Boğazda Kaşıntı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Boğazda Kaşıntı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda kaşıntı ve öksürük, küçük bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu durumun iki ana nedeni bulunmaktadır. Ya alerjik bir durum ya da soğuk algınlığının belirtisi olabilir. Gece uykunuzda bu belirtilerle uyanabilir, günlük işlerinizi etkileyebilecek derecede rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Ayrıca, boğazda ağrı ve tahrişe neden olabilir.

Boğazda Kaşıntı ve Öksürüğün Nedenleri

Enfeksiyonel Rahatsızlıklar

Çeşitli bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalar boğazda enfeksiyon oluşturabilir. Bu enfeksiyonlar, boğazda kaşıntı ve öksürük şikayetleri ile kendini gösterebilir. Boğaz enfeksiyonları genellikle antibiyotik ve antiseptiklerle tedavi edilir. Eğer enfeksiyon küçük çaplı ise, tuzlu su ile gargara yaparak da tedavi edilebilir.

Vücudun Susuz Kalması (Dehidrasyon)

Boğazda kaşıntı ve öksürüğün en yaygın nedenlerinden biri, vücudun susuz kalmasıdır. Boğazın kuruması ve vücudun yeteri kadar mukus üretememesi bu durumu tetikleyebilir. Bu durumda bol su tüketmek, hastalığın ilerlemesini önleyebilir. Ancak, bu yöntem işe yaramazsa bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Psikolojik Etkenler

Sinir, stres ve kaygı gibi psikolojik durumlar, vücutta fizyolojik sonuçlara neden olabilir. Bazen çok gergin ve stresli ortamlarda boğazda gıcık, kaşıntı ve öksürük meydana gelebilir. Özellikle topluluk konuşmalarında bu duruma yaygın olarak rastlanmaktadır. Bu nedenle bol su içmek, bu sorunu ortadan kaldırmak için faydalı olabilir.

Sigara İçmek

Sigaranın sağlığımıza ne kadar zarar verdiğini çoğumuz biliriz. Sigara içenlerde boğazda tahriş sık rastlanan bir durumdur. Dolayısıyla, bu tahriş boğazda kaşıntı ve öksürüğe neden olabilir.

Beslenme ve Yaşam Tarzı

Bol su tüketmemek ve yediğimiz gıdalar da boğazda kaşıntı ve öksürüğe yol açabilir. Çok fazla çay ve kahve tüketmek, vücudun susuz kalmasına neden olduğu için boğazda kaşıntıya neden olabilir.

Boğazda Kaşıntı ve Öksürüğün Tedavisi

Zencefil-Bal Karışımı

Bir bardak zencefil çayına bir tatlı kaşığı bal ekleyip içerseniz, boğazınızdaki kaşıntı ve öksürüğe iyi gelecektir.

Tuzlu Su ile Gargara

Bir bardak suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin ve bu karışımla boğazınızı gargara yapın, ardından suyu tükürün. Bu işlemi gün içerisinde kaşıntı oldukça yapmaya özen gösterin.

Ekstra Bilgiler

Boğazda kaşıntı ve öksürük durumunda şu tedbirleri de alabilirsiniz:

  • İlaç kullanımı: Antihistaminikler ve öksürük şurupları, belirtileri hafifletebilir.
  • Nemlendirici kullanımı: Odanızın nem seviyesini artırarak boğaz kuruluğunu önleyebilirsiniz.
  • Boğaz pastilleri: Boğaz pastilleri, kaşıntı ve ağrıyı hafifletebilir.

Yukarıdaki yöntemler, boğazda kaşıntı ve öksürük durumunu hafifletmek için etkili olabilir. Ancak, şikayetleriniz devam ederse bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer?

Haber Bülteni