çekinceye kadar kaynatın. Keten tohumu yapışkan bir jel bırakır. Bu jelin içerisine 3 çorba kaşığı bal ve aynı miktarda limon suyu ilave edin. Öksürüğünüz başladığında bir kaşık tüketebilirsiniz.
 • Bir çay kaşığı hibiskus, bir çay kaşığı şahtere otu, yarım çay kaşığı zencefil ve bir miktar ıhlamur bir bardak su içerisinde 4 dakika kaynatarak, demlenmesi için bekletin. Bu karışımı süzerek gün içerisinde tüketin.
 • Siyah turpun içini oyarak, içerisine bir çay kaşığı bal ilave edin. Turpun alt tarafına bir delik açıp, bir bardağa oturtun. Bir kaç saat bekletin. Süzülmüş olan karışımı gerek duyduğunuzda bir kaşık tüketin. Ancak bu uygulamayı sadece 2 defa kullanabilirsiniz.
 • Taze ardıç meyvesini ezdikten sonra tüketin.
 • Kenevir çayı, öksürüğe iyi gelen bitki çaylarından biridir.
 • Kırmızı yaban mersini yapraklarını bir miktar suda kaynatın ve demlendirdikten sonra için.
 • Kronik öksürükte salep içmek fayda sağlayacaktır.
 • Bir litre kadar suyun içerisine 40 gram ayva çiçeği ilave edin. Hazırlanan bu çayı, yemeklerin arasında  birer bardak için.
]]>
Uzun Süreli Öksürük https://www.oksuruk.org/uzun-sureli-oksuruk.html Tue, 21 Aug 2018 03:35:14 +0000 Uzun Süreli Öksürük, ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Aslında öksürük boğaz ve solunum yollarının temizlenmesini sağlayan faydalı bir reflekstir. Bu nedenle sağlıklı bireylerde etkili bir yönü vardır. Fakat geneld Uzun Süreli Öksürük, ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Aslında öksürük boğaz ve solunum yollarının temizlenmesini sağlayan faydalı bir reflekstir. Bu nedenle sağlıklı bireylerde etkili bir yönü vardır. Fakat genelde sonbahar ve kış aylarında sık sık görülen öksürük bazen can sıkıcı bir hal alabiliyor. Özellikle uzun süreli öksürükler dikkate alınmalıdır.

Uzun Süreli Öksürükte Dikkate Alınması Gereken Durumlar
 • Göğüs ağrısı,
 • Göğüste hışıltı,
 • Kalp hastalığı,
 • Morarma,
 • Beslenme problemleri,
 • Kanlı balgam gibi durumlarda öksürüğün nedeni araştırılmalıdır. 
Uzun Süreli Öksürüğün Nedenleri
 • Verem,
 • Astım,
 • Bronşit,
 • Reflü,
 • Bağışıklık yetmezliği,
 • Doğumsal nedenler,
 • Fındık, fıstık gibi besinlerin akciğere kaçması,
 • Yutma bozukluğu,
 • Kalp hastalıkları
Uzun Süreli Öksürükte Yapılması Gerekenler

Uzun süreli öksürük 4 haftadan fazla sürüyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Eğer bu durum ihmal edilir ve tedavi edilmez ise akciğerlerde kalıcı hasarlara neden olabilir. Uzun süreli öksürükte önce hastalığın nedeni araştırılır, nedene göre de tedaviye başlanır. Eğer balgamlı bir öksürük ise bu durum antibiyotik ile tedavi edilebilir. 
]]>
Öksürüğe İyi Gelen Şeyler https://www.oksuruk.org/oksuruge-iyi-gelen-seyler.html Tue, 21 Aug 2018 05:10:04 +0000 Öksürüğe iyi gelen şeyler; içerinde hem bazı bitkiler kullanılarak hazırlanan çaylar hem de bazı besin maddeleri yer almaktadır. Öksürük özellikle soğuyan havaların etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Öksürük tıp litera Öksürüğe iyi gelen şeyler; içerinde hem bazı bitkiler kullanılarak hazırlanan çaylar hem de bazı besin maddeleri yer almaktadır. Öksürük özellikle soğuyan havaların etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Öksürük tıp literatüründen hastalığın iyileşme süresine göre iki farklı isimle anılmaktadır. Eğer öksürük birkaç hafta gibi kısa bir süre içerisinde tamamen iyileşiyor ise bu öksürük daha çok akut türü öksürük olarak adlandırılır. Fakat öksürük uzun bir süre geçmesine rağmen halen iyileşmemiş ise bu durumda da kronik öksürük olarak isimlendirilir. Pek çok hastalığın tedavisinde beslenme önemli bir yere sahiptir. Öksürük balgamlı olarak oluşabileceği gibi tamamen kuru ve sert bir şekilde de kendisini hissettirebilir. Öksürük iyileşmediği gibi daha da artıyor ise ve ateş gibi başka belirtiler de baş gösteriyorsa vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Hastalığın kısa sürede teşhis edilmesi iyileşmesini de hızlandıracağı unutulmamalıdır.    

Öksürüğe iyi gelen şeyler nelerdir

Günümüzde alternatif tıp olarak adlandırılan alana meyil çok fazla artış göstermiştir. Bunda son dönemlerde uzmanlar tarafından yapılan açıklamaların, görsel medyada çıkan haberlerin etkisi çok büyüktür. Ayrıca yapılan denemelerde de iyi sonuçlar alınması da etkili olmaktadır.
 • Öksürüğün tedavisi için her ne kadar etkili doğal tedavi yöntemleri bulunsa da doktor tarafından önerilen ilaçların düzenli olarak kullanılması ve sonrasında da doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. 
 • Öksürüğe iyi gelen şeylerden bir tanesi de günde belirli bir miktar su içmektir. Yetişkin bir bireyin ihtiyaç duyduğu günlük su miktarı yaklaşık 2 litre kadardır. Fakat öksürüğün iyileşmesi için bu miktar mutlaka arttırılmalıdır. 
 • Zencefil tadı itibarıyla acıdır. Bu nedenle bebekler ve çocukların zencefil tüketmesi oldukça zordur. Fakat yetişkinler için öksürükten kurtulmanın en etkili yolu zencefidir. Zencefille hem çay hazırlanarak içilebilir hem de balla karıştırılarak yenilebilir. 
 • Bıldırcın yumurtası bronşit ve soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen öksürüğün tedavisinde çok faydalıdır. Bunun için ayrıca bal ve süt de kullanılması gerekir. Özellikle çocuklar için uygulanacak bu karışım sayesinde öksürük kısa süre içerisinde iyileşir. Günde bir bardak sütün yumurta ve bir miktar balla karıştırılıp yatarken ılık olarak içilmesi gerekir. Bu uygulamaya yaklaşık birkaç hafta devam edilmesi önemlidir. Eğer içmekte zorlanılmaz ise günde bir adet çiğ bıldırcın yumurtası içilmesi daha iyi bir çözüm sunar.
 • Eğer öksürüğün meydana gelmesi astım hastalığından kaynaklanıyor ise mutlaka melisa yaprağını deneyin. Melisa yaprağıyla demlenecek çayı her gün tüketerek astımınızı rahatlatabilirsiniz. Melisa yaprağı vücudu gevşetmesiyle bilindiği için astım nöbetleri azalacağından öksürük de zamanla azalır. 
 • Kekik de öksürüğe çok iyi gelir. Hatta Avrupa'da yapılan bazı araştırmaların sonucunda kekiğin bu faydası açıkça ilan edilmiştir. Bu nedenle bazı pastil türleri ile gargarada kekik ham madde olarak kullanılmaktadır. Öksürükten kurtulmak için kekikten istifade etmek isteyenlerin yapacağı işlem çok basittir. Bir fincan kekiğin içerisine yaklaşık bir tatlı kaşığı kekiği atarak 9-10 dakika boyunca dinlendirin. Daha sonra da bal ve limon gibi maddelerle tadını daha renkli hale getirerek ılık halde iken için. Yalnız eğer hamile ya da hamilelik şüpheniz varsa bu uygulamadan uzak durun. 
 • Ada çayı hem öksürük hem de boğaz enfeksiyonu tedavisinde çok faydalıdır. Öksürük için ada çayı içilebileceği gibi gargara yapılarak da kullanılabilir.
 • Özellikle yetişkinlerin ve 1 yaşından büyük bebeklerin öksürükten kurtulmalarını sağlamak için kullanılabilecek bir diğer şey ise hatmi çiçeğidir. Hatmi çiçeğini kaynatılmış süte bir miktar atılarak içilmesi gerekir. 
 • Okaliptus yağıyla göğüsün ovulması da öksürüğe iyi gelen şeylerden bir tanesidir. Yine zeytin yağıyla karabiber karıştırılarak elde edilen karışım da vücuda sürülerek vücudun ısıtılması sağlanabilir.]]> Sigara Öksürüğü Nasıl Geçer https://www.oksuruk.org/sigara-oksurugu-nasil-gecer.html Wed, 22 Aug 2018 04:07:48 +0000 Sigara öksürüğü nasıl geçer: Sigara öksürüğü diğer öksürük tiplerine göre daha belirgindir. Sigaranın bronşlarda oluşturduğu hasara bağlı yoğun balgam oluşur ve rahat atılmadıkça ilerleyerek farklı hastalıklara yo Sigara öksürüğü nasıl geçer: Sigara öksürüğü diğer öksürük tiplerine göre daha belirgindir. Sigaranın bronşlarda oluşturduğu hasara bağlı yoğun balgam oluşur ve rahat atılmadıkça ilerleyerek farklı hastalıklara yol açabilir. Büyük kısmı kolaylıkla basit ilaçlar ile tedavi edilebilir. Az bir kısmı antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyabilir. Sigara içilmesine bağlı ve uzun süren öksürük olması durumunda mutlaka araştırılması için bir hekime başvurulmalıdır.

  Sigara öksürüğünü geçirmek ve balgamı vücuttan atmak için doğal yöntemler denenebilir. Keçi boynuzu ve ebegümeci en etkili doğal tedavi edicilerdir. Keçi boynuzunu meyve olarak tüketebilir ya da çayını içebilirsiniz. Akciğeri temizleme ve kolay balgam atılmasına yardımcı olur. Ebegümeci ise; bir tatlı kaşığını bardağa koyup, üzerine bir bardak soğuk su döküp sekiz saat bekleterek sabah aç karnına için. Sigara öksürüğünün azalmasına ve balgamın atılmasına çok faydalıdır. İsteğe bağlı çay gibi demleyerek de içildiğinde etkisi aynı olur.
  ]]>
  Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.org/balgamli-oksuruk-nasil-gecer.html Wed, 22 Aug 2018 08:59:34 +0000 Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer; Günümüzde en çok görülen rahatsızlıkların başında balgamlı öksürük görülmektedir. Peki, bu balgamın nedeni nedir diye sorarsanız hemen açıklayalım. Balgam oluşumunun asıl sebeb Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer; Günümüzde en çok görülen rahatsızlıkların başında balgamlı öksürük görülmektedir. Peki, bu balgamın nedeni nedir diye sorarsanız hemen açıklayalım. Balgam oluşumunun asıl sebebi havanın ve bulunulan mekanın kirliliği, kirli havanın solunması, kapalı alanlar ve sigara içmektir. 

  Genel olarak balgam tiksinç ve itici sanılsa bile, aslında vücudun zararlı mikroplardan korunmak açısından önemli bir yer taşımaktadır. İnsan soluk borusunun iç yüzey kısmında sil hücreleri bulunmaktadır. Sil hücrelerinin görevi akciğere girecek olan partikülleri dışarı atmak amacıyla titreşmektir. Aynı zamanda bu partiküller sil hücrelerinden salgılanmakta olan mukus salgısı ile beraber balgam oluştururlar.

  Balgam öksürüğe neden olduğu zamanlarda ise bu duruma balgamlı öksürük adı verilir. Günümüz dünyasında eczanelerden alınabilecek olan balgam söktürücü ilaçlar, balgamın çıkarılmasını kolaylaştırmaktadır. Ancak her ilaçta olduğu gibi bu ilaçlarda da yan etkiler olduğundan dolayı bazen kullanımı sakıncalı durumlar oluşturabilir.

  Şuanda eczanelerde satılmakta olan balgam söktürücü ilaçların yaklaşık %30 civarı bitkisel ürünlerden elde edilmektedir. Ayrıca neredeyse tüm rahatsızlıkların tedavi yöntemi bitkilerde saklı olmaktadır. Peki balgamlı öksürük nasıl geçer Bu sorunun aşağıdaki bölümde gizli.

  Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer

  Balgamlı öksürük nasıl geçer sorusunun cevabına ilk başta ıhlamur yanıtını verebiliriz. Ihlamurun yanı sıra karanfil, tarçın, zencefil ve havlıcan karışımını kaynatarak içilir ise balgamlı öksürüğe ve ayrıca boğaz ağrısı ile bronşite oldukça iyi gelmektedir. Bunların yanında hibiskus bitkisi de balgamlı öksürük için birebir sayılabilir.

  Bitkiler ile yapılan çaylar kısa süreli olarak demlenmemelidir. En az 20 dakika kadar demlenmeye bırakmak yerinde olacaktır. Demlenme boyunca kıvamında koyulaşma meydana gelecektir. Bu karışımın demlenmesi süresince koyulaşan kıvam bronşlarda bulunan solunum yüzeyini rahatlatan müsilaj denen maddenin salgılanmasını sağlayarak balgamın atılmasını kolaylaştırır. Demlik içerisine 2 tatlı kaşığı kadar hibiskus ve ıhlamur koyularak 20 dakika boyunca kaynatılırsa gün boyu içilebilir duruma gelir. Ancak yapılan bu çayın en az 25 dakika kadar bekletilmesi gerekmektedir.

  Balgamlı Öksürüğün İyileşmesini Sağlayan Diğer Maddeler Nelerdir

  • Adaçayı
  • Çörek otu+bal karışımı
  • Meyan kökü
  • Civanperçemi çayı
  • Antepfıstığı+bal karışımı
  • Anason çayı

  ]]>
  Yetişkinlerde Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.org/yetiskinlerde-oksuruk-nasil-gecer.html Thu, 23 Aug 2018 04:22:47 +0000 Yetişkinlerde Öksürük Nasıl Geçer: Bir çok yetişkinin şikayeti olan ve grip gibi bir solunum yolu hastalığından sonra oldukça sık görülen öksürük, özellikle de kışın soğuk günleri ile beraber ortaya çıkan bir sağl Yetişkinlerde Öksürük Nasıl Geçer: Bir çok yetişkinin şikayeti olan ve grip gibi bir solunum yolu hastalığından sonra oldukça sık görülen öksürük, özellikle de kışın soğuk günleri ile beraber ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Balgamlı, kuru ve gıcık ile beraber oluşan öksürük kişiyi oldukça rahatsız eder. Ancak birçok yetişkin bu durumu önemsemeyerek önlem almaz. Bronşit ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkan öksürük, aynı zamanda beraberinde boğaz kaşıntısını da getirebilir. Kirli havanın ciğerlere ulaşması ile de ortaya çıkan öksürüğün ciğerleri olumsuz etkileyebileceği ve bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabileceği için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Yetişkinlerde öksürük nasıl geçer sorusuna cevap arayan kişiler öncelikle mutlaka hekime başvurulmalıdır. Fakat kişinin evde uygulayabileceği birtakım doğal yöntemler de vardır.
   
  Yetişkinlerde Öksürük Nasıl Geçer;
  • Ihlamur ve ayva yaprağı bir miktar suyun içerisine ilave edilip kaynatıldıktan sonra içildiğinde öksürüğe karşı oldukça fayda sağlar.
  • 1 fincan kaynatılmış suyun içerisine 1 çay kaşığı bal ve beraber 1 çay kaşığı karabiber ilave edilip ılındıktan sonra içilmesi yetişkinlerde öksürükte etkili yöntemler arasındadır.
  • Gıcık ile gelen, kuru ya da balgamlı öksürüğe çörek otu ve bal karışımı kısa sürede etki eder. Kahvaltıdan önce 1 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı çörek otu karışımı tüketilebilir.
  • Yetişkinlerde öksürük, öksürük şurubu etkisine sahip doğal bir yöntem olan 1 adet rendelenmiş turp suyunun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar bal ilave edip karıştırılıp içilerek tedavi edilebilir.
  • Gıcık yapan öksürük için, elma sirkesi gargarası çok iyi gelir. Elma sirkesi ile sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa gargara yapılması öksürüğün kontrol altına alınmasını sağlar. 
  • Boğazda bulunan mikropların kırılmasını ve boğazın yumuşamasını sağlayan gül hatmi çiçeği, 1 çay bardağı kaynamış suyun içerisine atılıp 2-3 dakika demlendikten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa içildiğinde kısa süre içerisinde etkisini gösterir.
  • 1 adet dilimlenmiş elma, zencefil, limon kabuğu rendesi, 2-3 dilim ayva ve bir tutam ıhlamur bir miktar suyun içerisinde kaynatılı içildiğinde göğüsün yumuşamasının ve öksürüğün giderilmesini sağlar. 
  • Günde 2 tatlı kaşığı üzüm ya da dut pekmezi sade olarak veya karabiber serpilip tüketildiğinde yetişkinlerde öksürüğün geçmesine yardımcı olur. 
  • 1 fincan kaynatılmış suyun içerisine 2-3 adet karanfil ilave edilip biraz dinlendirdikten sonra içilmesi, öksürüğün kısa zamanda kesilmesini sağlar. 
  • Hazır olarak marketlerden veya aktarlardan satın alacağınız ya da kendiniz kurutarak kullanabileceğiniz adaçayı yetişkinlerde öksürük tedavisinde etkili yöntemler arasındadır. Adaçayı mikrop kırıcı özelliği sayesinde boğazda bulunan enfeksiyonu giderir ve bu sayede öksürüğün kontrol altına alınmasını sağlar.
  • Yetişkinlerde öksürüğe geçmesine yardımcı olan bitki çayları arasında yer alan ekinazya çayı sade ya da bal ile tatlandırılarak günde 3 defa içildiğinde öksürükten kurtulmak mümkündür.
  • Yetişkinlerin kullanabileceği ve öksürüğe geçirilmesine yardımcı olan meyan kökü, balgam söktürücü ve bronşit rahatlatıcı özelliğine sahip olması sayesinde öksürüğün hafiflemesini sağlar. Aynı zamanda meyan kökü içerisinde bulunan flavorid ve glirizin maddeleri iltihap giderici özelliğe sahiptir.
  ]]>
  Çoçuklarda Öksürük Nasıl Giderilir https://www.oksuruk.org/cocuklarda-oksuruk-nasil-giderilir.html Thu, 23 Aug 2018 08:15:41 +0000 Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir; Öksürük bizleri ne kadar rahatsız etse de aslında akciğer enfeksiyonlarında veya solunum yollarında oluşan balgamın sökülmesine yardım eder. Çocuklarda öksürük oluşmasının farklı n Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir; Öksürük bizleri ne kadar rahatsız etse de aslında akciğer enfeksiyonlarında veya solunum yollarında oluşan balgamın sökülmesine yardım eder. Çocuklarda öksürük oluşmasının farklı nedenleri vardır. Bunlardan bazıları çocuğun kaldığı ortamda sigara içilmesi, soğuk  algınlığı sırasında oluşan burun akıntısı geriye doğru akarak soluk borusunu tahriş etmesinden dolayı oluşabilir. 

  Çocuklarda öksürük nasıl giderilir bazı yöntemleri inceleyelim:
  • Üst solunum yolları ilaçlarıyla tedavi uygulanabilir.
  • Çocuğun yanında sigara içmemelisiniz. Ayrıca çocuk sigara içilen ortamlardan kaçınılmalıdır.
  • Eğer çocuğunuzda kuru öksürük var ise bol bol su içirebilirsiniz. Su içmek balgama sökmesinde etkilidir.
  • Kış mevsiminde kalorifer, elektrikli sobalar odada ki havayı kurutmaktadır. Kuru hava ise balgam artmasına ve solunum yollarının kurumasına sebep olur. Solunum yolları kurur ise yada balgam birikimi olursa öksürük başlar. Bu yüzden odanın havasının sürekli nemli kalmasına özen göstermelisiniz. Bunu da odada kaynayan bir miktar su bulundurup camı da hafif aralık bırakarak yapabilirsiniz. Ya da buhar makinesi, kalorifer sulukları kullanabilirsiniz.  
  • Eğer çocuk balgamlı öksürüyorsa öksürük şurubu kullanmayınız. Çünkü çocuğun öksürüğünü kesmekten ziyade balgamın sökülmesi daha önemlidir. Öksürük başladığında çocuğu yüzü koyun dizinizde yatırıp sırtına vurarak balgam çıkışına yardımcı olun.
  • Çocuk geceleri çok öksürüyor ise yastığın altına destek koyarak dik yatmasını sağlayınız. Böylece sümük boğazına giderek tahrişe yol açamaz. Ya da çocuğunuzu yüzü koyun veya yan yatırabilirsiniz. 
  • Yatmadan önce çocuğunuzun boğazının tahriş olmasını önlemek için ılık içecekler içiriniz. Altı aylıktan büyük çocuklara süt vermeyiniz. Çünkü süt salgı oluşumunu arttırır.
  Çocuklarda bitkisel yöntemlerle öksürük giderme;
  • Çocuklara bal, limon ve karabiberi karıştırarak yedirebilirsiniz.
  • Çocuklarda öksürük kesicilerden en bilineni; bal ve zerdeçalı karıştırarak bir tatlı kaşığı yedirmektir. Ayrıca bu karışım boğaz yanması, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı gibi durumlarda da etkili bir çözümdür.
  • Pekmez ve karabiber kürünü bir yaş sonrası çocuklarda kullanabilirsiniz. İki tatlı kaşığı dut pekmezine biraz karabiber karıştırıp günde bir kaşık yedirin. Bir iki günde öksürük kesilir. 
  • Karışık çay: Okaliptus, hatmi çiçeği, çubuk tarçın, ıhlamur, nane, meyan kökü, ada çayı, kekik, elma kabuğunu karıştırıp kaynar suya atınız. Demlendikten sonra bir yaşından büyük bebekler içinde bal ekleyerek de içebilirsiniz.
  • Ihlamur ve ayva yaprağını birlikte kaynatıp verilirse öksürüğe iyi gelir. 
  • Karışık çay: Havlıcan kökü(bir kökü iki sefer kullanabilirsiniz), elma kabuğu, kabuk tarçın, ıhlamuru kaynatıp balla tadlandırın.
  • Soğan kürü: Bir beyaz soğan, bir çay bardağı toz şeker gerekir. Soğanı piyazlık doğrayınız. Çukur bir kaba koyunuz. Toz şekeri doğranmış soğanın üstüne dökünüz. Bir saat sonra kaptaki soğan ve şekerin üstüne kadar su biriktiğini göreceksiniz. Çıkan suyu bir yemek kaşığı içmelisiniz.
  • Turp kürü: Siyah turpun üstünden kapak şeklinde kesiniz. Alt tarafını düz durması için keserek düzleştiriniz. Turpun içini oyarak boşaltınız. Kabuğunu soymayınız fakat iyice temizleyiniz. Turpu bir kasenin içine oturtunuz. Ağzını kadar balla doldurunuz. Sekiz on saate kadar turpun suyu kaseye birikir. Çıkan bu suyu çocuğunuza sabah, öğlen, akşam birer tatlı kaşığı içiriniz.
  • Soğan kürü: Soğanı soyup cücüğünü çıkarınız. Alttan yorgan iğnesi ile delin. Bir kase ya da fincana oturtun. Oyduğunuz yere bal doldurunuz. Süzülen balı çocuğunuza içirebilirsiniz. Bal bittikçe ekleyiniz. iki üç gün de öksürük geçmektedir. 
  • İki çorba kaşığı tereyağıyla bir çorba kaşığı pekmezi bir tatlı kaşığı suyla kaynatıp ılık ılık çocuğunuza içirin. Çocuklarda öksürük nasıl giderilir sorusunun en etkili cevabı tereyağlı pekmez yöntemidir. 
  • Elma kabuğunun ve çekirdeğ]]> Bebeklerde Burun Akıntısı Ve Öksürük https://www.oksuruk.org/bebeklerde-burun-akintisi-ve-oksuruk.html Fri, 24 Aug 2018 03:01:58 +0000 Bebeklerde burun akıntısı ve öksürük, çeşitli virüslerin ve mikropların neden olduğu bu hastalık bebeklerin yetişme ve gelişme sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Genellikle mevsimsel değişikliklerde görülen bu hast Bebeklerde burun akıntısı ve öksürük, çeşitli virüslerin ve mikropların neden olduğu bu hastalık bebeklerin yetişme ve gelişme sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Genellikle mevsimsel değişikliklerde görülen bu hastalıklar burun akıntısı ve öksürüğe neden olurlar. Burun akıntısı yaşayan bir bebekte hastalık kendini burun tıkanıklığı olarak gösterir. Bu tıkanıklık bebeğin rahat nefes alış verişine neden olur ve özellikle geceleri bebeğin huzursuz olmasına yol açar.  Ayrıca bu dönemde bebek anne sütünü rahat ememez. Bebeğin uyku düzeni bozulacağından gelişimine engel olur. Bu tür sağlık sorunları bebeklerde gaz sancılarına da neden olabilmektedir. Bu tür durumlarda en fazla dikkat edilmesi gereken unsur ise bebekte oluşan burun akıntısına acilen müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksu takdirde bebekte orta kulak iltihabı oluşabilir ve sinüzit gibi rahatsızlıklar görülebilir. Öksürük ise akciğer enfeksiyonlarında ki balgamın sökülmesine atar. Bu tür rahatsızlığın sebebi her zaman bilinmeyebilir. Bazen ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilen öksürüğü göz ardı etmemek gerekir. 

  Bebeklerde burun akıntısı ve öksürüğün nedenleri
  • Bebeklerin temiz olmayan alanlara el ile dokunması ve bebeğin elini ağzına veya çeşitli bölgelerine değdirmesi sonucu virüsler vücuda yayılabilir. 
  • Mevsimler geçiş dönemlerinde virüslerin bebeklere geçmesinden kaynaklanabilir.
  • Yetişkinlerin bebekler ile yakın temasından dolayı virüsler bebeklere rahatlıkla bulaşabilir.
  • Bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler virüslere ve mikroplara karşı koyamayacağından bebekleri öpmek veya bebeklere sarılmak doğru bir hareket değildir. 
  • Anne sütü tam olarak alamayan bebeklerde bu tür hastalıklar oldukça kolay bulaşır.
  Bebeklerde burun akıntısı ve öksürüğün tedavisi
  • Öncelikle bebeklerin temiz ve hijyenli ortamlarda bulunmasına önem verilmelidir. 
  • Günlük yeteri kadar anne sütünü almalı ve beslenmelidir.
  • Bebeğin cisimler ve eşyalar ile teması engellenmelidir.
  • Bebeğin yetişebileceği alanlar özellikle temiz tutulmalıdır.
  • Bebeklere bol bol sıvı tükettirmek gerekmektedir. 
  • Burun akıntısı oluşan burun akıntısına tuzlu su vermekte iyi gelmektedir. 
  • Bebeklerde oluşabilecek burun tahrişine engel olabilmek için burnunun kenarlarına krem sürülmelidir.
  • Bebeğin bulunduğu ortamın nemli olması gerekmektedir.
  • Öksürüğü azaltmak için uyuyacakları yastıkların dik pozisyona denk getirilmesi lazımdır.
  • Her akşam ılık içecekler verilmelidir. Bu yöntem bebeğin boğazının yumuşamasına faydalı olacaktır.
  • Öksürüğün bebeği daha fazla rahatsız etmemesi için uyuyacağı oda aşırı sıcak olmamalıdır.
  Bebeklerde burun akıntısı ve öksürüğün önlenebilmesi için bir takım doğal yöntemlerde mevcuttur. Bu doğal yöntemlerden en etkilisi bal ve zencefil karışımıdır. Bu karışım bebeğin öksürüğünün azalmasına ve tedavisine yardımcı olacaktır. Ayrıca pekmez karabiber karışımı, karışık çaylar, bal ve karabiber karışımı, tereyağ ve pekmez karışımı, ıhlamur ve ayva karışımı ,turp kürü, soğan kürü v.b. birçok doğal karışımlar bebeklerin burun akıntısı ve öksürüğüne iyi gelebilmektedir. Bu tür yöntemler genel olarak etkisini hemen göstermektedir. Uygulanan yöntemler hastalığa cevap vermez en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.
  ]]> Şiddetli Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.org/siddetli-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Fri, 24 Aug 2018 17:46:02 +0000 Şiddetli öksürüğe ne iyi gelir, sık karşılaşılan problemler arasında yer alırken; özellikle kış aylarında oldukça yaygın olarak gözlenir. Çocuklarda  ve yetişkinlerde kuru öksürük, gıcık şeklinde öksürük, balgaml Şiddetli öksürüğe ne iyi gelir, sık karşılaşılan problemler arasında yer alırken; özellikle kış aylarında oldukça yaygın olarak gözlenir. Çocuklarda  ve yetişkinlerde kuru öksürük, gıcık şeklinde öksürük, balgamlı öksürük, ses kısıklığı gibi problemler ile meydana gelir. Şiddetli öksürük üst solunum yollarında problemler meydana getirir. Bunların başında gıcık boğaz kaşıntısı, bademcik ağrıları, geniz akıntısı, burun akıntısı, karaciğer ve akciğer gibi organlarda hasar oluşumu şiddetli öksürüğün sebepleri arasında yer alır. Şiddetli öksürüğün tedavisi için doktor kontrolü yapılması son derece önemlidir. Çünkü öksürüğe neden olan hastalığın varlığının saptanması gerekir. Doktorun vereceği uygun ilaçlar ile şiddetli öksürüğün tedavisi yapılırken; doğal yöntemler ile şiddetli öksürüğün azaltılması sağlanır. Şimdi şiddetli öksürük için yapılması gereken yöntemlerden bahsedelim.

  Şiddetli öksürüğe iyi gelen tarifler;

  Hatmi çiçeği, öksürüğe iyi gelen bir bitkidir. Çocuk ve yetişkinlerin kullanmasında sakınca yoktur. Bir çay bardağı kaynar sütün içerisine bir tatlı kaşığı hatmi çiçeği konularak 3 dakika beklenir. Hazırlanan karışımın içerisine isteğe bağlı olarak bal  ilave edilerek günde iki defa karışım tüketilir. Böylece şiddetli öksürüğün gerilemesi sağlanır. 

  Turp, şiddetli öksürüğe oldukça iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Gıcık, öksürük, geniz akıntılarında oldukça etkili bir yöntemdir. 1 adet kara turpun içi oyularak içerisine bal ilave edilir. Bir gün bekledikten sonra turpun dibinde oluşan suyun tüketilmesi ile şifa bulunur. Sürekli uygulanması halinde öksürüğün kesilmesini sağlar.

  Karabiber ve bal, şiddetli öksürüklerin giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle boğaz tıkanıklıklarında, ses kısıklığında, gıcıklanma şeklinde öksürükte son derece etkilidir. Bir yemek kaşığı balın içerisine bir çay kaşığı toz biber karıştırılarak karışım yapılır. Hazırlanılan karışım tüketilerek üzerine bir bardak ılık su içilir. Böylece şiddetli öksürüğün geçmesi sağlanmış olur. Bu uygulamaya günlük yapılarak devam edilirse öksürükte gerileme sağlanır.

  Ihlamur çayı, şiddetli öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Ihlamur çayının günlük demlenerek tüketilmesi öksürük, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa şifa olarak uygulanır. Ihlamurun içerisinde bulunan flavonoidler vücuttaki iltihaplanmaların giderilmesinde oldukça etkilidir. Bir hafta ıhlamur çayı tüketilmesi öksürükte gerileme olmasına sebebiyet verir.

  Elma ve karanfil, öksürük tedavisinde yapacağımız bu uygulama ile şiddetli öksürüğün geçmesi sağlanır. Bunun için bir elmanın kabuklarının soyularak üzerine 4 adet karanfil, bir dilim limon, 1 adet kabuk tarçın, bir tutam ıhlamur eklenerek kaynatılması ile oluşan suyun tüketilmesi öksürüğün gerilemesine sebebiyet verir. İsteğe bağlı olarak hazırladığımız karışımı tatlandırmak için bal da ilave edilebilir. Bir hafta uygulanan bu yöntemde öksürük tedavi edilir.

  Nane çayı, geçmişten günümüze kullanılan en bilindik yöntemler arasında nane limon kaynatmak yer alır. Özellikle soğuk algınlığı, şiddetli öksürükler de son derece etkili yöntemdir. 2 yemek kaşığı nane, 1 adet limon bir litre suyun içerisine karıştırılarak kaynatılır. Böylece nane limon çayı elde edilir. İsteğe bağlı olarak içerisine civanperçemi ve bal da ilave edilebilir. Bu karışımın  bir hafta boyunca tüketilmesi ile şiddetli öksürüğün giderilmesi sağlanır.

  Adaçayı, şiddetli öksürüğün giderilmesinde etkilidir. Adaçayı vücutta bulunan toksinlerin giderilmesini sağlar. Ayrıca boğazı yumuşatma etkisiyle öksürüğün sona ermesini sağlar. Adaçayı demlendikten sonra 10 dakika kadar bekletilerek tüketilmesi daha sağlıklıdır. İçerisinde isteğe bağlı olarak limon ve bal ilave edilerekde tüketilirse daha sağlıklı olur. Böylece şiddetli öksürüğün giderilmesi sağlanır.
  ]]>
  Öksürük Ve Burun Akıntısı https://www.oksuruk.org/oksuruk-ve-burun-akintisi.html Sat, 25 Aug 2018 11:42:19 +0000 Öksürük ve burun akıntısı, çeşitli virüslerin neden olduğu bu hastalık ne kadar basit bir rahatsızlık gibi görünse de bazı durumlarda ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Genellikle kendini kış aylarında gösteren bu ha Öksürük ve burun akıntısı, çeşitli virüslerin neden olduğu bu hastalık ne kadar basit bir rahatsızlık gibi görünse de bazı durumlarda ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Genellikle kendini kış aylarında gösteren bu hastalıklar vücut içinde tahribata ve çeşitli rahatsızlıklara yol açabilirler. Burun akıntısı ve öksürük hemen hemen tüm insanlarda görülmektedir. Bu rahatsızlığa neden olan faktörler ise soğuk algınlığı, grip, alerjiler, sinüzit, suçiçeği vb. durumlardır. Burun akıntısına engel olmak mümkün değildir. Yalnız akıntıya sebep olan mikrop ve bakterilerden uzak durulması ve ellerin sürekli olarak yıkanıp temiz tutulması bu rahatsızlığı vücutta ki süresini kısaltabilir. Öksürük ise boğaz içerisine giren yabancı maddelerden ve balgamdan vücudun kendisi koruması için yapmış olduğu bir tepkidir. Ses tellerinin kasılması ile meydana gelen öksürük akciğeri ve ses tellerini zedeleyebilmektedir. 

  Öksürük hastalığı kuru öksürük ve balgamlı öksürük olmak üzere ikiye ayrılır.

  Kuru öksürük: Bu tür öksürüğün sebebi gırtlak, soluk borusu ve çeşitli akciğer rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır. Hastalığa yakalanan birey balgam çıkartamaz. İlerlemesi sonucunda ciğerlerde ağrıya ve boğazda tahrişe yol açabilmektedir. 

  Balgamlı öksürük: Bu tür öksürüğe genellikle solunum yollarını etkilemektedir. Hastalığa ses tellerinin gerilmesi neden olmaktadır. Öksürükte değişik miktarlarda balgamlar dışarı atılmaktadır. Bazı durumlarda balgam dışarı atılamaz ise yutularak mideye gidebilmektedir.

  Burun akıntısı ve öksürüğün geçirme yöntemleri
  • Öncelikle hastalığın bulaşma nedeni olan soğuktan korunmalıdır. 
  • Hijyen ve temizliğe önem verilmelidir.
  • Uyumadan önce ılık içecekler tüketilmelidir.
  • Doktor tarafından ilaç verilmiş ise düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. 
  • Kişisel eşyalar başka bireyler ile birlikte kullanılmamalıdır.
  • Yemeklerde kullandığımız kaşık çatal vb. eşyaları aile bireyleri ile ortak kullanılmamalı.
  • Hastalığa yakalanan birey sigara içiyor ise azaltmalı veya bırakmalıdır.
  • Hastanın bulunduğu ortam nemli olmalıdır.
  • Eller bol su ile yıkanmalıdır.
  • Burun akıntısının nedeni çeşitli maddeler ise o maddelerden uzak durulmalıdır.
  • Ayrıca bu hastalıklara yakalanmamak için sağlıklı ve düzenli beslenmek gerekir.
  • Sağlıksız yiyecekler tüketilmemeli ve tüketiminden uzak durulmalıdır.
  • Vitamin ve mineral değerleri yüksek olan yiyecekler tüketilmelidir.
  • Hastalığa yakalanan birey sigara içmiyorsa bile dumanından uzak durulmalıdır.
  Burun akıntısı ve öksürüğü azaltabilmek için çeşitli doğal yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemler hastalıkları hafifleterek iyileşmesine yardımcı olmaktadırlar. Öksürük ve burun akıntısına en etkili doğal yöntemlerden biri olan hardal yağıdır. Hardal yağı burun akıntısında oldukça etkilidir. Burun deliklerinin ikisine de hardal yağı dökülerek burun akıntısı hafifletilebilir. Ayrıca zencefil de bu hastalık için oldukça mükemmel bir çözümdür. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu bitki rendelendikten sonra içerisine tuz eklenerek karıştırılır. Bu karışım her gün düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde hızlı bir şekilde hastalığın geçmesine yardımcı olur. 
  ]]>
  Levopront Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.org/levopront-oksuruk-surubu.html Sun, 26 Aug 2018 04:07:22 +0000 Levopront Öksürük Şurubu: Öksürüğün giderilmesinde ve diğer koşulların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Levopront öksürük şurubu, aktif bileşen olarak Levodropropizini içerir. Levopront şurubu, p
  Levopront Öksürük Şurubu: Öksürüğün giderilmesinde ve diğer koşulların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Levopront öksürük şurubu, aktif bileşen olarak Levodropropizini içerir. Levopront şurubu, periferik eylem uygulayarak ve öksürük üretimini bastırarak çalışır. Öksürüğün tedavisinde, önlenmesinde ve kontrolünde kullanılır. Levopront şurubunun aktif içerenlerinin miktarı 60mg/10ml levodropropizinidir. İlaç kullanılmadan önce, alerjik durumlar için doktor tavsiyesine başvurulmalıdır. Aksi taktirde, kullanan hastada yan etkiler görülebilir.

  Levopront Öksürük Şurubu Kullanımı

  Bu ilacı kullanmadan önce; karşı ilaçlar, vitaminler, bitki takviyeleri, alerji, önceden olan hastalıklar ve mevcut sağlık koşulları (gebelik, geçirilecek cerrahi operasyon) üzerine, ilgili doktorla görüşülmelidir. Bazı sağlık koşulları, ilacın yan etkilerinden daha çok hassastır. Doktora danışılmalıdır ve şurubun kullanma talimatlarına uyulmalıdır. Hastalık durumuna göre dozaj ayarlanmalıdır. Durum devam ederse, ilgili doktora danışılmalıdır. İlaç en fazla 7 gün boyunca alınmalıdır. 2 yaşın altındaki çocuklar, araba kullananlar, hamile olanlar, bebek emzirenler anneler, hamile kalmayı planlayanlar doktora danışmadan bu ilacı kullanmamalıdır.

  Levopront Öksürük Şurubu Yan Etkileri

  Levopront şurubunun tüm bileşenlerini oluşturan olası yan etkilerin listesi aşağıda belirtilmiştir. Kapsamlı bir liste değildir. Bu yan etkiler mümkündür. Ancak, yan etkiler her zaman ortaya çıkmayabilir. Yan etkilerin bazıları nadir ama ciddi olabilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri gözlemlenirse ve özellikle bu semptomlar geçmezse doktora danışılmalıdır.

  Levopront Öksürük Şurubu Oluşabilecek Yan Etkiler
  • Çarpıntılar
  • Yorgunluk
  • Mide bulantısı
  • Mide ekşimesi
  • Kusma
  • Uyuşukluk
  ]]>
  Ses Kısıklığı Ve Öksürük https://www.oksuruk.org/ses-kisikligi-ve-oksuruk.html Sun, 26 Aug 2018 08:41:52 +0000 Ses kısıklığı ve öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonunda ortaya çıkan bir durumdur. Sizin de bildiğiniz gibi bu durum genellikle grip ya da nezle olduğumuz zamanlarda ortaya çıkar ve grip geçene kadar da sürer. İlaç takviye Ses kısıklığı ve öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonunda ortaya çıkan bir durumdur. Sizin de bildiğiniz gibi bu durum genellikle grip ya da nezle olduğumuz zamanlarda ortaya çıkar ve grip geçene kadar da sürer. İlaç takviyesi ya da evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile tedavi edilebilir.

  Ses Kısıklığı ve Öksürüğün Nedenleri,

  Havaların değişkenlik göstermesi ile birlikte soğuk algınlığı görülmesi ses kısıklığı ve öksürüğü beraberinde getirir. Grip, nezle gibi durumlar ses kısıklığı ve öksürüğe neden olmaktadır. Bu gibi rahatsızlıklar kişinin yorgun, halsiz, bitkin ve güçsüz olmasına neden olur. Yüksek sesle konuşmak ya da çok şiddetli bağırmak da ses kısıklığına neden olabilir. Ayrıca aşırı sigara ve alkol kullanımı da ses kısıklığı ve öksürüğün diğer nedenlerinden biridir. 

  Ses Kısıklığı ve Öksürük İçin Tedavi Yöntemleri,
  • Menekşe Yağı; Menekşe yağı ile gargara yapmak ses kısıklığınız için oldukça faydalı olacaktır.
  • Papatya Çayı; Papatya çayı içmek hem ses tellerinizi rahatlatacak hem de öksürüğünüze iyi gelecektir.
  • Bal-Limon; Bir bardak suyun içine bir tane limonu sıkıp üç çay kaşığı bal ilave edin. İyice karıştırıp için.
  • Bal-Karabiber; Bir bardak ılık sütün içine bir çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı karabiber ilave edin ve iyice karıştırın. Bu karışım da hastalığınıza iyi gelecektir.
  • Turp Suyu; Turpu kaynatın ve kaynamış olan suyla gargara yapın. Turp suyu da ses kısılmasına iyi gelen diğer yöntemlerden biridir.
  ]]>
  Sürekli Öksürük https://www.oksuruk.org/surekli-oksuruk.html Sun, 26 Aug 2018 20:10:13 +0000 Sürekli öksürük; Öksürme, akciğere alınan havanın solunum yollarının kasılması ve zorlanması ile ağızdan gürültülü bir şekilde çıkma olayına verilen addır. Öksürük durumunun uzun süreli geçmeyen bir halde Sürekli öksürük; Öksürme, akciğere alınan havanın solunum yollarının kasılması ve zorlanması ile ağızdan gürültülü bir şekilde çıkma olayına verilen addır. Öksürük durumunun uzun süreli geçmeyen bir halde olması ise sürekli öksürük olarak adlandırılır. Nefes alıp verirken kişi dışarıda ki havanın bazı yabancı maddelerini de bu durum ile birlikte almaktadır. Boğaz yolundan solunum yolu ile birlikte akciğerlere gitmeye çalışan bu yabancı maddeler ani bir refkles yaşarlar. Bu refklesk hali ile birlikte öksürük adını verdiğimiz durum ortaya çıkar ve yabancı maddelerin akciğere ulaşmasına engel olur. Vücudu yabancı maddelerden arındırırken bu durum sonucu ortaya çıkan hastalıklara da engel olur. Öksürük durumu görüldüğü üzere aslında vücut için oldukça faydalı ve  gerekli bir durumdur. Ancak bu durum sürekli bir halde uzun süreli devam eder ise ortada kötü bir durum olabilir. Sürekli öksürük olayının olmasını kişinin bir hastalığının yan etkisi veya belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı öncelikle sürekli öksürük durumunun ortaya çıkma sebebi yapılan tahliller sonucu öğrenilerek ona göre önlem alınır.

  Sürekli öksürük rahatsızlığının ortaya çıkma sebepleri;
  • Vücudun bazı maddelere karşı hassas olması ve bundan dolayı kendisini göstermesi,
  • Her hangi bir maddeye karşı olunana alerjik durumun olmasından dolayı ortaya çıkması,
  • Çok fazla sigara içilmesi yada kişinin uzun süre sigara dumanını tenafüs etmesinden dolayı olması,
  • Akciğer kanseri, böbrek hastalıkları, anfizem, solunum yolları hastalıkları gibi bazı hastalıkların yan etkisi olarak ortaya çıkması,
  • Kişinin uzun süreli alkol kullanmasından dolayı olması,
  • Solunum yollarına giden yabancı bir maddeden dolayı yaşanması,
  • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların ortaya çıkması ile kendisini göstermesi,
  • Stres, sıkıntı ve üzüntü gibi duyguların yaşanması ile ortaya çıkması,
  • Kişinin her hangi bir sebepten dolayı kullanmış olduğu ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkması,
  Görüldüğü üzere sürekli öksürük rahatsızlığının ortaya çıkmasında birçok etken ve sebep kendisini göstermektedir. Bazı hastalıkların yan etkisi ve belirtisi olarak da kendisini göstereceği için sürekli öksürük rahatsızlığı çok önemli bir konuma sahiptir. Kişi uzun süreli öksürük sonucu vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi ile tedavi olmalıdır. Kendisini koruyarak yabancı maddelerin solunmasınıda uzak durmalıdır. Adaçayı, zencefil bal ve buna benzer birçok bitkisel içecekleri içerek direncini arttırmaya özen göstermelidir.
  ]]>
  Kesik Kesik Öksürük https://www.oksuruk.org/kesik-kesik-oksuruk.html Mon, 27 Aug 2018 17:11:37 +0000 Kesik Kesik Öksürük; Bu rahatsızlığın halk arasında bilinen isimleri kesik kesik öksürükle beraber nöbet öksürüktür. Kesik kesik öksürük rahatsızlığı hasta olan kişinin boğazı içerisinde meydana gelmiş olan Kesik Kesik Öksürük; Bu rahatsızlığın halk arasında bilinen isimleri kesik kesik öksürükle beraber nöbet öksürüktür. Kesik kesik öksürük rahatsızlığı hasta olan kişinin boğazı içerisinde meydana gelmiş olan bir tahrişin sonucunda ortaya çıkar. Hasta olan kişinin gürültülü ve derin bir şekilde nefes alması sonucunda kesilebilen ve arka arkaya durmadan devam edebilen bu rahatsızlık kişiye oldukça zor anlar yaşatabilir. Bu rahatsızlık bilindiği gibi boğmaca denilen rahatsızlıktan dolayıda meydana gelebilir. Özellikle de mukoza tabakasının zedelenmesi bu rahatsızlığı en çok tetikleyen durumlardan biridir. Bu etkenlerle birlikte solunum sistemi içerisinde yolu tıkamakta olan yabancı cisimleri, bakteriler veya virüs olabilecek şeyler neticesinde hasta olan kişi fena bir şekilde enfeksiyon kapabilir. Bu durum da tabi ki beraberinde bu hasta kişinin düzenli kronik bir şekilde öksürmesine sebep olabilir. Bu kesik kesik öksürük rahatsızlığının arkası sıra bronşit, farenjit, astım ve zatürree gibi hastalıkların gelmesi de neredeyse kaçınılmaz bir durumdur.

  Kesik Kesik Öksürüğün Sebepleri 

  Hasta olan bir kişinin nasıl öksürdüğüne bakarak bu kişinin yaşadığı rahatsızlığın ne olduğunu bulmak söz konusu olabilir. En çok rastlanan bulgu ise boğaza takılmış olan bir maddenin yada ciğerde oluşmuş olan balgam gibi durumlar oluştuğunda mukoz salgısının takılması sonucunda kesik kesik öksürük oluşmasıdır. Bu gibi durumlar hasta kişinin istemsiz bir biçimde durmadan öksürmesine yol açar. Bu durum neticesinde de her zaman öksürük ile birlikte bir rahatlama gelmeyebilir. Bu sebebin sonucunda da arka arkaya bir sürü öksürük meydana gelebilir. Yani kesik kesik öksürük rahatsızlığı genel olarak bakıldığının neredeyse her zaman bu sebepten dolayı gerçekleşmektedir. Günlük yaşam içerisinde hemen hemen en sağlıklı olan insanlar bile boğaz içerisine toz kaçması sonucunda birkaç kez öksürmektedir ama bu durum sıkça gerçekleşmeye başladıysa, ciddi bir sorun oluşturabilir. Bu durum solunum yolu içerisinde bir takım sorunlar oluştuğunun habercisi haline gelebilir. 

  Kesik kesik öksürük rahatsızlığı genel olarak soğuk algınlığı denilen sorun ile birlikte göstermektedir. Bu durum kendisiyle birlikte aynı zamanda birçok rahatsızlığı da getirebilir. Bu sebepten dolayı kesik kesik öksürük rahatsızlığının yalnızca soğuk algınlığı sorununa bağlanması neredeyse tamamen yanlış olacaktır. 
  ]]>
  Balgam Öksürük https://www.oksuruk.org/balgam-oksuruk.html Tue, 28 Aug 2018 01:55:00 +0000 Balgam Öksürük; İnsanlar ciddi bir rahatsızlık veya hastalık geçirmesi halinde ciddi anlamda öksürük krizleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle solumun açısından kirlilik arz eden ortamlarda balgam öksürü Balgam Öksürük; İnsanlar ciddi bir rahatsızlık veya hastalık geçirmesi halinde ciddi anlamda öksürük krizleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle solumun açısından kirlilik arz eden ortamlarda balgam öksürük rahatsızlığı gözlemlenmektedir. Balgam ve öksürük solunum yolu sistemi ile nefes borusu üzerinden vücuda giren zararlı bakteri ve virüslerin, mukus ile birleşmesi sonrasında ortaya balgam öksürük çıkmaktadır. Ciddi anlamda yaşanan öksürük krizleri sonrasında insanların balgam çıkarması vücutta bulunan zararlı mikropların atılmasını sağlamaktadır. Yapılan klinik araştırmalar sonrasında balgam öksürük rahatsızlığı başka hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

  Balgam Öksürük Oluşum Nedenleri

  Vücudun zararlı bakteri ve virüslerden kurtulmak amacıyla doğal olarak öksürerek balgam yoluyla bu mikroplar dışarı atılmaktadır. Yapılan araştırmalarda balgam öksürük oluşmasında bir kısım etkenler bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralıya biliriz;

  • Hava Kirliliği sonrasında vücuda solunum yoluyla alın mikroplar,
  • Solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklı oluşan hastalıklar,
  • Akciğer, Karaciğer ve farklı iç organ kaynaklı rahatsızlıklar,
  • Grip, Soğuk algınlığı, üşütme, baş ağrısı gibi rahatsızlıklar sonrasında balgam öksürük rahatsızlığına neden olmaktadır.

  Balgam Öksürük Tedavi Yöntemleri

  Soğuk algınlığı veya kronik soluk alımından kaynaklı olarak oluşan balgam öksürük sıcak içecekler ve faydalı karışımlar ile tedavi edilmektedir. Balgam öksürük rahatsızlığı yaşayan bir kimse şekerli ılık su ıhlamur ve kuşburnu gibi karışımları tüketmesi halinde boğaz ve solunum yollarında yumuşama hissedecektir. Böylelikle solunum yolunda kuru halde bulunan mikroplar yumuşayan mukoza sayesinde dışarı atılmaktadır. Balgam öksürük rahatsızlığı çeken bir kimse de şayet bitkisel tedavilere rağmen kişideki rahatsızlık devam etmekte ise konu uzman hekime bildirilmelidir. Uzman doktorun uygulayacağı bir kısım ilaç tedavileri ile balgam öksürük rahatsızlığının ortadan kalktığı görülecektir. Ancak beklenmeyen bir rahatsızlık gözlemlenmesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir.

  ]]>
  Öksürüğe Kesin Çözüm https://www.oksuruk.org/oksuruge-kesin-cozum.html Tue, 28 Aug 2018 15:56:43 +0000 Öksürüğe Kesin Çözüm: Kış ayı dert ayıdır derler. Kış mevsimde en çok yakındığımız durumlardan bir tanesi de öksürüklerdir. Üşütme, nezle gibi Gribal enfeksiyonlar, öksürüğün en baş sebeplerinden biridir. Öksürüğe Kesin Çözüm: Kış ayı dert ayıdır derler. Kış mevsimde en çok yakındığımız durumlardan bir tanesi de öksürüklerdir. Üşütme, nezle gibi Gribal enfeksiyonlar, öksürüğün en baş sebeplerinden biridir.  Aniden gelen üşütme için önceden ne kadar tedbir alsak ta bu yetersiz kalır.  Peki, altında yatan bir hastalık olmayan, yani kronik olmayan öksürüğe kesim çözüm ne olabilir Antibiyotikler, öksürük şurupları, bitkisel ilaçlar bu derdimizi çözer mi Bu makalemizde bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız.

  Öksürük Sebepleri:  

  Öksürüğü dindirmek için ilk olarak öksürüğe sebep olan problemi bulup, onu ortadan kaldırmak veya öksürük oluşturan ortamlardan uzak kalmak gerekir. Alerjik sorunlar, astım reflü gibi öksürüğe sebep olabilen faktörleri kendi imkan veya gerekirse doktor tavsiyesi ile ortadan kaldırmak mümkün olabilecektir. Örneğin astım rahatsızlığı nedeniyle öksürük varsa, astımın en büyük sebeplerinden biri olan sigaranın bırakılması, tozlu ve dumanlı ortamdan uzaklaşılması astımı ve sebep olduğu öksürüğü kesin çözüm olabilecektir. Ya da alerjik bir nedenden dolayı öksürük oluşumu varsa ve alerji yapan sebep biliniyorsa, bu durumda alerjik faktör ortadan kaldırılarak bu da öksürüğe kesin çözüm olabilecektir. Keza reflü içinde doktor tavsiyesi olan ilaçlar kullanılarak, bundan dolayı oluşan öksürüğün önüne geçilebilir.

  Öksürüğe Kesin Çözüm İçin Bitkisel İlaç: 

  Öksürük için kullanılan tıbbi ilaçlara alternatif olarak kullanılan bitkisel yöntemlerde bulunmaktadır bu yöntemlerden biri de Ahmet Maranki hoca nın turplu öksürük şurubudur.  Bu öksürük şurubuna bir süre devam edildiği takdirde öksürük dahil birçok rahatsızlık için ciddi şekilde etkili olduğu bildirilmektedir. Öksürük Şurubu kürünün yapılması için bir adet orta boy siyah bir turp gerekmektedir. Siyah turpun antibiyotik özelliği olan yağlar içermesinden dolayı, enfeksiyonlar için çok etkisi vardır. Bu kürde kullanılacak malzemeler:

  • 1 Tane  orta  boy  Siyah turp
  • Bir miktar bal
  • 1 Tane  su bardağı

  Turp Kürünün Hazırlanışı: 

  Elimizde bulunan orta boy turp temiz bir şekilde yıkanır. Üst bölümü kesilip, kendinize zarar vermeden, içerisini  geniş olarak  oyun.(İçinden çıkan turp parçaları  salata da  kullanılabilir). Turpu altına kadar oyulup, alt kısmından küçük bir çizik atılır. Bu çiziğin balın, turpun usaresi ile birleşip, süzülmesi içindir bundan dolayı çiziğinin oldukça küçük olması gerekir. Turpun oyulan iç kısmına bal doldurulup, daha önce kesilen turpun üst kısmıyla, balın üzerini kapayıp, bu şekilde balın turp içinden süzülüp, bardağa doluncaya kadar bekleyin. Oluşan bu kürden sabah akşam günde iki defa tüketin. Uygulamayı yapanlar kişiler, hazırlanan bu küre 10-15 gün devam edildiği takdirde, Allah'ın izniyle öksürüğe kesin çözüm olacağını belirtmişlerdir

  ]]>
  Kreval Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.org/kreval-oksuruk-surubu.html Tue, 28 Aug 2018 21:18:13 +0000 Kreval Öksürük Şurubu; değişik nedenlerden dolayı akut öksürük, cerrahi müdahale veya bronkoskopi (gırtlak bölgesine yapılan endoskopi) sırasında gelişen öksürükleri tedavi amaçlı kullanılır. Kreval Öksürük Şurubu; değişik nedenlerden dolayı akut öksürük, cerrahi müdahale veya bronkoskopi (gırtlak bölgesine yapılan endoskopi) sırasında gelişen öksürükleri tedavi amaçlı kullanılır.

  Kreval Öksürük Şurubunun Etken Maddesi

  İçerisinde; yedi buçuk miligram butamirat sitrat ve ek madde olarak sodyum sakarin, sorbitol, benzolik asid ve kayısı esansı içerir. Genellikle şeker hastalarında kullanılması tavsiye edilmez. İçerisinde ki yoğun şekerden dolayı şeker hastalarında zorunlu olduğu durumlarda doktor gözetimi altında kullanılabilir. Gebelik döneminde ise uzmanlar tarafından ilk üç ay kullanılmaması ön görülür.

  Kreval Öksürük Şurubunun Yan Etkileri

  Yan etkilerine gelirsek; ilacın etken maddelerinden birisine alerjisi olan hastalarda şiddetli solunum yetmezliği görülebilir. Nadiren deri döküntüsü, mide bulantısı, diyare (ishal), somnolans (bilinç bozukluğu) ve vertigo (baş dönmesi) gibi yan etkilerde görülebilir. 
  Piyasada iki çeşit bulunan Kreval Öksürük Şurubu ve Kreval Fort Öksürük Şurubu doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. 

  Kreval Öksürük Şurubunun Kullanım

  Doktor tarafından aksi söylenmediği takdirde üç ile altı yaş arasındaki çocuklarda günde üç defa bir ölçek, altı ile on iki yaş arasındaki çocuklarda günde üç defa iki ölçek, on iki yaşından büyük çocuklarda günde üç defa üç ölçek, yetişkinlerde ise günde dört defa üç ölçek şeklinde kullanılmalıdır.
  ]]>
  Gece Öksürük Krizi https://www.oksuruk.org/gece-oksuruk-krizi.html Wed, 29 Aug 2018 10:01:10 +0000 Gece öksürük krizi; pek kişinin uykuya dalmasını ya da uykusundan uyanmasını sağlayan aynı zamanda geçmeyecek hissi verdiği için de insanın sinirini bozan halk arasında gıcık olarak da bilinen bir rahatsızlık belirtisidir. Gece öksürük krizi; pek kişinin uykuya dalmasını ya da uykusundan uyanmasını sağlayan aynı zamanda geçmeyecek hissi verdiği için de insanın sinirini bozan halk arasında gıcık olarak da bilinen bir rahatsızlık belirtisidir. Gece öksürük krizi genellikle kişinin gece yatmasına yakın yatış pozisyonunda ya da uykuya daldıktan sonra yaşadığı olumsuz bir durumdur. Ertesi gün geçtiği için bu konunun ,üzerinde pek durulmaz. Ancak dikkate alınması gereken bir durum olduğu unutulmamalıdır. Gece öksürük krizi dikkate alınmadığı durumda kişn,n başka rahatsızlıklar yaşamasına aynı zamanda bu belirtinin daha kuvvetli yaşanmasına neden olacaktır. Gece öksürük krizi özellikle küçük yaşta çocukların aynı zamanda yaşlı bireylerin bulunduğu yaş grubunda olan kişiler de daha çok yaşanır. 

  Gece Öksürük Krizi Neden Olur

  Gece  öksürük krizi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Ve bir çok hastalık ile ilişkilendirilir. Ancak genel bir ilişki kurulacak olunursa bağışıklık sisteminde oluşan bir problem sonucu ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda eğer kişi çok sık alkol ve sigara tüketiminde bulunuyorsa bu kişiler de de yaş grubu fark etmeksizin gece öksürük krizi olabilir. Gece öksürük krizinin diğer bir sebebi ide kronik olabilecek hastalıklardır. Örneğin eğer kişi sinüzit hastalığı yaşıyorsa bu kişi gece öksürük krizlerine maruz kalabilir. Diğer bir sıkıntı ise eğer kişi demir eksikliği yaşıyorsa bu kişinin boğazlarında oluşacak şişkinliklerin belirtisi olarak kişi gece öksürük krizine maruz kalabilir. Bunun için kişi kötü alışkanlıkları var ise öncelikle bunları bırakması gerekmektedir. Bir taraftan vücut bağışıklığını artıracak bol vitaminli besinler tüketmelidir. Gece öksürük krizi durumunu sıkça yaşıyorsanız mutlaka uzman bir hekime danışmalı ve bununla beraber hastanın hastalığına uygun bir şekilde tedavi yöntemi uygulanmalıdır 
  ]]>
  Perebron Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.org/perebron-oksuruk-surubu.html Wed, 29 Aug 2018 13:37:36 +0000 Perebron Öksürük Şurubu; Solunum yollarının öksürükle birlikte olan veya olmayan larenjit (gırtlak iltihaplanması), farenjit, trakeit (soluk borusunun iltihaplanması), bronşitler, bronşektazi (bronşların genişlemesi), boğmac Perebron Öksürük Şurubu; Solunum yollarının öksürükle birlikte olan veya olmayan larenjit (gırtlak iltihaplanması), farenjit, trakeit (soluk borusunun iltihaplanması), bronşitler, bronşektazi (bronşların genişlemesi), boğmaca, soğuk algınlığına bağlı olan öksürüğün tedavisinde kullanılır.

  Perebron Öksürük Şurubunun İçeriği

  Beş mililitre  şurupta etken madde oksolamin fostat elli miligram, yardımcı olarak metil paraben, frambuaz esansı ve şeker bulunur.

  Perebron Öksürük Şurubu Hakkındaki Uyarılar

  Perebron Öksürük Şurubunun şeker hastalarında kullanılması pek uygun görülmez. İçerisindeki yoğun şeker oranından dolayı kan şekerini yükseltici reaksiyon göstereceği için uzmanlar mecbur kalmadıkça şeker hastalarından Perebron öksürük şurubunu önermez. Bunun dışında midesi hassas olan hastalarda kesinlikle yemekten sonra verilmelidir. Son olarak Perebron Öksürük Şurubunun içerisindeki etken maddelerden birine karşı geçmişte aşırı hassasiyet gösterdiği bilinen hastalarda kullanılmaz. İki yaşından küçük çocuklarda halüsinasyonlara neden olduğu bildirildiği için bu yaş grubunda kullanılmamalıdır.

  Perebron Öksürük Şurubunun Yan Etkileri

  Hafif lokal anestezik etkisi sebebiyle ağız bölgesinde geçici his azalmasına sebep olabilir. Nadiren özellikle hassas bebeklerde aç karnına verilince bulantı, kusma ve bağırsak hareketlerinde artmaya sebep olabilir. Perebron Öksürük Şurubunun eşit miktarda su ile karıştırılması ve yemekten biraz sonra yani yaklaşık bir saat sonra verilmesi ile bu durum genellikle önlenir. Çok nadir olarak da aşırı hassasiyeti olan hastalarda ürtiker (kaşıntı, alerji) görülebilir. Antikoagülanlarla dikkatli kullanılması önerilirken, protrombin (kanın pıhtılaşmasını sağlayan protein) süresinin zamanının uzadığı da unutulmamalıdır. Altı yüz miligram alan üç buçuk yaşındaki çocukta görülen baş dönmesi ve renk solgunluğunun tedavisiz iyileştiği, bin üç yüz miligram alan on altı aylık çocukta görülen baş dönmesi, kusma ve ajitasyonun (hastada çırpınma) kendiliğinden geçtiği bildirilmiştir. Antidotu (panzehiri) yoktur. Erken ise mide boşaltılır.

  Perebron Öksürük Şurubunun Kullanım Şekli

  Genellikle günde kilogram başına on beş ile yirmi beş miligram dört eşit doza bölünerek verilmelidir. Doktor başka bir şekilde tavsiye etmediği sürece ortalama olarak; iki yaşından büyük çocuklarda beş mililitrelik bir ile iki ölçek, yetişkinlerde beş mililitrelik iki ölçek günde dört defa dört saat ara ile yemekten sonrasında, gerektiği anda eşit miktarda su ile sulandırılarak verilir
  ]]>
  Yeşil Balgamlı Öksürük https://www.oksuruk.org/yesil-balgamli-oksuruk.html Wed, 29 Aug 2018 20:39:20 +0000 Yeşil Balgamlı Öksürük; Ciddi bir sağlık problemi olan yeşil balgamlı öksürük ülkemizde son zamanlarda sıklıkla görülen sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Virüs ve bakterilerden kaynaklı olarak oluşan bi Yeşil Balgamlı Öksürük; Ciddi bir sağlık problemi olan yeşil balgamlı öksürük ülkemizde son zamanlarda sıklıkla görülen sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Virüs ve bakterilerden kaynaklı olarak oluşan bir iltihap rahatsızlığı olan yeşil balgamlı öksürük tedavi edilmemesi halinde ciddi sağlık problemlerini yanına getirmektedir. Yeşil balgamlı öksürük; Yaşamımız için hayati öneme sahip olan nötrofillerin, iltihaplanma sonrasında hücrelerin tahrip olmasında kaynaklı olarak hücrelerin ölmesine neden olur. Nötrofiller ölünce sarı renkli olan pingmentler zaman içerisinde vücuttan atılmayarak yeşil rengi almaktadır. Yeşil balgamlı öksürük bulaşıcı özellik taşımamakla birlikte hava veya su yoluyla başkasına geçmemektedir.

  Yeşil Balgamlı Öksürük Oluşma Nedenleri

  Solunum yolları üzerinde oluşan ciddi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak bakteri ve virüslerin çoğalması ile akciğer ve solunum yollarında iltihaplanma oluşmaktadır. Bu iltihaplanma ve akıntılar hastalığın ilerlemesine neden olarak zaman içerisinde ciddi öksürükler ve balgam oluşturmaktadır. Yapılan klinik araştırmalarda yeşil balgamlı öksürüğün sigara içmekten veya pasif içicilikten kaynaklı oluştuğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca sinüzite, grip, nezle, zatürre, soğuk algınlığı, iç organ rahatsızlıkları, diş eti iltihabı ve diş kökü iltihabı gibi rahatsızlıkların bakteri ve virüslerin çoğalmasına neden olarak yeşil balgamlı öksürüklere neden olmaktadır.

  Yeşil Balgamlı Öksürük Tedavi Yöntemleri

  Kış aylarından insanların geçirmiş olduğu grip ve nezle gibi rahatsızlıklarda kaynaklı yeşil balgamlı öksürük kısa süre içerisinde tedavi edilmektedir. Bunun için kişi dinlenmeli, şekerli su tüketmeli, kuşburnu içmeli ayrıca bal ve nane karışımı yeşil balgamlı öksürüğü tedavi etmektedir. Ancak kronik hale gelen yeşil balgamlı öksürük ise; Muhtemelen zatürre, akciğer iltihabı gibi rahatsızlıklardan kaynaklı oluşmaktadır. Bu rahatsızlıklar ancak uzman bir hekim tarafından yapılacak kontrol ve tetkikler sonrasında tedavi edilmektedir. Uzman doktorun uygulayacağı ilaç ve serum tedavileri sayesinde kişi kısa sürede sağlığına kavuşacaktır. Ancak yeşil balgamlı öksürük rahatsızlığı ile karşılaşan bir kimse hekimin uygulayacağı tedavi yöntemine harfiyen uymalıdır. Şayet beklenmeyen bir durum görülmesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. 

  ]]>
  Faranjit Gece Öksürüğü https://www.oksuruk.org/faranjit-gece-oksurugu.html Thu, 30 Aug 2018 03:54:56 +0000 Faranjit Öksürüğü, Bademciklerin bulunduğu bölgede ve küçük dilin arkasında iltihaplanmanın oluşmasıyla baş gösterir. Faranjit öksürüğünün başlamasının en önemli nedeni mikroplardır. Boğazın bazı zararlı Faranjit Öksürüğü, Bademciklerin bulunduğu bölgede ve küçük dilin arkasında iltihaplanmanın oluşmasıyla baş gösterir. Faranjit öksürüğünün başlamasının en önemli nedeni mikroplardır. Boğazın bazı zararlı maddelerle tahriş olmasında faranjite neden olabilir. Faranjit boğazda yaptığı kuruluk ve yanma ile sıkıntı yaratır ve öksürüğü çoğaltır.

  Faranjit Öksürüğü nedenleri olarak; mikropların boğazda yerleşmesi, geniz akıntısı, iklim değişiklikleri, beslenme bozuklukları, sıcak ve soğuk yiyecek tüketimi. diş enfeksiyonu, mide rahatsızlığı, kirli ve kuru hava etkenlerini sayılabilir.

  Faranjit Öksürüğü Belirtileri
  • Seste kısılma olması
  • Yutkunma zorluğu
  • Sürekli öksürük meydana gelmesi
  • Boğazda yanma ve kaşıntı başlaması
  • İştahsızlık ve halsizlik
  • Boğazda şişlik ve kızarıklık oluşması
  Faranjit Öksürüğü Tedavisi

  Hastalık başladığından itibaren, bol su tüketmeli, sigara kullanılmamalı, yaşadığımız ortamı temiz tutmalıyız, boğazı tahriş edici yiyecek ve içecekler tüketilmeli. Daha sonra mutlaka doktora gitmeli ve gerekli ilaçlar alınmalıdır.  Hastalığa neden olan mikroptan kurtulmak için mutlaka antibiyotik kullanmak gerekir. İstirahat etmeli ve daha sonra düzenli beslenmek için  vitamini, kalorisi bol gıdalar almak gerekir. Faranjit öksürüğü tedavisinde ilaçların yanısıra bitkisel tedaviden de yararlanabiliriz. Hastalığa iyi gelecek bitkileri, ada çayı, tarçın, hatmi çiçeği, papatya çayı, nane, limon ve zencefilli sayabiliriz. Zencefili bir miktar balla karıştırarak yemeli, naneyi çiğneyerek veya suyla kaynatarak buharını solumak gerekir. limon mikropları temizlediği iç ve bol miktarda C vitamini içerdiği için limonlu suyla boğazı gargara yaparak mikroplardan arındırmak gerekir. Sarımsak halk arasında doğal antibiyotik olarak bilinir, bir kaç diş sarımsağı ağızda çiğneyerek yutmak faranjit öksürüğü tedavisine katkıda bulunacaktır.
  ]]>
  1 Yaşındaki Bebeklerde Balgamlı Öksürük https://www.oksuruk.org/1-yasindaki-bebeklerde-balgamli-oksuruk.html Thu, 30 Aug 2018 12:48:28 +0000 1 yaşındaki bebeklerde balgamlı öksürük; Bebekler yaradılış gereğince mikrop ve bakterilere karşı zayıf olan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle küçük bir rahatsızlık durumu ciddi hasarlar ile bebeğin karşı karşıya k 1 yaşındaki bebeklerde balgamlı öksürük; Bebekler yaradılış gereğince mikrop ve bakterilere karşı zayıf olan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle küçük bir rahatsızlık durumu ciddi hasarlar ile bebeğin karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bebeklerde öksürük durumu oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur. Özellikle kış aylarında bebeklerin soğuğa karşı dayanıksız olan bedenleri hemen hastalana bilir. Bu durumda ebeveyn bebeği nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar geçirmesinin önüne geçmek zorundadır. Böylesi hastalıklar 1 yaşındaki bebeklerde balgamlı öksürük oluşmasına neden olabilir. Bebeklerde balgamlı öksürük oldukça dikkate alınması gereken ciddi bir durum arz eder. Şayet tedbir alınmaması ve tedavinin gecikmesi halinde telafisi mümkün olmayan hasarlarla bebek karşı karşıya kalabilir.

  1 Yaşındaki Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nedenleri

  Mikrop ve virüsler; hava, su ve besin maddeleri yardımı ile bebeğe bulaşabilir. Böylesi bir durumda bebeğin geniz, boğaz ve göğüs bölgesinde ağrı ile kızarıklıklar gözlemlenir. 1 yaşındaki bebeklerde balgamlı öksürük bu zararlı bakterilerin vücutta yayılarak çoğalmasından dolayı bebekte öksürük ve balgam oluşmasına neden olur. Bunun için ebeveyn bebeği soğuktan uzak tutmalı ve sürekli gözetim altında bulundurmalıdır. Şayet bebekte ateş, kusma, sürekli ağlama gibi rahatsızlıklar bulunmakta ise konu uzman hekime bildirilmelidir.

  1 Yaşındaki Bebeklerde Balgamlı Öksürük Tedavi Yöntemleri

  Bebeklerde balgamlı öksürük oldukça ciddiye alınacak bir durumdur. 1 yaşındaki bebeklerde balgamlı öksürük ciddi bir hastalık durumunun varlığını gösterir niteliktedir. Şayet ebeveyn böyle bir durumla karşılaşırsa konuyu uzman hekime bildirmelidir. Uzman çocuk doktoru bir kısım bitkisel tedaviler ile bebeğin kısa süre içerisinde sağlığına kavuşmasını sağlar. Şayet hastalık ilerlemiş durumda ise bir kısım tetkik ve tahliller sonrasında bebeğe uygulanacak tedavi yöntemi seçilir. Bu tedavi yöntemi ile uygulanacak ilaç tedavileri belirlenir. Bu dönemde ebeveyn uzman çocuk doktorunun vermiş olduğu ilaç tedavilerine uygulamalı ve çocuğu gözetim altında tutmalıdır. Şayet beklenmeyen bir durum gözlenmesi halinde konu uzman çocuk hekimine acilen bildirilmelidir. 

  ]]>
  Kuru Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.org/kuru-oksuruk-surubu.html Fri, 31 Aug 2018 10:05:11 +0000 Kuru Öksürük Şurubu, Gribal enfeksiyonlardan kaynaklı olarak kuru öksürük rahatsızlığı bir çok kişide kış aylarında görülmektedir. Soğuk algınlığı, grip ve solunum yolları enfeksiyonundan kaynaklı kuru öksürü Kuru Öksürük Şurubu, Gribal enfeksiyonlardan kaynaklı olarak kuru öksürük rahatsızlığı bir çok kişide kış aylarında görülmektedir. Soğuk algınlığı, grip ve solunum yolları enfeksiyonundan kaynaklı kuru öksürük sıklıkla görülen rahatsızlık türlerindendir. Bazen bir kısım kronik rahatsızlıklardan kaynaklı olarak kuru öksürük oluştuğu anlaşılmıştır. Bu durum ciddi hastalıkların habercisi olduğu mahiyeti taşıyabilmektedir. Girip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar boğazda tahriş ve kuru öksürüğe neden olabilir. Böylesi hafif düzeyli gribal hastalıklar doğal yöntemler ile yapılan kuru öksürük şurubu ile tedavi edilmektedir.

  Doğal Yöntemler ile Kuru Öksürük Şurubu Hazırlama

  Bir kısım bitkisel ürünler sayesinde doğal olarak kuru öksürüğü yumuşatıcı şuruplar hazırlanabilir. Böylelikle kuru öksürük zaman içerisinde düzelerek kişinin sağlığına kavuşmasını sağlanır. Doğal yöntemler ile hazırlanan kuru öksürük şurupları ise; Nane limon karışımı ve üzüm hoşafı hazırlanabilir. 

  Kuru Öksürük için Nane Limon Hazırlama

  Gribal enfeksiyondan kaynaklı olarak sıcak nane limon karışımı boğazı yumuşatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca hazırlanan bu şurup sayesinde kişi mikrop ve virüslere karşı dayanıklı bir vücut yapısına sahip olacaktır. Nane limonlu kuru öksürük şurubu için;

  Malzemeler;

  • 3 adet orta boy limon,
  • 4 su bardağı su,
  • 6 yemek kaşığı şeker,
  • 2 çay kaşığı nane,

  Hazırlanışı;

  Orta boy bir tencere içerisine limonlar sıkılır ve üzerine su eklenir. Kısık ateşte yaklaşık olarak 20 dakika kadar kaynatıldıktan sonra şeker ve nane eklenir. Şeker eridikten sonra nane  eklenerek, aromasını verinceye kadar kısık ateşte kaynatılmaya devam edilir. Kaynama tamamlandıktan sonra bir süzgeç yardımıyla nane limon karışımı süzülür. Akabinde ılık bir şekilde tüketilmesi halinde kuru öksürüğün kısa süre içerisinde geçtiği görülecektir. Hazırlamış olduğumuz kuru öksürük şurubu bir hafta tüketilmesinde fayda bulunmaktadır. Ancak bu şuruba rağmen kişideki kuru öksürük geçmemesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. 

  Diğer Kuru Öksürük Şurupları

  Bir kısım rahatsızlıklardan dolayı kişide oluşan kuru öksürük bitkisel tedaviler ve şuruplar sayesinde tedavi edilmektedir. Bunun için nane limon, zencefil, kuru soğan, badem içi ve karabiber türü karışımların bir araya getirilmesi ile oluşturulan karışımlarla kuru öksürüğün geçtiği gözlemlenmiştir. Ayrıca sıcak ballı süt tüketimi de kuru öksürüğün geçmesinde ve boğazın yumuşamasında etkilidir. Ancak yapılan bu şuruplara rağmen öksürük geçmiyor ise konu uzman doktora bildirilmelidir.

  ]]>
  Kuru Öksürük https://www.oksuruk.org/kuru-oksuruk.html Sat, 01 Sep 2018 02:25:34 +0000 Kuru Öksürük, günlük yaşamı olumsuz şekilde etkileyen bir boğaz hastalığıdır. Hastalıklar genel olarak günlük hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Kuru öksürük de günlük yaşamda yemek yeme, konuşma gibi konular Kuru Öksürük, günlük yaşamı olumsuz şekilde etkileyen bir boğaz hastalığıdır. Hastalıklar genel olarak günlük hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Kuru öksürük de günlük yaşamda yemek yeme, konuşma gibi konularda rahatsızlık yaratır. Hastalığın uzun süre devam etmesi durumunda ortaya çıkardığı sorunlarda artmaktadır. Örneğin kuru öksürüğün uzun süre devam etmesi durumunda boğazda tahriş ve göğüste ağrı oluşur. 

  Kuru öksürük genelde soğuk algınlığından sonra kusma, ateş ve mide bulantısı ile birlikte görülür. Fakat kuru öksürük soğuk algınlığının dışında alerji, astım ve reflü gibi hastalıklardan kaynaklı da görülebilir. Kuru öksürüğün en belirgin belirtileri arasında mide yanması, burun kaşıntısı, boğaz yanması, aşırı susuzluk ve nefes alma zorluğu vardır. Kuru öksürük tedavi edilmezse farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bulantı, kusma, yorgunluk, bayılma, öksürük nöbetleri ve uyuma sorunları tedavi edilmeyen kuru öksürüğün yarattığı sorunlar arasındadır.

  Kuru Öksürük Nedenleri

  Kuru öksürüğün en temel nedeni soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonu olsa da bunun dışında birçok nedeni vardır. Örneğin inatçı bir kuru öksürük kronik astım hastalığının belirtisi olabilir. Genel olarak kuru öksürüğün nedenleri şu şekildedir;

  • Viral solunum yolu enfeksiyonları (soğuk algınlığı)
  • Küçük çocuklarda daha yaygın olan viral hastalık
  • Tüberküloz ve boğmaca hastalıkları
  • Lejyoner ve ampiyem hastalığı 
  • Alerji ve astım
  • Hava yolu ile bulaşan bakteriler
  • Kronik akciğer hastalıkları
  • Kalp yetmezliği ve akciğer kanseri
  • Boğaza yabancı cisim takılması
  • Aşırı sigara ya da alkol kullanımı
  • Göğüs ve akciğer çevresinde iltihap oluşması

  Kuru Öksürük Tedavisi

  Kuru öksürük tedavisinde öksürüğe neden olan faktör önemli rol oynar. Akut hale gelmiş kuru öksürüklerde geniz akıntısını tedavi etmek için sprey ve hap tedavisi uygulanır. Alerjik sebepli öksürükte akıntılar oluşur ve bu akıntıları ortadan kaldırmak kaldıran kuru toz ilaçlar kullanılır. Tedavi boyunca hastalığa neden olan faktör uzaklaştırılır. Örneğin kuru öksürüğe neden olan koku ve duman ise bunlar uzaklaştırılır. Fakat tedaviden sonra da kişi kendini kuru öksürükten koruyabilir. Öksürüğe neden olan etkilerden uzak durmak ve kuru öksürüğe iyi gelen yöntemleri uygulamak gerekir.

  Kuru Öksürüğü Önlemek İçin Neler Yapılabilir

  • Öncelikle kuru öksürüğün nedenini iyi tespit etmek gerekir. Daha sonra buna uygun tedaviyi uygulamak gerekir.
  • Bal ve limonu ılık su ile karıştırıp sabah ve akşam içebilirsiniz.
  • Sigara ortamından uzak durmak ve sigara içmemek gerekir.
  • Kuru havalarda boğazı iyi korumak ve bolca su içmek gerekir.
  • Bal, süt ve yumurta karışımını içmek boğazın arkasında bulunan dokulardaki astarı yumuşatır. Bu yüzden bu gıdaları sürekli tüketmek gerekir.
  • Eğer kuru öksürüğün sebebi alerjiler ise alerjenlerden uzak durmak gerekir.
  • Sürekli sıcak duş almak kuru öksürüğe iyi gelmektedir.
  • Evi nemlendiren cihazlar kullanmak boğazların kurumasını önleyebilir.
  • Parfüm ve kokular da kuru öksürüğe neden olabilir. Bu yüzden bunların aşırı kullanımından uzak durmak gerekir.

  ]]>
  Bebeklerde Ateş Öksürük Burun Akıntısı https://www.oksuruk.org/bebeklerde-ates-oksuruk-burun-akintisi.html Sat, 01 Sep 2018 14:10:55 +0000 Bebeklerde ateş öksürük burun akıntısı; en klasik çocuk hastalıklarındandır. Bebekler doğduktan sonra ilk birkaç ay itinayla bakılır ve evde enfeksiyon geçiren bir birey olmazsa sorunsuz bir şekilde atlatılabilir. Özell Bebeklerde ateş öksürük burun akıntısı; en klasik çocuk hastalıklarındandır. Bebekler doğduktan sonra ilk birkaç ay itinayla bakılır ve evde enfeksiyon geçiren bir birey olmazsa sorunsuz bir şekilde atlatılabilir. Özellikle anne sütüyle beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi daha güçlü olduğu için onlar bu konuda daha şanslıdır. İlerleyen aylarda ise ateş öksürük burun akıntısı gibi solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarının görülmesi oldukça normal bir durumdur. Aslında bu hastalıklarla birlikte görülen ateş bir hastalık değildir. Daha çok bir bakteri ya da enfeksiyonun belirtisi olarak vücudun kendisini savunmaya geçtiği bir hastalık belirtisidir. Bu durumla karşılaşan anne babaların en çok ateş konusunda hassasiyet göstermesi gerekir Yani ateşin kontrol altında tutulması şarttır. Ateş bebeklerde kalıcı bazı ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesine davetiye çıkartabilir. Bu hastalıkların oluşum sebebinin araştırılması ve bir an evvel bebeklerin tedavi edilmesini sağlamak için çocuk doktoruna başvurulması gerekir.

Bebeklerde ateş öksürük burun akıntısı oluşmasına neden olan faktörler nelerdir  
 • Bebeklerde görülen ateş öksürük burun akıntısının en çok karşılaşılan nedeni soğuk algınlığı, gribal hastalıklardır. Bu hastalıkların yaklaşık 3-4 gün içerisinde azalarak geçmesi gerekir.
 • 6-7. aylar bebekler için hassas bir dönemdir. Bu aylarda pek çok bebek ilk dişlerini yarar. Diş yarma olayı bu aylarda meydana gelse dahi sinyalleri haftalar öncesinden verilmeye başlar. Diş yarma ise daha çok ateş halindeyken gerçekleşir. Ateş ve basit gribal hastalıklar diş yarmanın en yaygın belirtisi olarak bilinir. 
 • Ateş vücutta bir enfeksiyonun varlığına işaret eder. Bu nedenle ateşli hastalıklarda mutlaka tanı konulması gerekir. Enfeksiyon bademcik, boğaz, kulakta bulunan bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabileceği gibi bazen de bronşit, zatürre gibi daha ciddi akciğer hastalıklarından da kaynaklanmış olabilir. 
]]>
Grip Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.org/grip-oksuruk-nasil-gecer.html Sun, 02 Sep 2018 05:02:33 +0000 Grip öksürük nasıl geçer, üst solunum yolları hastalıklarından dolayı meydana gelen grip kişide titreme, baş ağrısı, yüksek ateş gibi önemli belirtiler ile ortaya çıkar. Bulaşıcı hastalık olan hastalıklar içerisinde y Grip öksürük nasıl geçer, üst solunum yolları hastalıklarından dolayı meydana gelen grip kişide titreme, baş ağrısı, yüksek ateş gibi önemli belirtiler ile ortaya çıkar. Bulaşıcı hastalık olan hastalıklar içerisinde yer alır. Grip ile birlikte öksürükte beraberinde bulunur. Boğazın tahriş olması veya alerjik sebeplerden dolayı grip öksürüğe sebep olabilir. Grip olunduğu zaman öksürüğün olması rahatlatıcı bir durum olabilir. Öksürük olduğu zaman nefes yolunun açılması sağlanır. Bu sayede mikroplar ciğerden dışarı atılabilir. Ancak uzun süreli devam eden öksürüklerin ciddiye alınması gerekirken; vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yapılması gerekir. Grip bulaşıcı olmasından dolayı hasta olan kişinin kalabalıklardan uzak durması, vücut hijyenine ve yaşadığı ortamının hijyenine dikkat etmesi gerekir. Grip öksürüğü geçirmek için tıbbi tedavinin yanı sıra doğal yöntemler de kullanılır. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Grip öksürük nasıl geçer
 • Grip vücuda girdiği zaman kişinin yorgun düşmesine, uykusuzluğa, halsizliğe, hareket kaybına sebep olur. Gribe yakalanan kişinin istirahat etmesi yeterli düzeyde vücudunu dinlendirmesi oldukça önemlidir. 
 • Ayrıca Doktorun verdiği ilaçları düzgün kullanarak tedaviye devam edilmelidir. Uyuma ile gribin azaltılması sağlanırken; uyuma esnasında hücreler yenilenirken, vücudun savunma sistemi güçlenir. Bu sayede melatonin denilen hormon salgılanır. Böylece vücudun iyileşme göstermesi sağlanır.
 • Bu süreç içerisinde kişinin bol sıvı tüketmesi gerekir. Özellikle hazır su, bitkisel çaylar, doğal meyve suları gibi vitaminli bol içecekler tüketmeleri tavsiye edilir.
 • Ayrıca C vitamini bakımından vücut yetersiz olduğundan dolayı portakal, greyfurt, kivi gibi C vitamini bakımından yüksek meyveler tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Gribe ve öksürüğe iyi gelen çaylar bulunmaktadır. Bu çayların içinde antioksidanlar yer alır. Bu sebeple grip ve öksürük tedavilerinde okaliptüs, nane limon çayların zencefil çayı gibi doğal çayların kullanılması tavsiye edilir.
 • Zencefil çayı kronik ağrıları azaltırken solunum yollarının açık olmasına yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırdığı için grip ve öksürük tedavisinde son derece etkilidir. Boğaz ağrısına iyi gelirken; terleme yapar ve ateşin düşmesine sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı grip ve öksürük durumunda zencefil çayı tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Grip ve öksürüğe yakalanan kişinin dengeli ve sağlıklı beslenmesi önemlidir. Gribe iyi gelen besinler tüketmeleri tavsiye edilir. Balık, et, tavuk, sebze çorbası gibi besinler ile beslenmeleri; vücudun kaybettiği enerjisinin yerine gelmesi için son derece önemlidir.
 • Grip ve öksürük için kullanılan en önemli doğal çözümlerden bir diğeri ise zencefilli bal karışımı tüketmektir. Öksürük nedeniyle boğazda oluşan tahribatın tedavisinde inanılmaz etkiler yaratır.
]]>
Öksürük Hastalıkları https://www.oksuruk.org/oksuruk-hastaliklari.html Sun, 02 Sep 2018 10:30:33 +0000 Öksürük Hastalıkları, boğaz ile nefes yolun açık, temiz kalması için öksürük oluşur. Öksürüğün vücut için önemi büyüktür. Ani ve güçlü sesle boğazdan dışarı çıkar. Sağlık için yolunda gitmeyen hastalık be Öksürük Hastalıkları, boğaz ile nefes yolun açık, temiz kalması için öksürük oluşur. Öksürüğün vücut için önemi büyüktür. Ani ve güçlü sesle boğazdan dışarı çıkar. Sağlık için yolunda gitmeyen hastalık belirtisi oluşur. Çoğalan ve durmayan öksürük kişide ciddi sağlık sorunu oluşturur. Mutlaka doktora gidilmelidir. Kısa öksürük ile başlar ve öksürük hastalıkları belirtisi oluşturur.

Öksürük Hastalıkları;

Astım: Hava yolların daralması ile hastalık kendini belli eder. Kişide kriz oluşur. Hava yolunda iltihap oluşturur. Şiş ve ödem meydana gelir. Akciğrde oluşan yara iltihap hastaya kriz etkisi oluşturur. Soluk almada ve nefes vermede zorlukluk çekilir. Akciğerdeki küçük hava borusunun daralması nefes alıp vermeyi güçlendirir. Burunda hırıltı sesi oluşur.

Alerji: Boğaza etki eden hava şatları ve bazı maddeler kişide psikolojik etki eder. Vücuda alerji yaparak ortaya çıkan hastalıktır. Kişi kendisine alerji nedenini bulması gerekir. Hangi madde alerji yapıyorsa uzak durmalıdır.

Hıçkırık: Solunum kası ve diyaframın uyarılması ile ortaya çıkar. Hıçkırık kişide farklı nedenle görülür. Mide gazı, sıcak bahartlı yemek tüketmek, acı biber yemek ve stres sonucu hıçkırık ortaya çıkar. Bazı kalp hastalığı, bağırsak hastalığı ve zatürree hastası kişilerde hıçkırık sürekli görülür.

Öksürük: Göğüs, boğaz, karın boşluğu ve iç organında oluşan rahatsızlık öksürüğü oluşturur. Kişide aralıklı görülür. Bir çok nedenle ortaya çıkar. Öksürük kendi arasında üçe ayrılır.

Kuru öksürük: Nezle, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, sigara içmek, sindirim bozukluğu, ishal, kabızlık, bağırsak solucanı, kalp hastalığı, ses telleri hastalığı kuru öksürüğe neden olur. 

Nöbet şeklinde gelen öksürük: Boğmaca, akciğerin şişmesi, gırtlak ve hava borusunun tahriş olması ve astımdan kaynaklanır.

Balgamlı öksürük: Bronşit, astım, kalp hastalığın belirtisidir. Sık sık tekrarlayan öksürük türüdür. Hıçkrık ve balgam olarak dışarı çıkar. Kişi mutlaka doktora gitmelidir.

Nefes darlığı: Tıp dilinde dispme adı verilir. Nefes darlığı önemli hastlık arasındadır. Spor yaptıktan sonra, koştunca, yorucu iş yapınca, hızlı yürüyünce hastalık oluşur. Vücut sağlıklı olduğu halde nefes darlığı görülebilir. Kansızlık, kalp hastalığı, mide hastalığı, akciğer hastalığı, ciddi nefes darlığı oluşturur. Nefes darlığı sigara içen kişide ve ağır yemek tüketen kişide daha çok görülür. 

Öksürük Hastalığın Nedenleri;

Kişide öksürük soğuk algınlığı ile ortaya çıkar. Sigara alkol tüketen kişide görülür. Nefes yolunda yabancı madde ve enfeksiyon varsa hastalık oluşur. Geniz akıntısı varsa görülür. Kişide alerjik sorun varsa ve astım hastasıysa hastalık sürekli oluşur. Stres, psikolojik sorundan ortaya çıkar. Aşırı ilaç kullanımda hastalık görülür. Vücutta yara, ödem, iltihap varsa hastalık görülür. Kişi kanser, bağırsak kanseri ve akciğer kanseriyse hastalık görülür.
]]>
Vicks Öksürüğe İyi Gelirmi https://www.oksuruk.org/vicks-oksuruge-iyi-gelirmi.html Sun, 02 Sep 2018 22:43:36 +0000 Vicks Öksürüğe İyi Gelirmi; Vicks öksürüğe iyi gelen mentollü bir jeldir. Vicks ilacının pastil ve şuruplarıda bulunmaktadır. Sürüldüğü yerde ısıtıcı, yakıcı bir etki yapmaktadır ve bronşları içinde bulunan yoğu Vicks Öksürüğe İyi Gelirmi; Vicks öksürüğe iyi gelen mentollü bir jeldir. Vicks ilacının pastil ve şuruplarıda bulunmaktadır. Sürüldüğü yerde ısıtıcı, yakıcı bir etki yapmaktadır ve bronşları içinde bulunan yoğun mentol ile açmaktadır. Sinek ısırığı, migren, baş ağrılarında kullanılan vicks öksürük için de kullanılmaktadır. Vicksin 2 yaşından küçüklerde kullanılmaması gerekmektedir. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısında vicsk pastilleri kullanıldığında içerisindeki mentol sayesinde boğaz yumuşar ve gıcık yapmaz. Kişi gece yatmadan önce boğaz pasteli alabilmekte ve geceyi rahat geçirmektedir. Ayrıca öksürük için vicks şurubu kullanılabilir. Doktorunuz yazmayacağı için pastilleri kendinizin eczaneden alması gerekmektedir. Günümüzde özellikle kış rahatsızlığı ve pis havadan dolayı öksürük çok yaşanmaktadır. İlaçların dışında herkesin öksürük için uyguladığı birçok bitkisel  tedavi bulunmaktadır. Ballı tarçın karışımı, bal karabiber karışımı, zencefil bal karışımı, hatmi çiçeği, ıhlamur çayı, ada çayı ve kekik çayı bunlara  örnek olarak verilebilir. Öksürük için kekik çayı özellikle göğsü yumuşatarak ses kısıklığına da faydalı olmaktadır.

Vicks Öksürüğe İyi Gelirmi; Vicks öksürüğe iyi gelen etkili bir ilaçtır. Vicks jelini kişi göğsüne sürmemelidir. Bronşlarda nefes almayı zorlaştıracağı için soğuk algınlığından kaynaklanan kişilerde öksürük olması nedeni ile kişi çok aşırı soğuk içecekler tüketmemesi gerekmektedir. Öksürük olan kişi kış aylarında sigara dumanına ve pis havaya maruz kalmayacak şekilde kendini koruması gerekmektedir.

Vicks Nerelerde Kullanılır

Kişi kuru soğan içerisine bal koyarak veya turp içerisine bal koyarak bekletildiğinde biriken suyunun içilmesi öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir. Eskiden beri vicks ilacı öksürük, ayak çatlakları ve böcek ısırmalarında kullanılan her evin vazgeçemediği ilaçlar arasında yer almaktadır. Astım hastalarını vicksin kokusu çok yoğun olduğundan dolayı rahatsız edebilir. Hamilelerde aynı şekilde doktoruna danışmadan visk kullanılmamalıdır diyebiliriz. Vicsk öksürüğe yakalandığınızda kullanılan bir ilaçtır ve çok tavsiye edilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Vicsk öksürük için vazgeçilmez ilaçtır diyebiliriz bazı doktorlar viskin göğse sürülmesini doğru bulmamaktadır. Sırt bölgesine gece yatmadan önce sürülerek üzerine havlu koyup geceyi vicksin buharlaşma ve ısıtıcı özelliği sayesinde rahat geçirebilirsiniz. Çocuklarınıza içeriğini bilmediğiniz öksürük şurupları yerine gece yatmadan önce ayak tabanlarına vicks sürmeniz halinde 2 güne kadar öksürükten eser kalmadığını göreceksiniz.

Vicks İçindekiler: 

Hindistan cevizi yağı, mentol, timol, okaliptüs yağı, terebentin ve sedir yağrağı yağı içeren vicks öksürük boğmaca için etkili olduğu bilinmektedir.
]]>
4 Aylık Bebekte Balgamlı Öksürük https://www.oksuruk.org/4-aylik-bebekte-balgamli-oksuruk.html Mon, 03 Sep 2018 08:59:15 +0000 4 aylık bebekte balgamlı öksürük, 4 aylık bebeğinizde balgamlı öksürük var ise öncelikle olarak doktora götürülmesi gerekmektedir. Bebeğin balgamlı öksürüğünün bronşit veya faranjit gibi hastalıklara dönüşmemesi i 4 aylık bebekte balgamlı öksürük, 4 aylık bebeğinizde balgamlı öksürük var ise öncelikle olarak doktora götürülmesi gerekmektedir. Bebeğin balgamlı öksürüğünün bronşit veya faranjit gibi hastalıklara dönüşmemesi için öncelikle tıbbi müdahale almak gereklidir. 4 aylık bebekte balgamlı öksürük bir çok problemi beraberinde getiren bir hastalıktır. Aslında çoğu zaman tehlikeli değildir. İhmal edilmediği takdirde bronşit, astım, zatürre gibi kalıcı hastalıklara neden olmaz. Fakat bebeğin öksürüklerinin bebeği uykudan uyandırması, anne sütü aldığı sırada devamlı olarak öksürdüğü için beslenme düzeninin bozulması hem annede hemde bebekte huzursuzluğa neden olmaktadır.

4 aylık bebekte balgamlı öksürük için yapılması gereken 
 • Bebeğe verilen ilaçlar zamanında ve doğru kullanımla bebeğe verilmelidir. Doktorun söylemiş olduğu dozda ve zamanında kullanılan balgam söktürücü öksürük şurubu bebeğin problemlerini en kısa zamanda giderecektir.
 • Doktorun vermiş olduğu tıbbi tedaviyi desteklemek için bebeğin odasının nemli olması gerekmektedir. Kalorifer peteğinin üzerine kapağı açık bir şekilde bir kap içerisinde su indirin. Bu yöntem odanın hafif nemli bir havası olmasına fayda sağlayacaktır.
 • Sıcak suyu banyoda açarak ve kapısını kapatarak banyonun iyice buharlaşmasını sağlayın. Banyo yoğun buharlı iken bebeğinizi duş aldırmadan ve kıyafetlerini çıkarmadan kucağınıza alın ve sadece havadaki buharı soluması için banyoda biraz oturarak zaman geçirin.
 • Bebek uyumadan önce 3-4 çay kaşığı kadar bebeğe ılık su verin. Bu işlem bebeğin boğazının yumuşamasını sağlayacaktır. Böylece bebekteki balgamlı öksürük biraz olsun hafifler.
 • Bebeğin yatağındaki yastığı 1-2 cm kadar yükseltin ki öksürdüğü anda balgamı rahat bir şekilde atabilsin.
 • 4 aylık bebeğiniz anne sütü alıyorsa anne tarafından anne sütünün kalitesini arttıracak gıdalar tarafından beslenmesi gerekmektedir. Öksürüğe iyi gelen turp bal karışımı, ıhlamur, ada çayı veya daha bir çok besini tüketerek bebeğin bu değerleri anne sütünden almasını sağlamalıdır.
 • Bebeğin vücut ısısı devamlı olarak kontrol edilmelidir. oda sıcaklığı iyi ayarlanmalı ve doğru kıyafet seçimi oldukça önemlidir. Bebeğin salyası nedeni ile göğüs bölgesinin ıslanması veya nemlenmesi engellenmelidir.
]]>
Öksürüğe En İyi Ne Gelir https://www.oksuruk.org/oksuruge-en-iyi-ne-gelir.html Mon, 03 Sep 2018 21:58:10 +0000 Öksürüğe En İyi Ne Gelir; Akciğerde ki hava solunum organlarının kasılmasıyla ve zorlanmasıyla birlikte ağızdan çıkan gürültüye öksürük denir. Günümüzde çoğu insan öksürükten şikayetçidir. İlaç kullanmadan ök Öksürüğe En İyi Ne Gelir; Akciğerde ki hava solunum organlarının kasılmasıyla ve zorlanmasıyla birlikte ağızdan çıkan gürültüye öksürük denir. Günümüzde çoğu insan öksürükten şikayetçidir. İlaç kullanmadan öksürüğü geçirmek için bir çok organik besin mevcuttur. 

Öksürüğe İyi Gelsen Besinler;

Karabiber Çayı; Karabiber, vücuttaki dolaşımı ve boğazda oluşan balgam akışını hareketlendirir. Bal ile birlikte karıştırıldığında ise öksürüğü tamamen bitirir. Bu karışım aynı zamanda doğal bir antibiyotik niteliğindedir.

Karabiber Çayının Hazırlanışı; Bir çay kaşığı dolusu taze çekilmiş karabiber ve iki yemek kaşığı bal  bir fincanda karıştırılır. Üzerine kaynamış su dökülür. On beş dakikaya kadar demlendikten sonra süzdürülüp fincana koyulur ve içmeye hazır hale gelmiş olur. Balgamlı bir şekilde gelen öksürüğü geçirmek için ise karabiber çayı denenmelidir.

Kekik - Bal; Üst solunum yolu enfeksiyonlarına, ve bronşit gibi hastalıklara çok iyi gelir. Bu hastalıklar öksürüğü de yanında getirdiği için öksürüğü geçirmek için kekik kullanılır. Kekiğin yaprağı ispatlanan bir öksürük ilacıdır. İçerisinde bal karıştırılmış kekik çayı daha faydalı olur.

Limon - Karabiber - Tuz; Bir bütün limonu dörde bölün. Böldüğünüz parçalarının birine karabiber ve tuz atın. İyileşmenin hızlanması için hazırladığınız o limonu yiyin. C vitamini sayesinde bağışıklığınız güçlenirken, nefes alışınız da da bir rahatlama olacaktır. Öksürüğün geçmesi için kullanılan ideal yiyeceklerden biridir.

Ilık süt -Bal; Bal ile karıştırılarak içilen ılık süt, öksürüğü alır ve boğazı tamamen rahatlatır. Boğazdaki gıcığı ve öksürüğü kesin olarak engeller.

Badem - Portakal suyu; Bademleri rondo ile parçalayın. Bir kaç çay kaşığı parçalanan bademi bir bardak taze sıkılmış portakal suyu ile karıştırın. Öksürüğünüze çok iyi gelecek karışımlardan birisidir.

Bu karışımların dışında evde kendiniz yapabileceğiniz diğer karışımlar ise; Ananas suyu ve bal, Bal, Ceviz ve Badem, Bal ve Ilık su, Okaliptüs, Soğan lapası, Elma sirkeli yastıklar, Limon ve ballı çay ve Soğan şurubu öksürük için kullanılabilir.Bütün bu behsettiğimiz yardımcı besinler Öksürüğe en iyi ne gelir sorusunun cevabı niteliğindedir.
]]>
Geniz Akıntısı Öksürük https://www.oksuruk.org/geniz-akintisi-oksuruk.html Tue, 04 Sep 2018 17:31:17 +0000 Geniz Akıntısı Öksürük; burun ve genzimizin arasında bulunan sinüslerimiz normal şartlarda da bizi mikroplardan korumak amacı ile orada mukus üretmektedir. Bu mukus gribal enfeksiyonlara maruz kaldığı zamanlarda yani mikro Geniz Akıntısı Öksürük; burun ve genzimizin arasında bulunan sinüslerimiz normal şartlarda da bizi mikroplardan korumak amacı ile orada mukus üretmektedir. Bu mukus gribal enfeksiyonlara maruz kaldığı zamanlarda yani mikrop ve bakterilerle savaşamaz, vücudu koruyamaz hale geldiği zamanlarda dahada artmaktadır, öne doğru burnumuzdan burun akıntısı halinde çıkıyorsa eğer bunun adına sümük deriz. Gribal enfeksiyon sırasında da eğer burnumuz nem eksikliğinden kurumuş tıkanmış ise mukus geriye genzimize doğru akar, bu duruma da geniz akıntısı adı verilir. Geniz akıntısı, mukus geriye doğru aktığı için, özellikle gece yattığımız zamanlarda ortaya çıkmaktadır, bu nedenle öksürük krizleri genellikle gece uykumuzda şiddetli bir şekilde gelip bizi uyandırır. Öksürük ise geniz akıntısı ile birlikte boğaz tahriş olduğu için gıcıklanma yaparak meydana gelmektedir. Geniz akıntısı, sıvı açık renkte ise hafif bir öksürük ile atlatılabilir, fakat koyu renkte ve koyu kıvamda ise balgam haline dönüşmüş demektir, buda bizi tıkayacağı için yoğun bir öksürük ile tedavisi daha zor ve uzun bir zaman alacak demektir.

Geniz Akıntısı Öksürük Nedenleri
 • Bazı ilaçların kullanımında yan etki olarak görülebilir,
 • Alerjik nedenlerden dolayı olabilir,
 • Bazı baharatlı yiyecekleri tükettikten sonra meydana gelebilir,
 • Sigara kullanımı,
 • Grip veya soğuk algınlığı gibi nedenler,
 • Süt yada süt ürünlerine karşı olan alerji,
 • Alkol ve kafeinli içecekler,
 • Kadınlarda doğum kontrol hapları,
 • Buruna yabancı bir cisim kaçması,
 • Kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olması,
 • Sık olarak sıcak soğuk geçişleri gibi nedenleri vardır.
Geniz Akıntısı Öksürük Tedavisi

Geniz akıntısı öksürük tedavisi için, öncelikle yapılması gereken evde tedavi olabilir. İlk olarak evde buhar tedavisi yapılabilir, bir leğenin yada tasın içine, yarım çay kaşığı kadar viks koyup üzerine kaynar su ilave edip, kafanızı bir havlu yardımı ile örtüp naneli suyun üzerinde nefes alıp verebilirsiniz, bu yaptığınız bronşların açılmasına yardımcı olacaktır. Bol bol ballı limonlu ılık su tüketilebilir, bunun dışında suyu bol tüketmek gerekir, özellikle boğazı yumuşatıcı bitki çayları içilebilir. Keçi boynuzu pekmezi de tüketebilirsiniz. Bütün bunları uygulamanıza rağmen hala geniz akıntısı ve öksürükte bir azalma görülmüyorsa en kısa zamanda bir doktora gidilmelidir. Doktorun yapacağı muayene ve tetkikler sonrasında vereceği şeyler genellikle hastalığın derecesine göre antibiyotik, öksürük şurubu, balgam söktürücü ilaçlar ve bazı destek amaçlı damlalar olacaktır. İlaçların yanı sırada evde bitkisel tedaviye devam etmenizi, bu arada tozlu ve dumanlı havalardan uzak durmanızı, bol baharatlı yiyeceklerden uzak durmanızı tavsiye edecektir.
]]>
Çoçuk Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.org/cocuk-oksuruk-nasil-gecer.html Wed, 05 Sep 2018 06:33:28 +0000 Çocuk öksürük nasıl geçer, Çocuklar genellikle sürekli hasta olarak büyür. Yaş ilerledikçe hastalık geçirme sıklığı daha da azalır. Bazı çocuk hastalıkları çocuk hastalığı kliniğinde takip edilir. Bu hastalık Çocuk öksürük nasıl geçer, Çocuklar genellikle sürekli hasta olarak büyür. Yaş ilerledikçe hastalık geçirme sıklığı daha da azalır. Bazı çocuk hastalıkları çocuk hastalığı kliniğinde takip edilir. Bu hastalıklar daha çok soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan bazı semptomlardır. Bu semptomlar içerisinde en çok görülen öksürüktür. Öksürük bazı durumlarda tek başına meydana gelirken bazı hallerde de bazı hastalıkların belirtisi olarak meydana gelebilir. Hangi nedene bağlı olarak oluşursa oluşsun öksürüğün geçmesini sağlamak için bazı basit yöntemlerden istifade edilebilir. Ancak öksürüğün tedavisinde esas olanın doktor kontrolünde ilaç kullanmak olduğu unutulmamalıdır. Özellikle çocuk öksürüğü için doktor muayenesi şarttır. Rastgele öksürük şurubu ve benzeri ilaçların kullanılması çocuklara zarar verebilir.  

Çocuk öksürüğü nasıl geçer, yapılması gerekenler nelerdir

Çocuk öksürüğü de tıplı yetişkinlerde olduğu gibi balgamlı ya da balgamsız olarak meydana gelebilir. Özellikle kuru öksürük olarak tabir edilen balgamsız öksürük çocukların deliksiz bir gece uykusu uyumasına dahi engel olur. Oysa ki balgamlı öksürük daha yumuşak olduğu için boğaz ağrısı, fazla öksürme sonucu karın ağrısı gibi şikayetler neden olmaz.Öksürüğün geçmesine katlı sağlayacak yöntemler aşağıda sayılmaktadır. 
 • Çocuk öksürüğünü geçirmenin en kolay yolu onlara bir şey yedirmektense dışarıdan bazı müdahalelerde bulunmaktır. Bunun için bir kumaş parçasına bol miktarda süzme bal sürün. Daha sonra üzerine karabiber serpin. Bu bez parçasının çocuğunuzun göğsüne ya da em göğüs hem de sırtına yerleştirin. Karabiber tam bir şifa kaynağıdır. Karabiber çocuğun bedeniyle temas ettikten bir süre sonra terleme başlar ve öksürük hızla iyileşir. Bu uygulama da çocuğun uyuması çok önemlidir. Bu nedenle akşam yatmadan önce yapın. Ayrıca terin soğutulmaması çok önemlidir.  
 • Kara turp olarak bilinen acı turp ve kuru soğan da öksürük tedavisinde çok etkilidir. Bu sebzeleri çocuklara yedirmek çok zordur. Fakat hazırlanacak doğal ilaç bal kullanılarak yapıldığı için çocuklar tadının kötü olduğunu hissetmeyebilir. Bunun için soğanın ya da kara turpun ortasını çıkartın. İçerisini süzme bal ile doldurarak birkaç gün kapalı bir yerde bekletin. Daha sonra elde edilen tatlı suyu çocuğa içirin. Böylece çocuğun öksürüğü kısa sürede geçer.
 • Çörek otu ölümden başka her derde deva olarak bilinir. Öksürük çörek otuyla kısa süre içinde geçer. Bunun için çörek otunun tozuyla balın karıştırılıp çocuğa yedirilmesi gerekir.Kullanacağınız tozu evde günlük olarak kendiniz hazırlayın. Yine bir miktar çörek otunu suyla kaynatıp süzerek çocuklara içirebilirsiniz.
 • Bulunulan oram ne kadar kuru olursa öksürük o kadar artar. Bu nedenle ortamı nemli tutacak önlemler alınmalıdır. Yine çocuklara buhar banyosu yaptırılabilir.  
 • Çocuk öksürük nasıl geçer diye düşünen yetişkinlere verilecek bir diğer cevap ise ballı zencefil karışımıdır. Bu en klasik ve asla eskimeyen öksürük tedavi yöntemidir. Bu karışımı limonla daha kolay yenilir hale getirebilirsiniz.
]]>
Çoçuklarda Gece Kuru Öksürük https://www.oksuruk.org/cocuklarda-gece-kuru-oksuruk.html Wed, 05 Sep 2018 16:42:28 +0000 Çocuklarda gece kuru öksürük, pek çok anneyi endişelendiren aynı zamanda çocukların gece uyumasını da engelleyen öksürük çeşitlerinden biridir. Çocuklarda gece kuru öksürük hem ebeveynler için hem de bu durumu yaşayan k Çocuklarda gece kuru öksürük, pek çok anneyi endişelendiren aynı zamanda çocukların gece uyumasını da engelleyen öksürük çeşitlerinden biridir. Çocuklarda gece kuru öksürük hem ebeveynler için hem de bu durumu yaşayan küçük çocuklar için oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Çocuklarda gece kuru öksürük pek çok hastalıkla pekiştirilebilir. Aynı zamanda eğer anne ya da baba çocuğun yanında sigara tüketiyorsa veya çocuğu sigara içilen bir ortam da tutuluyorsa çocuklar gece kuru öksürüğe pek çok kez maruz kalabilir. Çocukların özellikle oldukça küçük olan çocuklarda gece uykusu oldukça düzensiz olmaktadır. Her gelişim döneminde uyku düzeni de değişebilir. Buda hem anneler hem de babalar için oldukça zorlu geceler anlamına gelmektedir. Ancak çocuklarda gece kuru öksürük çocuğun sağlığı açısından da uyku düzeni açısından da oldukça olumsuz bir durum anlamına gelebilir. Çocuklarda gece kuru öksürük mutlaka göz ardı edilmemeli dikkate alınmalıdır. Pek çok hastalık çocuklarda daha erken belirti verebilir. Buda bu belirtilerden biri olabilir. Bu yüzden hem anneler hem de babalar bu konuda titiz davranmalı ve belirtileri dikkate alarak uzman bir hekime danışmalıdır. Ya da çocuklara bitkisel doğal çözümlerle öksürük söktürücü besinler yedirilebilir

Çocuklarda Gece Kuru Öksürük Neden Olur

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çocuklarda gece kuru öksürük pek çok hastalıkla ilişkilendirilebilir Ancak genel olarak bir söylemde bulunacak olursak genelde bağışıklık sisteminde oluşan bir sorun sebebi ile ortaya çıkabilir diyebiliriz. Bağışıklık sistemi çocukların savunmasız bedenini bir çok hastalıktan korur. Ancak bir o kadar da oldukça çabuk etkilenebilir. Çocuklarda gece kuru öksürükte bağışıklık sisteminin hasar görmesinden ortaya çıkabilir. Ya da kalıtsal hastalıklardan kaynaklı da ortaya çıkabilir. Çocuklarda gece kuru öksürük genellikle astım olan çocukların sık sık maruz kaldığı bir durumdur. Astım hastalığı gerekli ilaçlarla belirtileri en aza indirilmektedir. Bu yüzden erken teşhis sayesinde astımdan en az etkilenecek şekilde çocuğunuzu tedavi ettirebilirsiniz. Diğer bir sebebi ise çocuğun demir eksikliği yaşanmasından kaynaklı olabilir Çocuklarda gece kuru öksürük var ise mutlaka çocuğunuzu ilgili hekime götürerek gerekli demir eksikliği tespiti testlerinden yaptırmanızı tavsiye ederiz. Buda oldukça kolay bir şekilde tamamlanacak bir eksikliktir. Çocuklarda gece kuru öksürük sebeplerinden bir diğeri aynı zamanda çocukta bulunan sinüzit olabilir. Yatış pozisyonunda sinüsler hareket ederek boğazı rahatsız eder buda çocuklarda gece öksürük durumunun yaşanmasına neden olur. Bu hastalıkta kolay ve tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. 
]]>
Geçmeyen Kuru Öksürük https://www.oksuruk.org/gecmeyen-kuru-oksuruk.html Wed, 05 Sep 2018 21:00:21 +0000 Geçmeyen Kuru Öksürük, Öksürük hali bireylerin başına gelen sıradan ve doğal durumlardan birisidir. Tıpkı hapşırmak gibi insanın elinde olmayan bir durum olup birden bire ortaya çıkar. Bu durum gelip geçici olup çoğu kez Geçmeyen Kuru Öksürük, Öksürük hali bireylerin başına gelen sıradan ve doğal durumlardan birisidir. Tıpkı hapşırmak gibi insanın elinde olmayan bir durum olup birden bire ortaya çıkar. Bu durum gelip geçici olup çoğu kez herhangi bir tehlike arz etmez. Fakat geçmeyen kuru öksürük sorunu için aynı şeyi söylemek doğru olmaz. Zira bu sorun uzun süreli olarak etkisini korur ve hastada sık sık öksürük sorununun yaşanmasına sebep olur. Bu bakımdan geçmeyen kuru öksürük problemini hafife almak en çok yapılan yanlışların başında gelmektedir. Birçok hasta bu sorun için herhangi bir önlem almaz ve doktora gitmenin anlamsız olduğunu düşünür. Ancak geçmeyen kuru öksürük problemine yakalanan hastaların bu soruna karşı önlem almamaları halinde çok daha büyük sorunlar kendisini bekler. 

Geçmeyen Kuru Öksürük Belirtileri Ve Nedenleri

Geçmeyen kuru öksürük hastalığının bilinen birçok sebebi olabilir. Örneğin kişinin boğazına takılan bir madde sürekli olarak kuru öksürük sorunuyla karşılaşmasına yol açar. Ayrıca bazı mikropların vücuda girmesi sırasında mukus salgılanmasına takılarak sürekli bir şekilde öksürüğe neden olması da geçmeyen öksürüğe neden olur. Geçmeyen kuru öksürük sorunu bazı solunum sistemiyle bağışıklık sistemi bozuklukları sebebiyle de ortaya çıkabilir. Bu durum hastanın sosyal yaşamını zehir haline getirebilir.  Bu sebepten ötürü en kısa sürede önlem alması ve sağlığına dikkat etmesi şarttır. Zira geçmeyen kuru öksürük sorunu kronik.bir hale gelmesi durumunda ise artık geri dönüşü olmayan fiziksel sorunlar ve hastalıklar meydana gelebilir.

Geçmeyen Kuru Öksürük Tedavisi

Geçmeyen kuru öksürük problemi için hastalar mutlaka destek almaları gerekmektedir. Bunun içinde kulak burun boğaz hastalıkları doktorlarına danışarak sorunu detaylı bir şekilde tahlil etmeniz gerekiyor. Zira bu sorun başka büyük hastalıklarında habercisi olabilir. Aynı zamanda da geçmeyen kuru öksürük sorununa sebep olan sigaradan mutlaka uzak durmak ve bir an önce birakmanız gerekmektedir. Aksi halde sorun büyüyerek tedavi edilemeyecek bir hale gelebilir. Ayrıca sigara içilen yerlerden de uzak durmanız gerekmektedir. 

Geçmeyen kuru öksürük sorunu alerjen maddelere bağlı olarak meydana geleceği için bu hususa da dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca odanızı sık sık havalandırarak temiz havayı solumanız gerekir. Aynı zamanda da bol bol sıvı tüketimi de önemli bir konudur. Son olarak geçmeyen kuru öksürük sorununa karşı çözüm olarak bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmanız da yararlı olacaktır. Bunun içinde bal, yağ, süt, zencefil ve limon suyunu tüketmenizin oldukça faydalı olacağını söyleyebiliriz.
]]>
İnatçı Öksürük https://www.oksuruk.org/inatci-oksuruk.html Thu, 06 Sep 2018 13:41:34 +0000 İnatçı Öksürük; Soğuk algınlığı ve grip gibi durumlar sebebiyle geçeceği düşünülen inatçı öksürük durumu sanıldığının aksine çok daha tehlikeli bir şekilde kendisini göstermektedir. Başka basit gibi İnatçı Öksürük; Soğuk algınlığı ve grip gibi durumlar sebebiyle geçeceği düşünülen inatçı öksürük durumu sanıldığının aksine çok daha tehlikeli bir şekilde kendisini göstermektedir. Başka basit gibi tahmin edilen bu sorun sürekli kendini tekrar ederek bireyin hayatını zehir edebilir. Sosyal yaşamını doğrudan etkisi altına alan inatçı öksürük sorunu aynı zamanda da bireyin iş kayıpları yaşamasına dahi yol açabilir. Özellikle de kış mevsiminin gelmesiyle beraber en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Bu durum solunum yolu bölgesinde büyük tahrifat yarattığı gibi enfeksiyon kapmalara bağlı olarak meydana gelen birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. İnatçı öksürük sorunu kişinin hayatını kaybetmesine dahi yol açabilen oldukça tehlikeli bir rahatsızlık türüdür. Ancak bu durum hastalık olarak geçmemektedir. Yalnızca yaşanabilecek olumsuz birtakım hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar.

Bu makalemizde inatçı öksürük problemi ile ilgili olarak yaşanan belirtilerden birkaçı hakkında bilgi verip sizlere bu hususun altını yatan nedenleri açıklayacağız. Aynı zamanda da inatçı öksürük sorunu ile karşı karşıya olan bireyler için ne gibi önlemler alması gerektiğini de irdeleyerek çözüm yollarına değineceğiz

İnatçı Öksürük Sorunun Belirtileri Ve Nedenleri

Geçmeyen ve sürekli olarak boğazda yanmalara neden olan inatçı öksürük problemi bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkarak hastaları zor durumda bırakabilir. Astım, zatürre, grip ve soğuk algınlığı gibi basit sorunların yanı sıra akciğer kanseri ve boğaz enfeksiyonu gibi tehlikeli rahatsızlıklar neticesinde ortaya çıkar. Bu sebepten ötürü inatçı öksürük sorununa karşı önlem almak hayati bir durumdur. Çoğu hasta kuru öksürük sorunu ile karşılaşıp çoğu zaman önemsemez. Oysaki bu rahatsızlık önemsenmediği takdirde başka rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir.

Aynı zamanda da bu rahatsızlık kişinin aşırı sigara ve alkol tüketimi sebebiyle de kendisini şiddetli bir şekilde gosterir. Bu açıdan bireylerin bu tür zararlı maddeleri bir an önce bırakması ve sağlığına dikkat etmesi gerekir. İnatçı öksürük sorunun bir diğer nedeni ya da belirtisi olarak havada bulunan ve mikrop kapmamıza yol açan bakteri ve virüsleri de söylemek mümkündür. Bu durum boğazda mukus salgısının daha az salgılanmasına ve öksürük problemlerine yol neden olur. Bu bakımdan yaşanan tüm bu olumsuz sorunlara karşı bilinçli bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir.

İnatçı Öksürük Sorunu İçin Yapılması Gerekenler Ve Tedavi Yöntemleri

İnatçı öksürük sorunu olan kimselerin bu durumu mutlaka göz önünde bulundurarak tedbir alması gerekir. İlk olarak ufak çapta ortaya çıkan bu sorun yavaş yavaş şiddetini artırarak geçmeyen kuru öksürük haline dönüşür. Kulak burun boğaz doktoruna gidilmediği takdirde ise inatçı öksürük sorunu kronik bir duruma dönüşür. Bu durumun yaşanmasıyla birlikte ise artık alınacak ilaçlar da etki etmeyebilir. Artık hasta için cerrahi müdahale yolu gözüktü demektir.

İnatçı öksürük sorununa karşı aynı zamanda da hastaların mutlaka sigara içilen yerlerden kaçınması gerekir. Odasını sürekli olarak havalandırması ve gerekirse odayı nemli tutmak adına yatmadan önce başucunda ıslak bir havlu bulundurması gerekir. Son olarak inatçı öksürük problemi için bal, süt ve limon gibi bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerine başvurmalarını öneririz.
]]>
Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.org/bebeklerde-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Thu, 06 Sep 2018 23:36:14 +0000 Bebeklerde Öksürüğe Ne iyi Gelir, bebeklerde öksürük kısa sürse de yinede endişe yaratabilmektedir. Öksürük sebebi genel olarak nezledir. Bazen de öksürük sebebi ciddi sorunlar sebebi ile oluşabilmektedir. Bunlar şunlardır: Bebeklerde Öksürüğe Ne iyi Gelir, bebeklerde öksürük kısa sürse de yinede endişe yaratabilmektedir. Öksürük sebebi genel olarak nezledir. Bazen de öksürük sebebi ciddi sorunlar sebebi ile oluşabilmektedir. Bunlar şunlardır:
 • Kramp hastalığı 
 • Boğmaca öksürüğü
 • Bronşit
 • Astım
Öksürük kuru yada balgamlı bir şekilde olabilir. Kuru öksürük sebebi genellikle bebeklerde soğuk algınlığıdır. Bebekler ilk yıllarında bağışıklık sistemleri gelişmesi sebebiyle bir kaç defa soğuk algınlığı geçirmektedirler. Bebeklerde öksürük ile birlikte şu sorunlarda yaşanmaktadır:
 • Ateşlenme
 • Boğaz Ağrısı
 • Burun akıntısı yada burun tıkanıklığı
 • Huzursuzluk
 • Gözlerde kızarıklık
 • İştahsızlık
 • Koltuk altında, boyunda ve başın arka tarafında şişmiş lenf bezleri
Soğuk algınlığı ilaçları bebekler için uygun değildir. İlaçlar kullanılmamalı çünkü bazı yan etkiler bulunmaktadır. Bebeklerde tedavi genel olarak şu şekilde olmalıdır:
 • Bol bol emzirme
 • Dinlenme
 • Eğer bebek 1 yaşından büyük ise ılık bal ve limon verilebilmektedir. 1 yaşından küçük bebeklerde bal verilmemelidir. 1 yaş küçük beklerde tatlı ve şeker yasaktır.
 • Ilık banyo ve buhar hava yollarının açılması için iyi gelecektir.
Bebeklerde Öksürüğe İyi Gelen Yöntemler;
 • Banyo: Bebeklerde öksürüğe neden olan en fazla sebeplerden bir tanesi ateş ve soğuk algınlığıdır. Bundan dolayı ateşin düşürülmesi ve vücut ısısının düzelmesi için ılık banyodur. Banyo bebeğin iyi uyuması ve öksürüğünün çabuk geçmesi için iyi gelecektir. Günde 2-3 defa banyo yapılma ve ekstra dan koltuk altı, ayaklar, eller, kasıkların yıkanması gerekmektedir. Suyun çok fazla soğuk olmaması gerekmektedir.
 • Limon: C vitamini açısından zengin olan limon bağışıklık sistemini desteklemede ve ayrıca hastalıklara karşı korunmaktadır. 4 adet limonu kabukları ile birlikte sıkın ve 1 çorba kaşığı zencefil ile karıştırın. Üzerine yetecek kadar kaynamış su ekleyiniz ve ağzını kapatıp 10 dakika bekletiniz. Bebeğiniz 1 yaşından büyük ise içerisine bal ekleyerek günde 2 defa içirebilirsiniz.
 • Sıcak tavuk çorbası: 1 yaşından büyük bebekler için en uygun seçimlerden bir tanesidir. Tıkanıklığın giderilmesi için ve antioksidan açısından iyileşme süresini hızlandırmaktadır. Evde organik tavuk, ıspanak, havuç ve pancar ile çorba yapabilirsiniz. Günde 2 defa yedirebilirsiniz.
 • Portakal: 2 yaşından büyük bebekler için günde 1-2 bardak taze sıkılmış portakal suyu oldukça faydalıdır. Daha küçük bebekler için ise içerisine su ilave ederek bebeklerinize içirebilirsiniz. 
 • Zencefil: Zencefilin içerisinde anti özellikler bulunmaktadır. Öksürük karşıtı özellikleri bulunmaktadır. Suyun içerisine zencefil katarak kaynatınız daha sonra dinlenmesi için bekletiniz ve içerisine bal karıştırarak içebilirsiniz.
 • Anne sütü: Bebekler için ve özellikle hastalık döneminde bol bol emzirmeniz gerekmektedir. Anne sütü virüs karşıtı olarak oldukça etkilidir. Bebeğiniz hasta iken emmiyorsa farklı pozisyonlar deneyerek emzirmeniz gerekmektedir. 
 • Sıvı tüketimi: Yeterli miktarda sıvı vermeye önem göstermek gerekmektedir. Sıvı alımı mikropların uzaklaşmasında yardımcı olacaktır ve vücut salgılarının seyretilmesinde yardımcı olacaktır. Taze sıkılmış meyve suları, et suyundan yapılmış çorbalar, sebze çorbaları bebeklerin öksürüğünü kesmektedir. 
Ayrıca yapılması gereken ise bebeklerin odalarında hava nemlendiricileri kullanmaları, sıcak su ile buhar banyosu yaptırılarak hava yollarını açık tutmak, besleyici gıdalar yedirmek ayrıca annelerin bol bol emzirmesi, yeterli miktarda uyumasını sağlamak, tuzlu burun spreyi yada damla kullanmak, ev temizliğine dikkat etmek, bebeğin temizliğine dikkat etmek gerekmektedir.
]]>
Öksürürken Kan Gelmesi https://www.oksuruk.org/oksururken-kan-gelmesi.html Fri, 07 Sep 2018 11:29:20 +0000 Öksürürken kan gelmesi: Normal bir hastalık sonucunda grip veya sağuk algınlığı gibi öksürük oluşabilir. Fakat öksürük ile birlikte kan gelmesi solunum yollarında bir sorun olduğunu bize işaret ermektedir. Solunum yollarınd Öksürürken kan gelmesi: Normal bir hastalık sonucunda grip veya sağuk algınlığı gibi öksürük oluşabilir. Fakat öksürük ile birlikte kan gelmesi solunum yollarında bir sorun olduğunu bize işaret ermektedir. Solunum yollarında oluşan bu problem kişiyi hem korkutabilir hem de endişelendirebilir. Öksürük ile birlikte kan gelmesi olayına tıpta hemoptizi denir. Eğer öksürük ile birlikte kan görürseniz ya da bu kan miktarıda oldukça fazla ise lütfen hemen bir doktora gidiniz. Çünkü vücutta sizin bilmediğiniz bir hastalık olmuş olabilir. Öksürük ile birlikte gelen kanın miktarının çok fazla olması tehlikeli bir durumun olduğunu bize işaret eder. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman hemen bir doktora gitmelisiniz. Solunum sistemi organların da ( burun, farenk (yutak), larenk ( gırtlak ), bronşlar, bronşioller ve akciğerler ) oluşan bir hasar sonucu öksürük ile birlikte kan gelmesi yani hemoptizi görülebilir. Öksürük ile birlikte gelen bu kanın görünüşü biraz farklı olabilir. Ama korkmayınız. Bazı insanlarda mukuslu, bazı insanlar da ise kırmızı köpüklü bir şekilde görülür. Ölsürük ile birlikte gelen kanın rengi; pas rengi gibi görünüyor olmasına karşın genellikle parlak kırmızı bir renktedir.

Öksürürken kan gelmesinin nedenleri:  

Öksürük ile birlikte gelen kanın solunum yollarında bir problemin oluştuğunu bize söyler. Ve öksürükle gelen kanın birçok nedeni olabilir. Solunum sistemi organlarında bir hasara bağlı olarak ya da solunumsal bir enfeksiyon sonucunda öksürürken kan gelebilir. Bu yüzden önce nedeni bulmalı sonra tedaviye başlanmalıdır. Solunumsal bazı koşullar, bronşlara veya ciğere bağlı enfeksiyon oluşması, doğrudan bu durumun bazı olası nedenleridir. Çocuklarda hastalık veya solunum yoluna yabancı bir cismin kaçması sonucunda öksürük ile birlikte kan gelebilir. Bu yüzden yetişkin,  çocuk ve bebeklerde görülen öksürüklü kanın neden kaynaklandığı bu duruma sebep olan etmenin ne olduğu çok önemlidir.  Özellikle küçük bebek ve çocuklar da öksürük ile birlikte görülen kan daha tehlikeli olabilir. Solunum yolunda eğer yabanco cisim varlığı gözlendise hemen cerrahi bir müdahale yapılarak solunum yolu açılmalıdır. Yoksa kişinin solunumunu keserek hayati risk oluşturabilir.

Öksürürken kan gelmesinin tedavisi: 

Öncelikle sakin olun. Eğer ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyorsanız ise hemen bir doktora başvurun.  Öksürüğünüz ile gelen kanın öncelikle neden kaynaklandığı kanamaya sebep olan etmenin ne olduğu bulunmalıdır. Neden bulunduktan sonra ise tedaviye başlanmalıdır. Doktorunuzun vermiş olduğu damarlarda daralmaya vazokonstriksiyon sağlayacak ya da buzlu serum kullanılır. Hastanın öksürükle çıkan kanın rengine bakılarak hastalık teşhisi yapılabilmektedir. Öksürük ile birlikte gelen kanın rengi, kokusu, miktarı ve görünümü çok önemlidir. Eğer öksürme ile  bulantı ya da kusma da gözlendi ise bu durumu mutlaka doktorunuza söylemelisiniz. Yapılan değerlendirmeler sonucunda öksürükle gelen kanın nedeni bulunarak tedaviye başlanır. Eğer uygulanan tedaviler sonuç vermezse o zaman cerrahi müdahale yapılabilir. Doktorunuzun yapmış olduğu cerrahi müdahale hastalığınıza iyi gelebilir.
]]>
Burun Tıkanıklığı Öksürük https://www.oksuruk.org/burun-tikanikligi-oksuruk.html Fri, 07 Sep 2018 19:38:39 +0000 Burun tıkanıklığı öksürük: İşte kış mevsiminde vazgeçilmez olan hastalık belirtileri burun tıkanıklığı ve öksürük. Özellikle kış mevsiminlerinde grip, soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı ve öksürük kişide Burun tıkanıklığı öksürük: İşte kış mevsiminde vazgeçilmez olan hastalık belirtileri burun tıkanıklığı ve öksürük. Özellikle kış mevsiminlerinde grip, soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı ve öksürük kişide oldukça rahatsız edici bir durum oluşturur. Hastalığın belirtisi olan burun tıkanıklığı kişinin rahat bir şekilde nefes alıp vermesini olumsuz etkiler. Burun tıkanıklığı olan kişi solunum yolunun kapanması ile burnundan değil ağzından nefes alıp vermeye başlar. Ve bu durum hem kişiyi rahatsız eder hem de sağlık açısından kişiyi olumsuz etkiler. Çünkü burundan alınan hava temizlenip, ısıtılıp öyle vücuda gönderilir. Ağızdan alınan hava da ise böyle bir durum yoktur. Burun tıkanıklığı kişide grip ya da soğuk algınlığının dışında sinüzit gibi bazı hastalıklara da sebep olur. Genel olarak sinüzit hastalığı gibi durumlarda kirli hava ve soğuk havalar burun tıkanıklığı oluşumunu etkiler. Çeşitli hastalıklar sonucunda meydana gelen burun tıkanıklığı özellikle kış mevsimi hastalıklarında gözlenen bir belirtilir. Kimi insanlarda oluşan burun tıkanıklığı hastalığın boyutuna göre değişebilir. Bazen bir iki günde burun tıkanıklığınız geçerken bazen bir hafta kadar sürebilir. Bu sürenin oluşmasının tek nedeni ise kişinin hem vücut direncine hemde hastalığı ne kadar sürede atlattığına bağlıdır. Özellikle kış aylarında soğuktan kaynaklanan bronşların tıkalı olması vеya zatürе gibi hastalık durumlarında burun tıkanıklığı ve öksürük sorunu ilе karşı karşıya kalmanıza neden olur. Bu yüzden kişi kendine çok dikkat etmeli, kalın giyinmeli ve bol bol C vitamini almayı ihmal etmemelidir.

Burun tıkanıklığı öksürük: Burun tıkanıklığı, balgam, baş ağrısı,baş dönmesi ve vücutta oluşan ağrılar grip veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların belirtisidir. Öksürük; vücuda giren yabancı cisim ya da partiküllerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Akciğerlerde ya da bronşlarda meydana gelen öksürük önce hafif daha sonra ise artarak daha ağır hastalıklara sebebiyet verebilir. Akciğerlerin dışarıdan gelen kimyasal, mekanik ya da ısı farklılığı oluşturan etkenlere karşı geliştirdiği bir refleks olan öksürük, meydana geliş şekliyle çeşitli anlamlar taşıyor. Öksürük aslında vücudun dış ortama ve yabancı maddelere karşı vermiş olduğu bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük kişinin durumuna, hastalığa neden olan etmenin durumuna göre değişebilmektedir. Öksürüğe neden olan etmen kişide  kuru öksürük, balgamlı öksürük ya da alerjik öksürük olarak ortaya çıkmaktadır. Kişi bu öksürük çeşitlerinden hangisine yakalandı ise ona göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Burun akıntısı öksürük: Sonuç olarak kış hastalıkları arasında gözlemlenen belirtiler arasında yer alır. İlk hastalık başladığında daha hafif seyrederken ileri aşamalarda bu durum ilerleyebilir. Hasta olan kişi kendi hastalığının kendi doktoru olmalıdır. Eğer hastalığınız sizin yaptığınız yöntemler ile geçmiyor o zaman uzman bir doktora danışabilirsiniz.
]]>
Bebek Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.org/bebek-oksuruk-surubu.html Sat, 08 Sep 2018 19:34:01 +0000 Bebek Öksürük Şurubu, öksürük bebeğin sağlık durumunu olumsuz etkiler. Boğaz ve solunum yolunu tahriş ederek öksürük oluşur. Öksürük akciğer enfeksiyonun ve solunum yolundaki balgamın sökülmesini sağlar. Kuru öks Bebek Öksürük Şurubu, öksürük bebeğin sağlık durumunu olumsuz etkiler. Boğaz ve solunum yolunu tahriş ederek öksürük oluşur. Öksürük akciğer enfeksiyonun ve solunum yolundaki balgamın sökülmesini sağlar. Kuru öksürük soğuk algınlığı ile başlar ve boğazda enfeksiyon oluşturur. Bebeğin yanında sigara içiliyorsa sigaranın dumanı bebeğin nefesini tahriş eder. Bebeğin aralıklı öksürmesine neden olur. Bebekte öksürük problemi varsa bebek öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Önce boğazdaki balgamın çıkarılması gerekir. Bebeğin sırtına hafif vurarak balgamın çıkarılması sağlanır. Balgam çıkarıldıktan sonra bebek doktora götürülmelidir. Bebeğe öksürük şurubu 2 yaşına kadar verilmez. Bebek için soğuk algınlığı ve ağrı kesici ilaç verilir. Bu ilaç öksürüğü keser. Burun tıkanıklığı için buhar spreyi uygulanır. Bebeğe evde bakım yapılmalıdır. Bol sıvı besinler ile hastalık tedavi edilmelidir. Ilık su bebeğe verilmelidir. Bebek sıcak ortamda bakılmalıdır. Oda sıcaklığı normal olmalıdır. Sarımsak yoğurt verilmelidir. Sarımsak içinde antiviral etkisi olduğu için iyileşmeyi sağlar. Ihlamur ve zerdeçal birlikte kaynatılır. Karışım içine bir çay kaşığı bal ilave edilir. Ceviz ve bal karışımı bebeğe verilir. Tereyağı eritilir ve içine pekmez koyulur. Bebek için sağlıklı yöntem olur. Ihlamur ve ayva yaprağı kaynatılır. Karışık bitki çayı olarak bebeğe verilir. Bebeğin 1 haftaya kadar iyileşmesi sağlanır.

Bebek Öksürük Belirtisi

Öksürük bebeğin sağlığını etkiler. Bebekte iştahsızlık oluşur. Sürekli kusma görülür. İshal oluşur. Mama yemeyi bırakır. Anne sütünü emmez. Sütü yutamama görülür. Uyku düzeni bozulur. Bebek gece sürekli uyanır ve daha uyuyamaz. Devamlı ağlama hissi oluşur. Nefes alırken hırıltı sesi oluşur. Bebek huzursuz olur. Baş ağrısı olur. Vücut ısısı artar.
]]>
1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.org/1-yas-bebeklerde-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Sun, 09 Sep 2018 12:53:32 +0000 1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir, bebeklerde öksürük akciğerde meydana gelen enfeksiyonun solunum yolunu tıkamasıyla meydana gelir. Kuru ve gıcık öksürük şekilde oluşabilir. Bu durum bebek için rahatsız edici d 1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir, bebeklerde öksürük akciğerde meydana gelen enfeksiyonun solunum yolunu tıkamasıyla meydana gelir. Kuru ve gıcık öksürük şekilde oluşabilir. Bu durum bebek için rahatsız edici durumdur. Öksürük boğazı tahriş ettiği için bebeğin sağlığına etki eder. Boğazda iltihap oluşur. Bebek için öksürük ciddi sorun oluşturuyorsa doktor kontrolünde öksürük ilacı kullanılmalıdır. 1 yaş bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir denildiğinde karışık bitki çayı hazırlanır. Bitki çayı bebeğin iyileşmesini sağlar. Derin kap içine elma kabuğuyla doğranır. İçine elmanın çekirdeği, karanfil, ıhlamur, tarçın ve bir dilim limon koyulup kaynatılır. Kaynayan karışım süzülür. Ilık olduğu zaman içine şeker veya bir tatlı kaşığı bal ilave edilir. Bebeğe verilir. Pekmezin içine tatlı kaşığın ucu ile tarçın koyulur ve karıştırılır. Bebeğe verilir. 3 günde bebeğin iyileştiği görülür. Ihlamur, bal, elma kabuğu ve karanfil karışımıda bebek için faydalı olur. Bebeğe elma kürü yapılabilir. Elma haşlanıp ezilir ve bebeğe verilir. Tereyağı eridikten sonra içine pekmez koyulur ve ılık olduktan sonra bebeğe verilir. Pekmez bebeğin boğazının kısa zamanda iyileşmesini sağlar. Pekmez içinde antiviral etkisi olduğu için boğazı enfeksiyondan temizler. Çok sağlıklı yöntem olur. Ihlamur, portakal kabuğu, limon ve nane yağrağı kaynatılır ve bebeğe verilir. Bu yöntemler bebeğin öksürüğün geçmesi için faydalı olur. Kür hazırlamakta bebeğe faydalı olur. İstenilen meyve haşlanıp ezilir. Kür üzerine tarçın serpilir veya bir tatlı kaşığı bal ilave edilir. Bu yöntemler bebeğin öksürüğün geçmesi için ve sağlıklı büyümesi için faydalı olur. 

1 Yaş Bebekte Öksürük Nedenleri

Bebeğin öksürmesine neden olan bir çok etmen vardır. Anne sütünden bebeğe mikrop geçerse öksürük oluşur. Boğazda enfeksiyon sonucu iltihaplanma oluşur. Boğaz tahriş olur ve kuru öksürük görülür. Hijyensiz bebeğe bakım yapılırsa öksürük oluşur. Bebeğe soğuk su ve tarihi geçmiş ek mama verilince öksürük oluşabilir. Bademciği şişmişse balgamlı öksürük oluşur. Bebek iştahsızsa, uyku düzeni yoksa sürekli hastalanır. Bebek sık sık banyo yapıp üşütüyorsa öksürük oluşur. Bebekte demir eksikliği varsa vitamin ağırlıklı besin verilmiyorsa öksürük devamlı oluşur.
]]>
Kedi Öksürüğüne Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.org/kedi-oksurugune-ne-iyi-gelir.html Mon, 10 Sep 2018 05:01:50 +0000 Kedi Öksürüğüne Ne İyi Gelir, Öksürük insanların ve hayvanların neredeyse hepsinde görülür. Doğal olarak kedilerin de öksürdüğüne bir çok kişi şahit olmuştur. Hatta kedinin hapşırdığını mı yoksa öksürdü Kedi Öksürüğüne Ne İyi Gelir, Öksürük insanların ve hayvanların neredeyse hepsinde görülür. Doğal olarak kedilerin de öksürdüğüne bir çok kişi şahit olmuştur. Hatta kedinin hapşırdığını mı yoksa öksürdüğünü mü anlamak oldukça güçtür.  

Kedi öksürüğüne ne iyi gelir  Kediler neden öksürür 

Kedilerde de insanlarda olduğu gibi üst solunum yolu enfeksiyonları yaşanır. Buna bağlı olarak öksürük yaşanması da oldukça olağandır. Ama bunların dışında tüy dökme zamanında kedilerin çok fazla tüy yutmasının da sebep olduğu söylenir. Kedi bu süreç içerisinde bilinçli olmaksızın haddinden fazla tüy yuttuğu için midesinde biriken tüy adeta yumak şeklini alır ve kedinin öksürmesine sebebiyet verir. Aslında öksürmesi iyidir çünkü rahat kusmasını sağlar. Fakat tüyün çokluğu kusmayı zorlaştırır ve kediyi yemek yiyemez hale getirir. Bunun sonucunda kedi halsiz ve bitkin kalır. Böylesi durumlarda taze çim, çimen veya malt yemesi önerilir. Kedinin kusmasına yardımcı olur. Tüy yutmadan kaynaklı bir öksürük ise veteriner de aynı şeyleri tavsiye edecektir. Kedilerin öksürüğü solunum yolu veya sindirim sistemi ile alakalı olabileceği gibi yaşının ilerlemesi sebebiyle de ilgili olabilir. 

Kedileri nasıl beslemeliyiz 

Sorun sindirim ve solunum sisteminde ise veteriner yardımıyla ilaç tedavisine dikkat edilmelidir. İlaç tedavisi kesinlikle  aksatılmamalıdır. Kedi öksürüğüne ne iyi gelir sorusuna düzenli tedavi ile cevap verilebilir. Bunun yanında kedilerin etçil hayvanlar olmalarından dolayı kemik suyu ve kemik iliğinin sık sık verilmesi metabolizmalarını düzene sokmalarında yardımcı olacaktır. Ayrıca kedilerin öksürüğüne iyi gelen şeylerden biri de süt ve süt ürünleridir. Sütü hasta iken içmek istemeyebilirler ama sütten yapılan yoğurt olsun peynir olsun hatta çökelek peyniri bile severek yerler ve hastalığı atlatmaları daha kısa sürede gerçekleşir. Süt ve süt ürünleri hem kedinin sevdiği şeylerdir hem de vücudun direncini artırıp öksürüğün kesilip kedinin sağlığına kavuşmasında önemli rol oynar. 
]]>
Bebeklerde Öksürük Ve Balgam https://www.oksuruk.org/bebeklerde-oksuruk-ve-balgam.html Tue, 11 Sep 2018 00:51:36 +0000 Bebeklerde Öksürük Ve Balgam; Bebeklerde yaradılış gereğince naif bir fıtrata sahiptir. Bu nedenle virüs ve bakteriler ciddi anlamda bebeklerde rahatsızlık ve hastalıklara neden olabilmektedir. Bebeklerde öksürük ve b Bebeklerde Öksürük Ve Balgam; Bebeklerde yaradılış gereğince naif bir fıtrata sahiptir. Bu nedenle virüs ve bakteriler ciddi anlamda bebeklerde rahatsızlık ve hastalıklara neden olabilmektedir. Bebeklerde öksürük ve balgam ciddi hastalıkların işareti olabilir. Bebekler özellikle soğuk kış günlerinde hastalanmamaları için ciddi anlamda korunmaları gerekir. Olası grip veya soğuk algınlığı gibi hastalıklar bebeklerin sağlık açısından ciddi problemlere yaşatabilmektedir. Bu nedenle ebeveyn bebeklerde öksürük ve balgam gibi rahatsızlıklar ile karşılaşması halinde konuyu uzman doktorlara bildirmelidir.

Bebeklerde Öksürük ve Balgam Nedenleri

Bebeklerde öksürüğün ve balgamın nedeni zararlı virüs ve bakterilerdir. Bebekler viral enfeksiyon rahatsızlıkları geçirmeleri halinde üst ve alt solunum yollarında şişkinlikler ve kızarıklıklar oluşabilir. Ayrıca solunum yolu hastalıkları ve bronşit gibi rahatsızlıklar öksürük ve balgamın başlıca nedenlerindendir. Tedbir alınmaması gibi durumlarda astım gibi kronik hastalıkların oluşmasına neden olur. Bebeklerde öksürük ve balgam oluşmasının temelinde ateşlenme, huzursuzluk, boğaz da yanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve iştahsızlık problemleri öksürük ve balgamın başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Bebekler fıtrat gereğince virüslerden korunamazlar ve vücutları antikor üretmekte sıkıntı yaşarlar. Bunun için böylesi bir rahatsızlıkla karışlanması halinde bebeğe bol miktarda gıda takviyesi yapılmalıdır. Ayrıca bebek gelişiminde anne sütü önemli bir yere sahip olmakla birlikte bebeğe gıda takviyesi için A, B ve C vitamini içerir sıvı gıdalar verilmesinde fayda bulunmaktadır. Şayet böyle rahatsızlıklar bebeklerde görülmekte ise konu uzman çocuk doktoruna bildirilmelidir.

Bebeklerde Öksürük ve Balgam ve Tedavi Yöntemleri

Bebekler soğuk algınlığı veya iç hastalıklardan kaynaklı öksürük ve balgam rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir. Böylesi bir durumla karşılaşılması halinde ebeveyn, bebeği gözetim altında tutmalıdır. Kesinlikle bilinçsiz ve uzman hekimin bildirdiğinin dışında ilaç tedavileri uygulanmamalıdır. Bebeklerde öksürük ve balgam kronik rahatsızlıklarda kaynaklı değil ise bitkisel karışımlar ile kısa süre de tedavi edilmektedir. Bunun için uzman hekimin bildirdiği besinler tüketilmelidir. Balgam ve öksürüğün tedavisi amacıyla bebek dinlendirilmeli ve anne sütüne devam ettirilmelidir. Bununla birlikte uzman hekimin bildirdiği talimatlar doğrultusunda ilaçlar kullanılabilir. Şayet doktorun belirtmiş olduğu ilaç tedavisine rağmen bebek de öksürük ve balgam rahatsızlığı devam ediyorsa konu uzman hekime bildirilir. Bu dönemde çocuk da ateşlenme, kusma ve bulantı gibi problemler devam etmesi halinde uzman hekime başvuruda bulunulmalıdır. 

]]>
Boğazda Kaşıntı Ve Öksürük https://www.oksuruk.org/bogazda-kasinti-ve-oksuruk.html Tue, 11 Sep 2018 21:11:38 +0000 Boğazda kaşıntı ve öksürük, küçük bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bunun iki nedeni vardır. Ya alerjik bir durumun ya da soğuk algınlığının belirtisidir. Gece uykunuzda sizi yakalayabilir, günlük işlerinizi et Boğazda kaşıntı ve öksürük, küçük bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bunun iki nedeni vardır. Ya alerjik bir durumun ya da soğuk algınlığının belirtisidir. Gece uykunuzda sizi yakalayabilir, günlük işlerinizi etkileyebilecek derecede rahatsızlık verebilir ve boğazda ağrı ve tahrişe neden olabilir.
 
Boğazda Kaşıntı ve Öksürüğün Nedenleri;

Enfeksiyonel Rahatsızlıklar; Çeşitli bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalar boğazda enfeksiyon oluşturabilir. Bu kısımda oluşan enfeksiyon ise boğazda kaşıntı ve öksürük şikayetleri ile kendini gösterir. Boğaz enfeksiyonları antibiyotik ve antiseptiklerle tedavi edilir. Eğer enfeksiyon küçük ise tuzlu gargara yapılarak da tedavi edilebilir.

Vücudun Susuz Kalması (Dehidrasyon); Boğazda kaşıntı ve öksürüğün en yaygın nedenlerinden biri vücudun susuz kalmasıdır. Boğazın kurumasıyla birlikte vücudun yeteri kadar mukus üretememesinde ortaya çıkar. Böyle durumlarda bol bol su tüketmek hastalığın ilerlemesine yardımcı olabilir. Fakat bu yöntem işe yaramazsa o halde bir doktora başvurmanızda fayda var.

Psikolojik Etkenler; Sinir, stres, kaygı gibi psikolojik durumlar vücutta fizyolojik sonuçlara neden olmaktadır. Bazen çok gergin ve stresli ortamlarda boğazda gıcık, kaşıntı ve öksürük meydana gelebilir. Özellikle topluluk konuşmalarında bu duruma yaygın olarak rastlanmaktadır. Bu nedenle bol su içmek bu sorunu ortadan kaldırmak için faydalı olabilir.

Sigara İçmek; Sigaranın sağlığımıza ne kadar zarar verdiğini çoğumuz bilir. Sigara içenlerde boğazda tahriş sık rastlanılan bir durumdur. Dolayısıyla bu tahriş boğazda kaşıntı ve öksürüğe neden olmaktadır.

Beslenme ve Yaşam Tarzı; Bol su tüketmemekle birlikte yediğimiz gıdalar da boğazda kaşıntı ve öksürüğe yol açmaktadır. Çok fazla çay ve kahve tüketmek vücudun susuz kalmasına yol açtığı için boğazda kaşıntıya neden olabilir. 

Boğazda Kaşıntı ve Öksürüğün Tedavisi

Zencefil-Bal Karışımı; Bir bardak zencefil çayına 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp içerseniz boğazınızdaki kaşıntı ve öksürüğünüze iyi gelecektir.

Tuzlu Su ile Gargara; 1 bardak suya yarım çay kaşığı tuz atıp bu karışımla boğazınıza gargara yapın ve suyu tükürün. Bu işlemi gün içerisinde kaşıntı oldukça yapmaya özen gösterin. 
]]>
Zencefil Bal Limon Öksürük https://www.oksuruk.org/zencefil-bal-limon-oksuruk.html Wed, 12 Sep 2018 06:56:53 +0000 Zencefil Bal Limon Öksürük; Öksürük sorunu olan kimselerin mutlaka uzman bir destek almaları şarttır. Bu hususta yaşanan sorunla ilgili olarak bazı ilaçları ve şurupları kullanabilir. Bununla birlikte iğ
Zencefil Bal Limon Öksürük; 
Öksürük sorunu olan kimselerin mutlaka uzman bir destek almaları şarttır. Bu hususta yaşanan sorunla ilgili olarak bazı ilaçları ve şurupları kullanabilir. Bununla birlikte iğne ya da serum tedavileride öksürük problemi için uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Ancak tüm bunlardan korkan ve başka çözüm yolları aramak isteyen kimseler olabilir. Onlar için ise doğal yöntem olan bitkisel ürünlere yönelmelerini öneririz. Bu bitkisel ürünlerin başında ise zencefil bal limon öksürük tedavisini belirtmekte fayda var. Zira öksürük sorunu yaşayan birçok kimse yaşanan sorundan ötürü boğazında yanma hissedecektir.  Bu yanma hissini hafifletmek adına bazı önlemleri vakit kaybetmeden uygulaması gerekmektedir. Ayrıca yediklerine ve içtiklerine de dikkat etmesi gerektiğini unutmamalıdır. Zencefil bal limon öksürük sorunu meydana gelmesine karşı etkili bir yöntemdir. Bu doğrultuda doğal ve bitkisel olan tedaviye başvurmak anlamlı bir yaklaşım olacaktır. Zira zencefil bal limon öksürük açısından ilaçlarda olduğu gibi herhangi bir yan etki göstermeyeceğinden gönül rahatlığıyla hastalara tavsiye edilebilir.

Bu makalemizde sizlere zencefil bal limon öksürük sorununa karşı etkisinden bahsedeceğiz. Limon ve zencefil kullanımı sayesinde ne gibi etkilerin yaşanacağından söz edeceğiz. Hazırlayacağınız kür sayesinde zencefil bal limon öksürük problemine yakalanan için oldukça etkili olur. Bu bakımdan hastaların mutlaka bu soruna karşı bitkisel ürünlerden yapılan türü uygulamalarını öneririz.

Zencefil Limon Öksürük Kürü

Öksürük sorunu bulunan hastalara şurup niyetine kendilerinin hazırlayacakları oldukça etkili bir yöntem açıklayacağız. Evde rahatlıkla hazırlayacağınız bu kür sayesinde zencefil bal limon öksürük sorununa karşı hastaların anlamlı bir atacaklarını belirtelim. Ancak başka etkili kürler sayesinde de bu soruna karşı çözüm bulmanız mümkün olacaktır. Örneğin bal, süt ve soğan gibi doğal besinleri kullanmanız halinde de etkili bir yanıt almanız mümkündür. Bizler size bu makalede zencefil bal limon öksürük için ne kadar etkili ve bu iki bitkisel ürünü kullanarak nasıl bir kür elde edeceğinizi belirteceğiz.

Boğaz ağrısı yaşayan bireyler için de zencefil bal limon öksürük kütünü kullanmalarını tavsiye ederiz. Bu kürü hazırlamak için ise öncelikle birkaç tane limonu iyice sıktıktan sonra içine zencefil katmak olacaktır. İsteyenler aynı zamanda da bu kürün içerisine bal ya da süt ekleyebililer. Her türlü etkisini göreceğiniz bu doğal yöntem sayesinde öksürük neticesinde oluşan boğaz yanmalarının da önüne geçmeniz mümkündür. Zencefil bal limon öksürük sorununa karşı hazırlanmış olan doğal bir şuruptur diyebiliriz. 

Piyasa satılan ürünlerin birçoğu olumsuz durumların yaşanmasına neden olacağından birçok hastaya zencefil bal limon öksürük kürünü hazırlamalarını önermekteyiz. Bu sayede çok rahat bir şekilde öksürük sorunlarının ortdana kalktığını görebilirsiniz. Ayrıca bebeklerde görülen öksürük hastalığı sebebiyle çoğu kez onlara ilaç ya da şurup vermek mümkün olmayabilir. Bu bakımdan hastaların daha dikkatli olması ve bu doğal ev şurubunu bebeklerine gönül rahatlığıyla vermelerini tavsiye ederiz. Zencefil bal limon öksürük kürü için yediden yetmişe herkesin kullanması halinde çözüm bulacağını belirtebiliriz. Hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Öksürük https://www.oksuruk.org/ibrahim-saracoglu-oksuruk.html Wed, 12 Sep 2018 19:51:57 +0000 İbrahim Saraçoğlu öksürük: hakkında vermiş olduğu bilgiler tıbbi tedavi niteliği taşımaktadır. Çoğu zaman ilaca bile gerek kalmadan iyileştirilebilen öksürük doğru tedavi yöntemleri ile çok daha kısa sürede iyileştir İbrahim Saraçoğlu öksürük: hakkında vermiş olduğu bilgiler tıbbi tedavi niteliği taşımaktadır. Çoğu zaman ilaca bile gerek kalmadan iyileştirilebilen öksürük doğru tedavi yöntemleri ile çok daha kısa sürede iyileştirilebilmektedir. Öksürük çoğu zaman kış aylarında kişilerde görülen bir problemdir. Soğuk algınlığı, grip veya nezle gibi kış hastalıklarının belirtisi olarak gözlemlenen öksürük İbrahim Saraçoğlu tavsiyeleri ile bitkisel olarak tedavi edilebilmektedir. Öksürük çoğu zaman doktorlar tarafından hastalık olarak nitelendirilmez. Öksürük herhangi bir hastalığın belirtisi olarak vücutta oluşmaktadır. Bu hastalıkların tedavisine iyi gelen birçok bitkisel yöntem hastalığı tedavi etmeye başlayarak öksürüğün kesilmesine fayda sağlamaktadır. Şimdi İbrahim Saraçoğlu öksürük için bitkisel yöntemleri inceleyelim.

İbrahim Saraçoğlu öksürük bitkisel tedavi yöntemleri:
 • Öksürük için soğan kürü: Soğanın kabuklarını soyarak parçalara ayırın. Parçalara ayrılan soğanı bir tava veya çaydanlık içerisine alın ve üzerine 2 su bardağı kadar su ilave edip ocağın altını açın. Kısık ateşte kaynamasını bekleyin kaynadıktan sonra yaklaşık 5 dakika kadar suyu soğanla beraber kaynatın. Daha sonra ocağın altını kapatın ve dinlenmeye bırakın. Hazırlanan karışım biraz ılıdıktan sonra süzün ve 1 çay bardağı için. Günlük olarak hazırlanması gereken soğan suyunu sabah akşam birer çay bardağı içtiğinizde öksürüğünüzün ilaç kullanmadan doğal yollardan giderildiğini göreceksiniz.
 • Öksürük için keçiboynuzu: 1 litre kadar su içerisine 20 tane keçiboynuzunu küçük parçalara ayırarak biraz bekletin. Keçiboynuzu su içerisinde iyice ıslandıktan sonra ocağın altını açarak yarım saat kadar kaynatın. Süre dolunca ocağın altını kapatarak hazırlanan keçiboynuzu suyunu süzün. Hazırlanan keçiboynuzu suyunu sabah ve akşam tüketebilirsiniz. Bu karışımı içerken aç karnına olmanız gereklidir. bu karışım düzenli bir şekilde kullanıldığında kısa sürede öksürüğün hafiflediğini göreceksiniz.
 • Öksürük için elma çayı: Bir elmayı kabukları ile beraber bir çaydanlık içerisine dilimleyin ve üzerine 2 su bardağı su ilave ettikten sonra ocağın altını açın. Yaklaşık 15 dakika kadar kısık ateşte pişirilen elma süzülerek elde edilen su bardağa alınır. Elma çayını tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Günde 2 bardak elma çayı hazırlanması şiddetli öksürükleri bile giderebilecek etkidedir.
 • Öksürük için dut pekmezi: Dut pekmezi içerisine çok az tereyağı ve karabiber ilave edip ocak üzerinde biraz ısıtılması öksürüğün ilerlemeden iyileşmesine fayda sağlamaktadır. Şiddetli öksürüklerde bile oldukça etkili olan bu yöntem bir çok kişi tarafından tercih edilen en popüler yöntemlerdendir.
 • Öksürük için karaturp ve bal: İbrahim Saraçoğlu öksürük probleminin tamamen giderilmesi için en etkili yollarından biride karaturp yöntemidir. Kara turpun üstünü kapak olarak bir bıçakla kesin. Daha sonra kara turpun içini bir kaç yerden oyun. Oyulan yerlere bal doldurun ve turpun altına delikler açın. Turpu bir bardak üzerine koyarak önceden turpun baş kısmını keserek yaptığınız kapağı turpun üstüne tekrar kapatın. Bardağa süzülen turp suyunu gün içerisinde kaşıkla şurup gibi içerek tüketin. Bu yöntem öksürük probleminin tamamen yok olmasına fayda sağlayacaktır.
]]>
Öksürük https://www.oksuruk.org/oksuruk.html Thu, 13 Sep 2018 18:01:00 +0000 Öksürük; 7'den 70'e herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunudur. Öksürük pek çok hastalıkla kıyaslandığında basit ve kolay iyileşebilen bir hastalık olduğu için yaklaşık 1 hafta gibi bir zaman dilimi içeri
Öksürük; 7'den 70'e herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunudur. Öksürük pek çok hastalıkla kıyaslandığında basit ve kolay iyileşebilen bir hastalık olduğu için yaklaşık 1 hafta gibi bir zaman dilimi içerisinde iyileşme sürecine girer. Halk arasında genellikle bir hastalık olarak algılanan öksürük aslında vücudun kendisini korumak için geliştirdiği bir çeşit reflekstir. Yani öksürük sayesinde insanlar bazı yabancı maddeleri hızlı bir refleks olarak hızla dışarı atar. Bu refleks sadece basit bir öksürükten ibaret olabileceği gibi bazen de bazı ciddi hastalık belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Öksürük genel olarak 2 farklı ad altında incelenebilir. Bir akut öksürük, diğeri ise kronik öksürüktür. Kronik öksürük 3-4 hafta içerisinde iyileşemeyen ya da azalma eğilimine girmeyen öksürüğe verilen isimdir. Akut öksürük ise kısa bir süre sonra iyileşir. Öksürük bazen de hastada meydana getirdiği etkilere göre mukozalı ya da mukozasız öksürük olarak da çeşitlere ayrılabilir.

Öksürüğün oluşum nedenleri ve yapılması gerekenler nelerdir
 • Hangi yaş grubu olursa olsun öksürüğün meydana gelmesinin en önemli nedeni soğuk algınlığıdır. Mevsimsel hava değişikliklerine bağlı olarak özellikle kış mevsiminde daha fazla meydana gelir. Bebekler, çocuklar ve gebelerin bu mevsimde daha dikkatli ve özenli olması tavsiye edilir. Bu nedenle soğuk havaya çıkarken mutlaka yörenin iklimine uygun kıyafetler tercih edilmelidir. Kalın değil yeterli giyinmek daha önemlidir. Aksi halde ter bağlı olarak da soğuk algınlığı sonucu öksürük meydana gelebilir. Yine yaz aylarında terli gezmemeye ve terliyken soğuk gıdalar tüketmemeye özen gösterilmedir.
 • Astım hastalığı mutlaka kontrol altında tutulması gereken bir sağlık sorunudur. Astım hastalığının en çok karşılaşılan belirtisi ise öksürüktür. Astım tedavi edilmediğinde öksürük dışında akciğerden kaynaklanan bazı ciddi sağlık sorunları da meydana gelebilir. Astımın atak yaparak öksürüğe neden olmaması için kapalı ve oksijen yönünden yetersiz alanlardan, tozda ve alerjik reaksiyona neden olan diğer etkilerden uzak durun.
 • Aşırı alkol ve sigara kullanımı da öksürük oluşumunun bir diğer nedeni olarak gösterilebilir. Sadece aktif olarak sigara kullanmak değil pasif içici halinde bulunmak bile öksürüğe neden olabilir. Bu nedenle özellikle çocukların ve gebelerin bu tarz ortamlardan uzak tutulması gerekir.
 • Öksürük oluşumuna neden olan en temel faktörlerden bir tanesi ise kanser hastalığıdır. Özellikle akciğer kanseri, gırtlak kanserinin en bilinen belirtisi geçmeyen öksürüktür.
 • Öksürük oluşumunu bir diğer nedeni de bronşit hastalığıdır. Bronşlar solunum sisteminin önemli bir parçasını oluşturur. Bronşların bazı nedenlere bağlı olarak iltihaplanması halinde meydana gelen bronşit hastalığının en önemli belirtisi öksürüktür. Hastalık ilerledikçe öksürük kanlı olarak da görülebilir. Bronşitten korunmak için ortamın kuru, tozlu ve merkezi sistemle havalandırılmıyor olmasına dikkat etmek gerekir.
 • Enfeksiyona bağlı olarak oluşan zatürre hastalığının en sık görülen belirtisi de öksürüktür. Zatürre bazı enfeksiyonların akciğerde kendisine yer bulmasıyla meydana gelir. Zatürre bulaşıcı bir hastalık olduğu için öksürük yoluyla hızla yayılabilir. Bu nedenle aşıyla korunmak mümkündür.
 • Bazı kalp hastalıklarının da en önemli belirtisinin öksürük olduğu asla akıldan çıkartılmamalıdır. Özellikle kalp yetmezliği öksürük nedenlerinden bir tanesidir.
Öksürükten kurtulmak için yapılması gerekenler nelerdir

Öksürükle etkili bir şekilde mücadele ederek kısa süre içerisinde iyileşmenin en önemli yolu öksürüğe neden olan faktörlerin bilinmesidir. Bu nedenle birkaç gün içerisinde geçmeyen ve ilave olarak başka bulguların da görüldüğü öksürük için mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Doktor hasta şikayetlerini dinleyerek bazı tetkiklerin yapılmasını isteyebilir. Eğer basit nitelikte bir öksürük ise sadece muayeneyle de hastalığı teşhis edebilir. Hastanın yaşı, hastalığın nedenle]]> 4 Aylık Bebekte Öksürük Ve Hırıltı https://www.oksuruk.org/4-aylik-bebekte-oksuruk-ve-hirilti.html Fri, 14 Sep 2018 07:09:39 +0000 4 aylık bebekte öksürük ve hırıltı, pek olmasını istemesek te bazen başımıza gelebiliyor. Doğumuyla birlikte bebeğimizin yaşına kadar en fazla görülen rahatsızlıklar arasında öksürük ve hırıltı sorunu bulunmakta 4 aylık bebekte öksürük ve hırıltı, pek olmasını istemesek te bazen başımıza gelebiliyor. Doğumuyla birlikte bebeğimizin yaşına kadar en fazla görülen rahatsızlıklar arasında öksürük ve hırıltı sorunu bulunmaktadır. Özellikle hırıltı bebekleri daha fazla etkiler. Tek başına hırıltı olması halinde ailelerin telaş etmesine gerek olmadığı gösterebilir. Bunu hemen zatürre, bronşit, soğuk algınlığı gibi hastalıklara bağlamamak gerekir. Öksürük sorunu da bazen tek başına, bazen de hırıltıyla beraber görülebilir. 4 aylık bebekte öksürük ve hırıltı birlikte görülüyorsa, mutlaka doktora götürülmesi gerekir. Yapılacak tetkiklerin ardından bunun altında yatan neden tespit edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

4 aylık bebekte öksürük ve hırıltı nedenleri

Bu yaştaki bebeklerde hırıltı nedenleri bazen burun tıkanıklığı yüzünden, bazen de gırtlaktaki kıkırdakların yumuşaklığından kaynaklanabilir. Ancak öksürükle beraber hırıltı da oluyorsa, bunun altında üst solunum enfeksiyonları olabilir. Çünkü 4 aylık bebekte öksürük ve hırıltı bir belirti şeklinde oluşur. Geceleri bu belirtilerin artması da aileleri telaşa sürükler. Bunların olası nedenleri aşağıdaki etkenler olabilir. Ama en doğru tanı doktor tarafından yapılacaktır.

Astım: Bu nedenden kaynaklanan öksürük ve hırıltı sorunu sürekli şekilde yaşanır. Islık çalar gibi öksürük ve hırıltı vardır. Akciğerde daralma, tıkanma ve şişmeye neden olan bu rahatsızlık kroniktir. Bu yüzden teşhisin doğru yapılması ve tedavi edilmesi gerekir.

Bronşiolit: 4 aylık bebekte öksürük ve hırıltı bu rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Buna nefes alma zorluğu ve terlemede eşlik eder. Başlangıçta burun tıkanıklığı, hapşırma gibi soğuk algınlığı belirtileri, ardından ateş yükselmesi, öksürük ve hırıltı oluşur. Ayrıca alt solunum yolu enfeksiyonları da buna eşlik eder.

Soğuk algınlığı: Bundan kaynaklanan öksürük sorununda pek hırıltı olmaz. Ancak rahatsızlık ilerlediği zaman öksürük ve hırıltı oluşabilir. Bu nedenle bebeğinizi gecikmeden doktora götürmelisiniz.

Krup: Bu rahatsızlıkta öksürük ve hırıltı daha çok geceleri başlar. Havlar gibi, tiz ve kuru öksürük nöbetleri olur. Hava yollarında daralma olduğu içinde hırıltı meydana gelir. Buna ateş eşlik eder. Hastalığın oluşması viral enfeksiyon nedeniyle olur. Bu yüzden boğaz ve nefes borusunda daralma oluşur.

Grip: 4 aylık bebekte öksürük ve hırıltı nedeni viral solunum hastalığı olan grip olabilir. Belirtiler arasında ateş, iştahsızlık, ishal ve kusma gibi semptomlarda olabilir. Burun tıkanıklığı olduğunda öksürüğe hırıltı da eşlik edebilir.

Boğmaca: Bu rahatsızlıkta 4 aylık bebekte öksürük ve hırıltı görülebilir. Öksürük boğucu, kuru ve şiddetli olur. Bebekte balgam sorunu da olur. Ayrıca nefes borusunda, akciğer ve boğazda enfeksiyonda oluşabilir.

4 aylık bebekte öksürük ve hırıltı mutlaka tedavi edilmesi gereken bulgulardır. Buna neden olan hastalıkların en kısa zamanda teşhis edilmesi gerekir. Hastalığın pekiştirilmemesi gerekir. Bu nedenle bebeğinizin düzenli doktor ziyaretleri ihmal edilmemeli, sorun yaşandığında gerekirse kontrollere de götürülmelidir.
]]>
Bebeklerde Öksürük Ve Burun Akıntısı https://www.oksuruk.org/bebeklerde-oksuruk-ve-burun-akintisi.html Fri, 14 Sep 2018 15:27:01 +0000 Bebeklerde burun akıntısı ve öksürük, bütün anne ve babaların en büyük korkularından birisidir. Özelikle bebekler dertlerini anlatamadıkları için, onların hastalık ve sıkıntıları anne babalarını oldukça üzer.Beb Bebeklerde burun akıntısı ve öksürük, bütün anne ve babaların en büyük korkularından birisidir. Özelikle bebekler dertlerini anlatamadıkları için, onların hastalık ve sıkıntıları anne babalarını oldukça üzer.Bebeklerde burun akıntısı ve öksürük bebeğin solunum yapma yeteneğini olumsuz etkiler. Önlem alınmazsa ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden bebeklerimizde oluşan burun akıntısı ve öksürüğü önemsemeli ve önlem almalıyız. Bunun yanı sıra bilinen bir gerçekte vardır ki; Her bebek dünyaya geldiği ilk yıl en az bir kez ve en çok üç kez olmak koşuluyla soğuk algınlığı burun akıntısı ve öksürük gibi rahatsızlık geçirir. Bu bizi ne kadar korkutsa da aslında bu hastalıklar bebeğimizin dünyaya uyum sağladığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koyar.
 
Bebeklerde burun akıntısı ve öksürük genel olarak birbirini takip eden rahatsız edici hastalıklardır. Bu bebeğimizin soluk borusu ve boğaz kısmında oluşan mukoza, kızarıklık, balgam gibi nedenlerle oluşmaktadır. Ancak bazen bu iki rahatsızlık ayrı ayrı da görülebilir. bunun sebebi ise her zaman hastalık değildir, örneğin çok fazla toz ve uçuşan madde olan bir alanda bebeğin bulunması onun öksürmesine sebep olabilir. O yüzden her zaman bebeklerimizi öncelikle iyi korumalı ve ne olduğunu tam anlaya bilmek için onları çok iyi takipte de bulunmak gerekmektedir.

Bebeklerde burun akıntısı ve öksürük sebepleri:
 • Tozlu ortam bebekleri öksürtebilir.
 • Rutubetli ve havasız ortam bebeklerin solunum yapmalarını güçleştirir ve tıkanıklık ve akıntıya sebep olabilir.
 • Gribal enfeksiyonlar, bebeklerde burun akıntısı ve öksürüğe neden olur.
 • Yoğun kokulu ve alerjen içeren deterjan ve yumuşatıcılar da neden olabilir.
 • Bebeklerin direk temas etikleri yada oynadıkları oyuncakların temizliği ve yapısıdır.
 • Bebeklerin nevresimleri ve odalarındaki halının yapısı da bebeklerde burun tıkanıklığı ve öksürük sebepleri arasındadır.
Bebeklerde burun tıkanıklığı ve öksürük nasıl tedavi edilir:
 • Öncelikle doktora gidilmeli ve tavsiyesine uyulmalıdır. Gerekirse doktorunuzun vereceği ilaçla tedaviye başlamakta fayda vardır.
 • Sıcak ortamda ılık duş aldırmakta fayda vardır. Bu burunda oluşan tıkanıklığı açarak öksürüğünde gitmesini sağlayacaktır.
 • Sık sık bebeklerin burunları kontrol edilerek açmakta fayda vardır.
 • Bebeğin odası sürekli havalandırılmalı ve sık sık tozu alınmalıdır.
 • Bebeğin kaldığı oda önemlidir. Kullanılan halının ve oyuncaklarının toz toplamayacak  yapıda olmalıdır.
 • Bebekleri hastalıklı ortam ve hasta olan kişilerden uzak tutmakta fayda vardır.
 • Bebeklerin nevresimlerinin sık sık yüksek derecede alerji yapamayan bebek deterjanları ile yıkanmalıdır.
]]>
Hırıltılı Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.org/hiriltili-oksuruk-nasil-gecer.html Fri, 14 Sep 2018 16:08:37 +0000 Hırıltılı Öksürük Nasıl Geçer, Hırıltı öksürük balgamlı öksürük olarak da bilinir. Nefes darlığı ve balgamın oluşması ile meydana gelir. Grip veya nezle gibi hastalıklarda burun akıntıların aynısı görülür. Gr Hırıltılı Öksürük Nasıl Geçer, Hırıltı öksürük balgamlı öksürük olarak da bilinir. Nefes darlığı ve balgamın oluşması ile meydana gelir. Grip veya nezle gibi hastalıklarda burun akıntıların aynısı görülür. Grip hastalığı tedavi edilmez ise öksürüğe çevirir ve balgamın burundan değilde boğazın arka kısmından gelmesine sebep olur. 

Hırıltılı öksürük, öksürüğün ilerlemiş derecesidir. Bir hafta on güne kadar devam eder. Doktor tavsiyesi ile balgam ilaçları kullanılabilir. Ama ilaç kullanamayan kişiler içinde bitkisel çay veya bitkisel ilaçlar önerilir. 

Hırıltılı öksürüğü olan kişi sigara içilen ortamdan kesinlikle uzak durmalıdır. Çünkü nefes darlığına sebep olur. Sadece sigara içilen ortamda değil, oksijeni düşük olan ortamların hepsinde uzak durmalıdır. Hırıltılı öksürük ciğerlerin üşütmesi ile de olduğu için öksürük ciğerlerden gelir. Ve boğazın tahriş olmasına sebep olur. Tahriş olan boğaz da kan veya balgam gelebilir. Boğazın yumuşaması veya tahrişin önlenmesi içinde bol bol ılık içecekler içilmelidir.

Hırıltılı öksürük nasıl geçer
 • Isırgan otu sabah ve akşam kaynatılarak içilir ise balgamın daha çabuk vücutta atılmasını sağlar.
 • Çörek otu kaynatılıp içine bal ilave edildiği zaman boğaz yumuşar ve öksürük geçmeye başlar.
 • Anason çayı da hırıltılı öksürüğün geçmesini sağlar.
 • Meyan kökü de kaynatılıp biraz bekletildiği zaman hırıltılı öksürüğe iyi gelir.
 • Her derde deva olan civanperçemi otu da kaynatılıp içilirse balgamı söker ve hırıltılı öksürüğü zamanla yok eder.
 • Tere kökü de kaynatılıp sabah akşam içilir ise boğazı yumuşatır ve zamanla hırıltılı öksürüğü yok eder. 
 • Ihlamur çayı da öksürüğün tedavisinde kullanılır. 
 • Andız otunun kökü ezilerek balla karıştırılıp yenilir ise öksürüğü zamanla yok eder.
 • Gelincik otunda yapılan şurup da öksürüğe iyi gelir. 
 • Böğürtlen ağacının yaprakları kaynatıldığı zaman öksürüğe iyi gelir ve balgamı söker.
 • Zencefil bal ile karıştırılıp yenildiği zaman öksürüğü üç günde söker.
 • Servi kozalağı kaynatılıp gece yatmadan önce içildiği zaman öksürüğü azaltır ve gece rahat uyumayı sağlar.
 • Hardal ile bal karıştırılıp yenilirse öksürüğü söker. 
 • İncir ve ayva çekirdeği kaynatılıp içildiği zaman öksürüğü söker. 
 • Sıcak süt kaynatılarak düzenli kullanılırsa öksürüğü söker.
 • Doktor tavsiyesi üzerine verilen balgam sökücü ilaçlar da hırıltılı öksürüğü tedavisinde kullanılır.
]]>
Öksürük İçin Kür https://www.oksuruk.org/oksuruk-icin-kur.html Fri, 14 Sep 2018 19:16:25 +0000 Öksürük için kürler çok basit ve evde bulunan malzemelerle hazırlanabilir. Öksürük, akciğerlerimizin kasılmasi sonucu ağızdan gürültü ile çıkan bir tür reflekstir. Grip, soğuk algınlığı, üst solunum yollarını Öksürük için kürler çok basit ve evde bulunan malzemelerle hazırlanabilir. Öksürük, akciğerlerimizin kasılmasi sonucu ağızdan gürültü ile çıkan bir tür reflekstir. Grip, soğuk algınlığı, üst solunum yollarını üşütme gibi nedenler öksürüğe neden olur. Öksürüğün iki çeşidi vardır. Bunlar akut ve kronik öksürüktür. Akut öksürük; aniden başlayıp grip, soğuk algınlığı gibi nedenlere bağlı olarak genellikle üç hafta boyunca süren öksürük türüdür. Dört ile altı haftadan daha uzun süren öksürük ise kronik öksürük olarak adlandırılır. Kronik öksürük ise astım, bronşit ve sigaraya bağlı nedenlerle ortaya çıkmaktadır. 

Bilinen öksürük için kürler;

Hatmi çiçeği kürü; Bir çay bardağı sıcak süte 5 gram hatmi çiçeğini atın ve iki dakika beklettikten sonra için. Bu karışımı günde iki defa tüketin. Hatmi çiçeğinin öksürüğe ne kadar iyi geldiğini fark edeceksiniz. 

Bal-Karabiber kürü; Bir kaşık balla biraz toz karabiberi karıştırıp yavaş bir şekilde yutun ve ardından 5 dakika sonra bir bardak ılık süt için. Bu karışım hem boğazınızda rahatlama sağlayacak hem de öksürüğünüzü kesecektir.

Elma, ıhlamur ve karanfil kürü; Bir tencerenin içerisine bir elmanın kabuklarını soyup atın ve üzerine bir tutam ıhlamur, birkaç tane karanfil, bir dilim limon, bir adet çubuk tarçın atıp hepsini kaynatın ve için. Öksürük şurubu yerine geçen bu kür sizin ve çocuğunuz için çok etkili olacaktır.

Keçi boynuzu kürü; Yarım litre suya 7-8 adet keçi boynuzu atıp kaynatın ve bu suyu için. Üç gün sonra boğazınızdaki balgamın söküldüğünü göreceksiniz.

Bal-Turp kürü; İki adet turpu oyacak ile 5-6 yerinden oyun. Oyduktan sonra o oyukların içine bal koyun ve oyuğun üzerini turp parçalarıyla kapatın. Bir gün bekledikten sonra oluşan sıvı kaşıkla içilir. Günde üç çorba kaşığı şurup niyetine içilir.
]]>
Boğaz Ağrısı Ve Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.org/bogaz-agrisi-ve-oksuruk-nasil-gecer.html Sat, 15 Sep 2018 19:07:23 +0000 Boğaz ağrısı ve öksürük nasıl geçer; Kış aylarının en kaçınılmaz hastalıklarından birisi öksürüktür. Çoğu kişide genel olarak soğuk algınlığına bağlı meydana gelir. Fakat en büyük etkeni vücuda giren enfeksi Boğaz ağrısı ve öksürük nasıl geçer; Kış aylarının en kaçınılmaz hastalıklarından birisi öksürüktür. Çoğu kişide genel olarak soğuk algınlığına bağlı meydana gelir. Fakat en büyük etkeni vücuda giren enfeksiyonlardır. Öksürük, kişinin karaciğerinde bulunan enfeksiyonları dışarı atmaya çalışmasına bağlı olarak meydana gelen bir vücut refleksidir. Kaptığı enfeksiyonu karaciğer çeşitli yollarla dışarı vurur. Bu durum bağışıklığı düşük kişilerde daha şiddetli yaşanır. Öksürük rahatsızlığı yaşayan kişilerde boğaz ağrısı birlikte yaşanabilmektedir. Bazı kişilerde soğuk algınlığı ve enfeksiyon bir arada yaşanır. Buda boğazdaki bademcikleri iltihaplandırırken bir yandanda öksürük meydana getirir.  Peki boğaz ağrısı ve öksürük nasıl geçer veya evde tedavi uygulayarak geçmesi mümkün olur mu Kişinin kronik bir rahatsızlığı veya faranjit gibi kendini yenileyen bir durumu yoksa, soğuk algınlığına bağlı meydana gelen öksürük ve boğaz ağrısı uzun istirahat ve birazda beslenme düzeni ile bir haftaya yakın bir sürede geçmektedir. Şiddetli durumlarda ek olarak ilaç tedavisi gerekebilir.

Boğaz ağrısı ve öksürük geçmesi için neler yapılmalıdır
 • Bol bol su içilmelidir ve sıvı tüketimine ağırlık verilmelidir.
 • Kişi beslenme düzenini bozmamalıdır, iştah kaybı varsa öğünler içine mutlaka çorba eklenmelidir.
 • Öksürüğe iyi gelen bitki çayları içilmelidir.
 • Soğuk havaya maruz kalınmamalıdır.
 • Özellikle bu dönemde tüketilen besinlerin hijyenine dikkat edilmelidir. Boğaz yoluna girecek bir bakteri durumun şiddetini arttıracaktır.
 • Bol bol C vitamini tüketmek gereklidir.
 • Kişi istirahat etmeli ve sürekli dinlenmelidir.
 • Terlemek veya yorulmak öksürük rahatsızlığını artırabilir.
 • Boğaz bölgesi sıcak tutulmalıdır.
 • Özellikle boğaz ağrısı ve öksürüğün hastalık süreci geçene kadar bağışıklık sistemini güçlü tutmak gereklidir.
]]>
Kuru Öksürük Nasıl Kesilir https://www.oksuruk.org/kuru-oksuruk-nasil-kesilir.html Sun, 16 Sep 2018 00:23:20 +0000 Kuru öksürük nasıl kesilir; sorusu özellikle kış mevsimlerinde en çok cevap aranılan konulardan bir tanesini oluşturmaktadır. Öksürük akciğerde bulunan havanın dışarı çıkması olayına tıp dilinde verilen isimdir. As Kuru öksürük nasıl kesilir; sorusu özellikle kış mevsimlerinde en çok cevap aranılan konulardan bir tanesini oluşturmaktadır. Öksürük akciğerde bulunan havanın dışarı çıkması olayına tıp dilinde verilen isimdir. Aslında öksürük anında hava dışarı çıkarken solunumu sağlayan organ gerilir ve bu işlem gürültülü bir şekilde meydana gelir. Öksürük bir solunum yolu hastalığıdır. Öksürük bazen müstakil olarak bir sağlık sorunu olabileceği gibi bazı durumlarda da başka hastalıkların habercisi olabilir. Öksürük anında ya da öksürük bittiğinde boğazdan bir akıntı gelebilir. Bu şekilde gerçekleşen öksürük mukozalı öksürük tür olarak tabir edilir. Halk dilinde de ise bu sıvıya balgam adı verilmektedir. Balgamın dışarı atılması öksürüğün daha hızlı iyileşmesini sağlar. Oysaki her öksürük mukozalı olarak oluşmayabilir. Bazen öksürük çok ser ve kuru olarak çıkar. Bu durumda hasta öksürürken çok fazla zorlanır. Bir üre sonra da göğüs ve karın kaslarında ağrılar yaşaması kaçınılmaz bir hal alır. Kuru öksürükten kurtulmak için yapılması gereken şeyler aşağıda sıralanmaktadır.  

Kuru öksürüğün kesilmesi için yapılması gereken şeyler nelerdir
 • Kuru öksürüğe bazen başka hastalık bulguları da eşlik edebilir. Bunlara daha çok ateş, boğaz ağrısı gibi belirtiler olabilir. Fakat sadece kuru öksürün görüldüğü vakıalar bile olsa hastalık hafife alınmadan mutlaka doktora başvurulması gerekir. Kuru öksürüğün teşhis ve tedavisi için kulak burun boğaz kliniğine muayene gitmeniz gerekmektedir. Doktor gerekli fiziki muayenenin ardından gerekli görürse üfleme testi, röntgen ve benzeri tanı tekniklerinin de yapılmasını isteyebilir. Hastalığın neden ve şiddetine göre ilaçla tedavisine başlanır. Kuru öksürüğün kesilmesi için doktor tarafından reçete edilen ilaçların düzenli olarak kullanılması çok önemlidir.
 • Kuru öksürüğün kesilmesi için ilaç tedavisine ilave olarak mutlaka bol miktarda sıvı tüketilmesi önerilmektedir. Sıvı alımı sayesinde akciğer balgamdan daha kolay temizlenir ve hastalık kısa süre içerisinde iyileşebilir. Bunun için yetişkinlerin günde en az 2,5 litre su içmesi gayret etmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca içilen suyun ılık olmasına özen gösterilmesi de önemlidir.
 • Kuru öksürük nasıl kesilir diye düşünenlere için bazı basit yöntemler de bulunmaktadır. Kuru öksürük ortamdaki ne miktarının azlığı ve toza bağlı olarak artış gösterebilir. Bu nedenle bulunulan ortamın tozdan arındırılması, halıların temiz olması sağlanmalıdır. Ayrıca bulunulan ortamda su kaynatmakta havayı nemlenerek boğazın yumuşamasına katkı sağladığı bilinmektedir. 
 • Kuru öksürükten kurtulmak için doğal suyun yanında bol miktarda bitki çayı da tüketilmesi gerekir. Özellikle ıhlamur, kök zencefil, kuşburnu gibi otların karıştırılarak demlenmesiyle hazırlanan çayların ılık olarak içilmesi hastanın boğazını yumuşatır. Eğer bitki çaylarını içmek konusunda zorlanıyorsanız bir miktar balla tatlandırabilirsiniz.
 • Kara turp öksürük için en iyi doğal ilaçtır. Bu ilacı hazırlamam için sadece kara turp ve doğal süzme bala ihtiyaç duyulmaktadır. Bir adet kara turpu soyun ve yıkayın. İç kısmını biraz oyup içine bal doldurun. Birkaç gün bekletip orta kısmını yiyin.
]]>
Öksürük Bitkisel Tedavi https://www.oksuruk.org/oksuruk-bitkisel-tedavi.html Sun, 16 Sep 2018 11:54:30 +0000 Öksürük bitkisel tedavi, öksürük hemen hemen herkesin başına gelen genel bir hastalıktır. Kişideki akciğerlerin enfeksiyon kapması sonucunda meydana gelir. Soğuk algınlığı veya boğaz enfeksiyonlarına bağlı oluşan öks Öksürük bitkisel tedavi, öksürük hemen hemen herkesin başına gelen genel bir hastalıktır. Kişideki akciğerlerin enfeksiyon kapması sonucunda meydana gelir. Soğuk algınlığı veya boğaz enfeksiyonlarına bağlı oluşan öksürük bitkisel tedavi yöntemleri ile veya bazı ilaçlarla kısa sürede geçebilir. Hastalığın şiddetine göre balgamlı veya kuru öksürük şeklinde meydana gelmektedir. Kimi insanlarda astım, bronşit, zatürre veya faranjit gibi hastalıklara bağlı oluşan öksürükler uzun tedavi gerektirerek atlatılır. Bazı kişiler ise bununla yaşamaya alışmak zorunda kalırlar. Öksürük sonucunda kişilerde boğaz ağrısı, kaşıntı, iştahsızlık veya ses kısıklığı gibi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra balgamlı öksürük yaşayan kişiler mutlaka balgam geldiği zaman dışarı atmalı ve yutmamalıdırlar. Balgam, akciğerlerde oluşan mikroplarda, mukus ile birleşerek oluşurlar. Bu mikrobu vücutta tutmak yerine atmak iyileşme sürecini hızlandırır. Öksürük problemi yaşayan kişiler kesinlikle sigara içmemelidir. Soğuk havaya maruz kalmamalı ve akciğerin bu havayı yutmasına izin vermemelidir. Öksürük bitkisel tedavi ile geçebilecek kadar hafif olsada bazı unsurlara dikkat etmek büyük önem taşır. Bunlarla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek, bol bol vitamin içeren besinler tüketmekte önemlidir. Sıcak ve sebzeli çorbalarla boğaz kısmının yumuşatılması gerekir.

Günümüzde bir çok bitkiden saçlardan cilde kadar yararlanılmaktadır. Hatta kişilerin bilmediği bazı ilginç bitkilerin faydaları öğrenildikçe ve ispatlandıkça insanlar bitkisel tedavilere iyice yönlenmeye başlamıştır. Bir çok şifalı bitkiler arasında bazı bitkiler özellikle boğaz ağrıları, üst solunum yolları ve öksürük için oldukça faydalıdır. Öksürüğe bitkisel tedavi uygulamak için bu bitkileri tercih etmek, kullanıma uygun şekilde uygulamak tedavi sürecini hızlandırır.

Öksürük için bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir
 • Adaçayı gargarası, adaçayı ile yapılacak uygulama gargara yapılarak uygulanır. Üstelik çocuklarda da kullanılabilir. Sabah ve akşam olmak üzere iki defa uygulanabilir. Öksürüğü azaltmakla beraber, gribal enfeksiyonları da dışarı atmaktadır.
 • Dr. Feridun Kunak öksürük şurubu, bitkisel ve evde yapılabilen bir öksürük şurubudur. 1 adet karaturp suyu, yarım adet limon suyu, yarım kök zencefil suyu ve 1 tatlı kaşığı kadar harnup pekmezi, bir kabın içerisinde karıştırılır. Çocuklarda kullanıma uygundur. Çocuklar için 1 yemek kaşığı, yetişkinler için 2 yemek kaşığı alınması yeterlidir.
 • Bal ve karabiber karışımı, bir kaşık bala, bir çay kaşığı kadar karabiber karıştırılır. Dikkatlice yutulur ve 5 dakika sonra bir bardak ılık süt içilir. Öksürük kesmek için tam bir tedavi yöntemidir.
 • Ihlamur çayı, akşamları yatmadan önce ıhlamur bitkisiyle demlenen çayı tüketmek öksürük için oldukça faydalıdır.
 • Tereyağ ve pekmez karışımı, 2 çorba kaşığı kadar tereyağı ve 1 çorba kaşığı pekmezi, 1 tatlı kaşığı kadar az suda eritin ve kaynatın. Bu karışımı içmek öksürük keser ve çocuklar için kullanıma uygun bir karışımdır.
]]>
Öksürük Nöbeti https://www.oksuruk.org/oksuruk-nobeti.html Sun, 16 Sep 2018 15:29:25 +0000 Öksürük Nöbeti, durmaksızın ard arda oluşan öksürüktür. Devamlı durmaksızın oluşan öksürük nöbetidir. Solunum yolun tahriş olmasıyla bronş mukozasının hava görmesiyle veya boğaza cisim kaçmasıyla öksürük oluşur. Öksürük Nöbeti, durmaksızın ard arda oluşan öksürüktür. Devamlı durmaksızın oluşan öksürük nöbetidir. Solunum yolun tahriş olmasıyla bronş mukozasının hava görmesiyle veya boğaza cisim kaçmasıyla öksürük oluşur. Boğmaca olarak hastalık görülür. Boğazda oluşan hastalık 1 ve 2 haftaya kadar sürebilir. Öksürük nöbeti kişinin vücut direncini düşürür. Burun akıntısı, iştahsızlık, mide bulantısı ile başlar. Üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde görülür. 

Öksürük nöbeti daha çok geceleri oluşur. Kişiyi boğacak gibi olur. Boğazda balgamın oluşmasıyla öksürük devamlı sürer. Derin iç çekme, oksijen almada azalma, solunum yolunda hava gelmemesine neden olur. Öksürük nöbeti sırasında kişi kızarır, morarır, boğulma hissi gibi yüz ifadesi oluşur. Öksürürken boğazdan çıkan balgam kişiyi rahatlatır. Öksürük nöbeti terleme, baş ve boyun ağrısı olarak başlar. Burun kanaması, gözaltı kanaması olur. Kişi günde 40-50 kere öksürür. Öksürük giderek artmaya başlar. Kişi doktora gitmelidir. İlaç tedavi uygulanır. Kişi doğal bitkisel çay karışımı yaparak iyileşmesini hızlandırabilir.

Öksürük nöbetin nedenleri

Öksürük vücut direncini düşürür ve kişiye yan etki yapar. Nefes darlığı ve solunuma az oksijen gitmesiyle hastalık başlar. Astım hastası olan kişide öksürük nöbeti görülür. Burun tıkanıklığı varsa, burnunda et ve kemik varsa öksürük oluşur. Boğazda gıcık oluşmasıyla ve alerji sorunları varsa öksürük nöbeti görülür. Kişide sinüzit varsa öksürük görülür. Sürekli ilaç kullanıyorsa öksürük nöbeti görülür. Reflü hastalığı varsa öksürük görülür. Demir ve vitamin eksikliği varsa öksürük görülür. Alkol, sigara, tütün maddesi kullanıyorsa, hava kirliliği ve tozlu ortamda çalışılıyorsa öksürük nöbeti oluşabilir.
]]>