Öksürüğü Kesen Şeyler Nelerdir?
21 Haziran 2024

Öksürüğü Kesen Şeyler Nelerdir?

Öksürük, üst solunum yollarında meydana gelen hastalıkların bir sonucudur. Öksürüğün birçok nedeni vardır. Uzun süren öksürüklerde ve kronikleşmiş öksürüklerde acilen doktora gidilmelidir. Aksi takdirde ciddi bir hastalığa yakalanmış olabilirsiniz.

Öksürüğü Hafifletme Yöntemleri

Öksürüğü kesmek için bol su içmek faydalıdır ve boğazınızı yumuşatarak öksürüğünüzü dindirebilir. Gıcıklı öksürük genelde geniz akıntısı ile alakalıdır. Öksürük için evde hazırlanabilecek kürler ve tüketilebilecek bitkiler şunlardır:

Ilık Süt ve Bal: Çocukların öksürdüğü zamanlarda annelerin sıklıkla kullandığı klasik bir yöntemdir. Hafif ısıtılmış süt içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırarak içilirse kişinin öksürüğü diner.

Karabiber Çayı: Bal öksürük için kullanılan bir üründür. Karabiber de hafif acı olması nedeniyle boğazdaki mikropları öldürme özelliğine sahiptir. Bu ikisi karıştığında öksürüğü kolayca dindirecek bir ilaç haline gelir. Karabiber çayı yapımı için 1 çay kaşığı karabiber ve 2 yemek kaşığı bal karıştırılır. Üzerine sıcak su dökülür ve 5-10 dakika demlenmesi beklenir. Bu çay balgamlı öksürüğü engeller.

Limon ve Karabiber: Karabiber boğazdaki mikropları temizleyen bir üründür. Eğer limonun üzerine dökülüp yenilirse öksürüğün geçmesinde çok etkin bir rol oynar. Bu yöntemi kullanarak öksürüğünüzü kolayca dindirebilirsiniz.

Sirke: Öksürük genellikle boğazda yanma ile birlikte gelir. Bir kaşık sirke içerek bu iki sorunu da kolayca çözebilirsiniz. Ancak sirke mide sorunları olan kişiler için uygun değildir, aksi takdirde sorunlarını daha da büyütebilir.

Kekik Çayı: Bronşit ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelen bir çay türüdür. Parçalanmış bir tutam kekiğin üzerine sıcak su ilave edilerek yapılır. 5-6 dakika demlendikten sonra çay süzülerek içilmeye hazır hale gelir. Bu çay size acı gelebilir; bu yüzden şeker yerine bal kullanmanız daha iyi olur.

Bademli Portakal Suyu: Öksürüğe oldukça yararlı bir karışımdır. Bademleri parçalayıp bir bardağa portakal suyu sıkıp içine ekleyerek karıştırın. Bu karışım hem lezzetli hem de öksürüğünüzü geçirecek bir karışımdır. Keyifle içebilirsiniz.

Bu yöntemleri denemenize rağmen öksürüğünüz hala şiddetli ve sürekli bir şekilde devam ediyorsa acilen doktora başvurmanız gerekir. Aksi takdirde ciddi bir hastalığa yakalanmış olabilir hatta hastalık ilerlemiş bile olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

 Sabah Öksürüğü Tedavisi

Sabah Öksürüğü Tedavisi

Öksürük Duası Okunuşu ve Anlamı

Öksürük Duası Okunuşu ve Anlamı

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe Ne İyi Gelir?